جمعه 21 نوامبر 14 | 10:27
ناصر طهماسبی‎پور اظهار کرد:

خسارت خشکسالی با زلزله برابری می‌کند

عضو هیئت علمی دانشگاه لرستان گفت: خسارت ناشی از خشکسالی برابر یا بیشتر از خسارت ناشی از سایر بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله است.


1413371233856_ISNA-10

عضو هیئت علمی دانشگاه لرستان گفت: خسارت ناشی از خشکسالی برابر یا بیشتر از خسارت ناشی از سایر بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله است.

 

ناصر طهماسبی‎پور  اظهار کرد: خشکسالی نوعی پدیده اقلیمی برگشت‎پذیر و واقعیتی اجتناب‎ناپذیر در اقلیم‎های مختلف است که در اثر کمبود بارندگی طی یک دوره زمانی بروز کرده و تحت تأثیر پدیده‎هایی چون التیتو، لاتینا و گازهای گلخانه‎ای در اقلیم‎های خشک و نیمه‎خشک با روندی افزایشی در حال اتفاق افتادن است. کمبود بارش اثرات متفاوتی روی آب‎های زیرزمینی، منابع ذخیره آب، رطوبت خاک و جریان رودخانه دارد.

 

وی ادامه داد: اگر تداوم وقوع آن طولانی شود اثرات ناشی از آن حالت غیرساختاری یافته و در نتیجه خسارت‎های ناشی از این پدیده در بخش‎های مختلف مانند کشاورزی و اجتماعی به صورت تدریجی ظاهر می‎شود. همچنین به دلیل ذات پنهانی این پدیده، تعیین زمان آغاز، گسترش و پایان آن دشوار است.

 

این محقق آبخیزداری خاطرنشان کرد: از آنجا که وقوع خشکسالی اجتناب‎ناپذیر است، به خصوص در دهه‎های اخیر که میزان آن افزایش چشمگیری یافته، برای مقابله با این بلای طبیعی و ایجاد یک سیستم مدیریتی مناسب استفاده از روش‎های مناسب برای تعیین و بررسی خشکسالی بسیار مهم است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: