یکشنبه 23 نوامبر 14 | 19:19
معاون اول قوه قضائیه در همایش کشوری مسوولان انتظامی سازمان نظام پزشکی:

از کلیت طرح تحول سلامت حمایت می‌‌کنیم

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای گفت: طرح تحول نظام سلامت در جهت صیانت و خدمت به مردم است و ما از کلیت آن حمایت می کنیم.


IMG15464604

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای گفت: طرح تحول نظام سلامت در جهت صیانت و خدمت به مردم است و ما از کلیت آن حمایت می کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه در چهارمین همایش کشوری مسوولان انتظامی سازمان نظام پزشکی که در مرکز همایشهای بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، گفت: بحث پزشکی و طبابت فی نفسه امری مقدس است که عقلا و شرع انور نیز به سختی کار و پرخطر بودن و استرسی که در آن نهفته است اذعان دارند و آحاد جامعه باید شان جامعه پزشکی را رعایت کرده و از آن صیانت کنند.

معاون اول قوه قضاییه تاکید کرد: سازمان نظام پزشکی باید در چارچوب قانون و حمایت از حق بیمار و پزشک در راستای احقاق حق واقعی آنها کار کند.

وی با اشاره به اینکه، دو مطلب از نگاه آحاد جامعه در خصوص پزشکان مغفول مانده است که یکی میزان ساعات کاری پزشکان و دیگری سرپا بودن آنها و نداشتن زمان استراحت است، گفت: اگر پزشکان پرکارترین افراد نباشند یکی از گروههایی هستند که ساعت کاری آنها در طول شبانه روز زیاد بوده و زمان استراحت مشخصی حتی در هنگام مسافرت خود ندارند.

اژه ای اظهار داشت: پزشکان از زمانی که بیمار در کنار آنهاست و برایش نسخه تجویز می کنند تا هنگامی که بهبودی بیمار حاصل شود؛ در نگرانی و استرس به سر می برند.

اژه ای در بخش دیگری از سخنان خود به مخاطبان جامعه پزشکی اشاره کرد و بیان داشت: پزشک سروکارش با انسان قبل از تولد او تا لحظه مرگش است و از طرفی با فردی مواجه است که یا خودش بیمار است و ازدرد رنج می برد و یا همراهان او درنگرانی و اضطراب به سر می برند.

وی به نقش پزشک درتسکین آلام بیمار و همراهانش تاکید کرد و اظهار داشت : حتی اگر الزاما پزشک نتواند بیمار را درمان کند اما در کاهش استرس و رنجهای بیمار نقش بسزایی دارد.

معاون اول قوه قضائیه در ادامه به حفظ شان و جایگاه پزشکان در نظام سلامت اشاره کرد و گفت: ابتدا باید خود پزشکان از حرمت و جایگاه خود صیانت کنند و سازمان نظام پزشکی نیز به لحاظ وظیفه ذاتی و مشورتی که میتواند به سایر سازمانهای ذیربط بدهد در جهت ارتقاء سلامت، پیشرفت امور پزشکی و تدوین لوایح و مقررات و آیین نامه های بهتر با سایر مجموعه های مرتبط با پزشکی کوشا باشد.

 وی همچنین به مسئولیت سازمان نظام پزشکی در زمینه نوع نگاه مردم به جامعه پزشکی از حیث تامین تجهیزات و داروهای مورد نیازدرعرصه سلامت اشاره کرد و اذعان داشت: سازمان نظام پزشکی در این زمینه بی مسئولیت نیست و می تواند کمک کننده هم باشد.

 حجت الاسلام اژه ای با بیان اینکه ارتباط نزدیکی بین قوه قضائیه و جامعه پزشکی برقرار است؛ افزود: این امر حاصل کار سالیان متمادی است و قوانین نیز به تصویب رسیده است اما هنوز جا دارد تا بررسی های لازم روی آن انجام شود تا اگر فرآیندی دچار اشکال است، اصلاح شود.

به گفته وی طرح تحول در جهت صیانت و خدمت کار می کند و از کلیت آن حمایت می کنیم و سازمان نظام پزشکی نیز باید در چارچوب قانون و حمایت از حق مریض و پزشک در راستای احقاق حق واقعی آنها کار کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: