دوشنبه 24 نوامبر 14 | 13:35
علی اشرف مجتهد شبستری

چه کتاب‌های از ایران به تاجیکستان می‌رود؟

رئیس هیأت مدیره انجمن دوستی ایران و تاجیکستان گفت: اصرار داریم کتاب‌ها در حوزه سیاسی و اعتقادی نباشد بلکه در حوزه‌های دانشگاهی، علمی و حقوق باشد.


13930902000800_PhotoA

رئیس هیأت مدیره انجمن دوستی ایران و تاجیکستان گفت: اصرار داریم کتاب‌ها در حوزه سیاسی و اعتقادی نباشد بلکه در حوزه‌های دانشگاهی، علمی و حقوق باشد.

علی اشرف مجتهد شبستری، رئیس هیأت مدیره انجمن دوستی ایران و تاجیکستان  در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه برنامه این انجمن برای تجهیز کتابخانه‌های کشور تاجیکستان چیست، بیان داشت: یکی از محوریت‌هایی که انجمن دوستی ایران و تاجیکستان به آن توجه بسیار دارد، کتاب و ادبیات است.

وی اضافه کرد: توجه به امر کتاب باعث شد که طرح اهدای کتاب را از شهریور سال 90 آغاز کردیم به همین منظور برای بیستمین سال استقلال کشور تاجیکستان تصمیم گرفتیم 20 هزار جلد کتاب را به کتابخانه ملی این کشور ارسال کردیم ولی این امر میسر نشد و تنها توانستیم 8 هزار جلد کتاب را آن هم در دو مرحله به این کشور ارسال کنیم.

* ارسال کتاب به کشور تاجیکستان از راه زمینی امکان‌پذیر نیست

مجتهد شبستری ادامه داد: انجمن دوستی ایران و تاجیکستان برای ارسال کتاب به تاجیکستان با مشکلاتی نظیر «نداشتن فضای مناسب برای جمع‌آوری کتاب»، «نداشتن نیروی انسانی کافی» و «عدم حمایت مالی برای ارسال کتاب‌ها»، مواجه است.

وی در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه نحوه گزینش و جمع‌آوری کتاب‌ها چگونه است، گفت: انجمن دوستی ایران و تاجیکستان از 3 سال گذشته این کار را آغاز کرده است و طی فراخوانی از اقصی نقاط کشور برای تاجیکستان کتاب جمع‌آوری می‌کند.

مجتهد شبستری بیان کرد: اصرار داریم که کتاب‌ها در حوزه سیاسی و اعتقادی نباشند بلکه در حوزه‌های دانشگاهی، علمی و حقوق باشد اما برای ارسال همین آثار نیز با مشکل مواجه هستیم یعنی به هیچ عنوان به خاطر مشکلاتی که کشور همسایه تاجیکستان برایش ایجاد می‌کند نمی‌توانیم آثار را از راه‌زمینی به این کشور ارسال کنیم به همین از طریق راه هوایی این کار صورت می‌گیرد.

* ظرفیت کتابخانه ملی تاجیکستان 10 میلیون جلد کتاب بوده که هنوز پر نشده است

وی عنوان کرد: برای انتقال کتاب‌ها به کشور تاجیکستان، از سازمان میراث فرهنگی کشور و سایر انجمن‌های خصوصی تقاضای کمک داریم چراکه ما حتی نمی‌توانیم کتاب‌ها را نیز از کشور افغانستان به تاجیکستان ببریم چون آنجا امن نیست و کتاب‌ها از بین خواهند رفت.

رئیس هیأت مدیره انجمن دوستی ایران و تاجیکستان درباره کتابخانه ملی تاجیکستان، گفت: این کتابخانه از ظرفیت 10 میلیون جلد برخوردار است اما متأسفانه تاکنون این ظرفیت کامل نشده است حتی به دلیل محبتی که دوستان به ایران داشتند، یک سالن بزرگی در کتابخانه ملی تاجیکستان در اختیار ایران گذاشتند که  تلاش داریم آن بخش را تجهیز کنیم یعنی برای تجهیز این بخش به  کامپیوتر و امکانات بسیاری نیازمند هستیم، تا بتوانیم از این کتابخانه به کتابخانه ملی ایران و کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی متصل شویم اما تاکنون این مهم میسر نشده است.

 

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: