شنبه 22 نوامبر 14 | 17:47
افزایش فرار مسلمانان روهینگیایی

افزایش نگران‌کننده فرار مسلمانان از میانمار

فرار مسلمانان روهینگیایی از میانمار به کشورهای دیگر طی هفته‌های اخیر به شکل نگران‌کننده‌ای افزایش یافته است.


n00034045-b

فرار مسلمانان روهینگیایی از میانمار به کشورهای دیگر طی هفته‌های اخیر به شکل نگران‌کننده‌ای افزایش یافته است.

فرار مسلمانان روهینگیایی از میانمار طی چند هفته اخیر، افزایش چشمگیری داشته است.

خبرگزاری اراکان میانمار در اینباره گزارش داد؛ بوتون نیا ملوان یک کشتی کوچک ماهیگیری که بیشتر زندگی خود را صرف کمک به فرار مسلمانان از میانمار کرده است گفت: اکنون همه در حال فرار هستند و من می‌ترسم که در آینده هیچ مسلمانی باقی نماند.
سیاست‌‌های نژادپرستانه دولت میانمار و حمایت از جنایات وحشیانه بودایی‌های تندرو علیه مسلمان، طی دو سال گذشته موجب آوارگی و فرار ۱۰۰ هزار مسلمان از این کشور شده است.
مدیر سازمان حقوق بشری پروژه روهینگیایی‌های اراکان گفت: از ۱۵ اکتبر تاکنون ۱۵هزار مسلمان فرار کرده‌اند که این تعداد، دو برابر آمار سال گذشته طی همین مدت است.

لیوا در ادامه گفت: نیروهای امنیتی و پلیس میانمار نیز حملات خشن و گسترده‌ای را به اماکن اقامت روهینگیایی‌ها در ایالت اراکان انجام داده‌اند که این اقدام بخشی از پروژه ایجاد وحشت در دل مسلمانان و اجبار آنان به مهاجرت بوده است.

دولت میانمار، مسلمانان روهینگیایی را میانماری نمی‌داند و آنان را با استفاده از زور و شکنجه مجبور می‌کند بین اعتراف به بنگالی بودن و بازداشت و زندگی در ارودگاه‌هایی با شرایط وخیم در مکان‌هایی نامعلوم، یکی را برگزینند. به همین دلیل بسیاری از مسلمانان مجبور به فرار از این کشور می‌شوند.

فرار از میانمار سختی‌های بیشتری را برای مسلمانان در پی دارد. غرق شدن در دریا،گرفتار شدن در باندهای قاچاق انسان، بازداشت و زندانی شدن در کشورهای همسایه در شرایط وخیم، بیکاری و فقر و بی‌خانمانی از جمله مشکلات مسلمانان روهینگیایی آواره است.

با گذشت بیش از ۲ سال از شروع دور جدید پاک‌سازی نژادی-مذهبی در میانمار، بودایی‌ها در سایه حمایت دولت همچنان به قتل، غارت و تجاوز جنسی به مسلمانان روهینگیا ادامه می‌دهند؛ اما سازمان‌های بین‌المللی و خصوصا کشورهای اسلامی هنوز در سکوت به سر می‌برند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: