شنبه 06 نوامبر 10 | 14:37

مردم را باید به استفاده از تفسیر علاقمند کرد

حجت الاسلام جعفری نیا با تشریح انواع تفسیر قرآن کریم، نقش رسانه در ترویج و کاربردی کردن تفاسیر قرآن را یادآور شد و برگزاری کلاسهای تفسیر را در سطوح عموم مردم از جمله راهکارهای فراگیر کردن تفسیر قرآن در سطح جامعه دانست.


حجت الاسلام یعقوب جعفری نیا مفسر و پژوهشگر قرآن کریم درباره کاربردی کردن تفاسیر قرآن گفت: برخی تفسیرهای قرآن در یک رشته خاص نوشته شده و تخصصی محسوب می شوند، اما تفسیرهایی که از آن با عنوان تفسیر جامع یاد می شوند به صورت غیرتخصصی ارائه شده است.

وی افزود: منظور از واژه تخصصی این است که برای مثال برخی تفاسیر، تفسیر ادبی قرآن است و مربوط به لغات و مفردات، صرف و نحو است، برخی عرفانی و برخی حدیثی است. اما برخی تفاسیر که به آنها تفاسیر جامع اطلاق می شود تمام این موارد را دربرگرفته است، اما برخی از همین تفاسیر جامع در سطوحی ارائه شده که استفاده عموم از آنها ممکن نیست.

این محقق و قرآن پژوه گفت: برخی تفاسیر جامع در سطوحی نوشته شده که عموم می توانند از آن استفاده کنند و در آن میان می توان به تفسیر نمونه، تفسیر کوثر و چندین تفسیر دیگر اشاره کرد.
جعفری نیا یادآور شد: در جامعه اسلامی ما تفسیرهایی منتشر شده که به زبان فارسی و در سطح عموم نوشته شده اما برای اینکه استفاده از این تفاسیر کاربردی یا فراگیر باشند می توان به راهکارهایی چون ترویج رسانه ای این تفسیرها اشاره کرد.

وی با اشاره به نقش رسانه در فراگیرکردن تفاسیر گفت: رسانه ها می توانند با تکرار نام این تفاسیر مردم را به مطالعه آنها دعوت کنند که این امر موجب می شود عده بسیاری از طریق این تبلیغات و ترویجها به تفاسیر رجوع کنند.
حجت الاسلام یعقوب جعفری نیا تصریح کرد: در میان راهکارهای دیگر می توان به این مسئله اشاره کرد که این تفاسیر و نویسنده آن را در رسانه های عمومی به نوعی معرفی کرده، مردم نسبت به آنها کنجکاو و علاقمند شوند. اما اینکه تفسیر قرآن در جامعه فراگیر شود نیازمند تشکیل کلاسهای تفسیری در سطوح مختلف دانش آموزان، دانشجویان و عموم است.

وی گفت: برگزاری کلاسهای تفسیری درحال حاضر در سطح جامعه مشاهده می شود اما هنوز چندان عمومیت نیافته و به صورت سنتی با حضور ائمه جماعات و پس از اقامه نماز مدت زمان اندکی به ارائه تفسیر به صورت ساده می پردازند اما این امر باید نهادینه شده و در زمانهای مختلف جلساتی ویژه تفسیر برگزار شود.
این مفسر و پژوهشگر قرآن کریم اضافه کرد: شرط اساسی فراگیر کردن تفسیر برگزار کردن کلاسهایی است که باید تلفیقی از کلاسهای سنتی و کلاسیک باشد و همچنین فردی که به عنوان مدرس حضور می یابد باید از سطح سواد قابل توجهی برخوردار باشد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.