یکشنبه 23 نوامبر 14 | 00:03
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت:

زبان فارسی در خدمت اسلام و تشیع است

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: از آنجایی که زبان فارسی، خدمتی به تشیع، فرهنگ و تمدّن اسلام است، الگوبرداری از سیستم‌های موفق زبان آموزی می‌تواند عاملی مؤثر در اشاعه فرهنگ و ادبیات فارسی باشد.


رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: از آنجایی که زبان فارسی، خدمتی به تشیع، فرهنگ و تمدّن اسلام است، الگوبرداری از سیستم‌های موفق زبان آموزی می‌تواند عاملی مؤثر در اشاعه فرهنگ و ادبیات فارسی باشد.

نخستین گردهمایی یک روزه «مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان» امروز (اول آذر) به همت بنیاد سعدی و با حضور رؤسا و نمایندگان دانشگاه‌ها و مؤسسات دولتی و خصوصی در محل این بنیاد برگزار شد.

در آیین افتتاحیه این گردهمایی، غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با بیان اینکه زبان فارسی قابلیت جهانی شدن خود را اثبات کرده، مطرح کرد: گسترش زبان یک کشور در خارج از مرزهای آن تابع علل و عوامل گوناگونی است و کشوری که از نظر فرهنگی، سیاسی و اقتصادی حرفی برای گفتن نداشته باشد، زبانش نیز گسترش پیدا نمی‌کند.

وی اضافه کرد: بنیاد سعدی حدود یک سال و نیم است که به طور عملی کار خود را آغاز کرده و در پی آن است که کار آموزش زبان فارسی در خارج از کشور را به نحو علمی و تخصصی تعقیب کند.

حمایت از ترویج آموزش زبان فارسی توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

در بخش دیگر این گردهمایی، ابوذر ابراهیمی ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به اینکه این سازمان دارای 80 نمایندگی فرهنگی در 60 کشور جهان است، مطرح کرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در چارچوب سیاست‌ها و مصوبات شورای عالی، مسئولیت تنظیم روابط فرهنگی ایران با دیگر کشورها و معرفی فرهنگ و تمدن نوین ایرانی – اسلامی را به عهده دارد.

وی با تأکید بر گسترش زبان فارسی در خارج از کشور گفت: از مهم‌ترین اهداف این سازمان بخش زبان فارسی است. بر این اساس، بنیاد سعدی جهت ایجاد هم افزایی و انسجام در فعالیت‌های مرتبط با این حوزه تأسیس شده است.

وی درباره نحوه توسعه آموزش زبان فارسی عنوان کرد: امید است از طریق تأسیس بنیاد سعدی و همکاری این سازمان، بحث آموزش زبان و ادب فارسی در سطح جهان از توجه ویژه برخوردار شود. از آنجایی که بحث زبان، موضوع بسیار حائز اهمیتی است، گفت‌وگو و انتقال مفاهیم و از همه مهم تر انتقال فرهنگ از این قاعده مستثنی نیست. در واقع آشنایی از دریچه این زبان منجر به آشنایی افراد با زبان های دنیا می‌شود.

ضرورت اشاعه فرهنگ زبان و ادبیات فارسی در سطح جهان

ابراهیمی ترکمان با تأکید بر این نکته مهم که نسبت به آموزش زبان فارسی، اهتمام جدّی شود، بیان کرد: در صورتیکه خواستار ترویج موسیقی سنتی ایرانی، دین اسلام و همچنین هنر اسلامی در خارج از کشور هستیم، ابتدا لازم است تا به موضوع زبان فارسی توجه داشته باشیم که به طور قطع نخستین گام اساسی در زمینه های فوق الذکر، اشاعه فرهنگ زبان و ادبیات فارسی خواهد بود.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به استفاده از شیوه‌های مناسب برای آموزش زبان فارسی، مطرح کرد: بودجه‌های فراوانی در راستای آموزش زبان فارسی شده است، امّا به دلیل عدم تخصص لازم در حوزه تولید و صدور آثار آن نتوانستند، مثمرثمر واقع شوند؛ بر این اساس بنیاد سعدی سعی دارد تا در مبدأ کار تولید و صدور آثار زبان فارسی تأثیرگذار باشد که این مهم اساسی‌ترین موضوعی است که بنیاد سعدی دنبال خواهد کرد.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی؛ بازوی فرهنگی بنیاد سعدی در خارج از کشور

وی با بیان اینکه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان بازوی فرهنگی بنیاد سعدی در خارج از کشور است، گفت: این سازمان با در اختیار داشتن نمایندگی‌های گوناگون می‌تواند زمینه‌های مساعد و انگیزه‌های لازم برای فارسی آموزی در خارج از کشور را فراهم کند.

ابراهیمی ترکمان با تأکید بر ایجاد جذاّبیت در آموزش زبان فارسی مطرح کرد: یکی از مهم‌ترین عواملی که بر تقویت و گسترش زبان فارسی نقش دارد، تنوع و جذاّبیت است که با تدوین استانداردهای لازم میسر خواهد شد.

وی اضافه کرد: یکی از مشکلات کنونی آموزش زبان فارسی در خارج از کشور، عدم حمایت از ایجاد مؤسسات آموزشی زبان فارسی و توسعه مشاغل مربوط به رشته‌های مترجمی در زمینه ادبیات فارسی است که این مهم باید از سوی بنیاد سعدی و همکاری سازمان مورد بررسی قرار گیرد.

تبیین پایدار شدن فارسی آموزان همراه با جذاّبیت در تدریس شیوه های آموزشی

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی درباره چگونه پایدار شدن فارسی آموزان در مسیر فراگیری زبان و ادبیات فارسی، اظهار کرد: با افزایش جذاّبیت در نوع تدریس شیوه‌های آموزش زبان فارسی می‌توان فارسی آموزان را در این مسیر ثابت قدم کرد تا به درجات والا در این رشته دست یابند.

ابراهیمی ترکمان در پایان با تأکید بر الگوپذیری از سیستم‌های موفق زبان آموزی، گفت: لازم است تا از سیستم‌های موفق زبان آموزی سطح جهان برای پیشبرد اهداف خود مبنی بر اشاعه فرهنگ زبان فارسی استفاده کرد. ناگفته نماند که زبان فارسی، خدمتی به تشیع، دین و فرهنگ و تمدّن اسلام است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: