چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
پنج شنبه ۲۹ آبان ۹۳ | ۱۵:۵۵
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس

هدف اقتصاد مقاومتی استقلال در تولید است

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه برای گام برداشتن در مسیر اقتصاد مقاومتی باید برای تولید محصولات استراتژیک برنامه‌ریزی کرد گفت:یکی از اهداف اصلی اقتصاد مقاومتی استقلال در تولید و افزایش آن است.


13930407000631_PhotoA

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه برای گام برداشتن در مسیر اقتصاد مقاومتی باید برای تولید محصولات استراتژیک برنامه‌ریزی کرد گفت:یکی از اهداف اصلی اقتصاد مقاومتی استقلال در تولید و افزایش آن است.

محمد تقی توکلی با بیان اینکه برای گام برداشتن در مسیر اقتصاد مقاومتی باید برای تولید محصولات استراتژیک برنامه‌ریزی کرد گفت: اقتصاد مقاومتی دارای تعاریفی است که در دستور العمل 24 گانه سند اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری آمده و یکی از اهداف اصلی آن استقلال در تولید و افزایش آن است.

وی با اشاره به اینکه علیرغم اینکه گندم جزء محصولات استراتژیک کشاورزی محسوب می‌شود، امسال نرخ خرید تضمینی آن پایین اعلام شد ادامه داد: مطابق دستورالعمل 24 گانه سند اقتصاد مقاومتی باید نگاه به منابع داخلی بیشتر باشد و براساس آن برنامه‌ریزی بر روی منابع داخلی تولید هم بیشتر باشد.

توکلی با اشاره به اینکه هدف اصلی در بخش کشاورزی دستیابی به امنیت غذایی است که لازمه آن توجه در استفاده از منابع و رفع موانع و مشکلات و حمایت از تولید‌کننده است گفت:از سال‌های گذشته خودکفایی در تولید برخی از محصولات کشاورزی مانند گندم، برنج، ذرت، دانه‌های روغنی و علوفه در دستور کار بوده اما چون اقتصاد کشاورزی خوب تعریف نشده و حمایت‌های لازم از این بخش صورت نگرفته به این مهم دست نیافته‌ایم.

توکلی تصریح کرد: در بخش کشاورزی در زمینه تولید در هر استانی مزیت‌ها خاصی داریم که اگر بتوان برای آن الگوگذاری کرد و  بهترین الگو را به هر منطقه اختصاص داد می‌توان با استفاده از منابع داخلی بالاترین میزان بهره‌وری را کسب کرد.

توکلی تولید محصولات استراتژیک را گام برداشتن در مسیر اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: اگر دولت به کشت محصولات اساسی و استراتژیک یارانه بدهد کشاورزان به دنبال کشت محصولات آب‌بری مثل هندوانه و پیاز که بازار آن نیاز کشاورز را هم تأمین نمی‌کند نمی‌روند.

عضو کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی بیان داشت: لازمه اقتصاد مقاومتی برنامه‌ریزی است و برنامه‌ریزی باید طوری باشد که منافع کشور و منافع کشور هم منافع کشاورز را تأمین کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: