چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
چهارشنبه ۰۵ آذر ۹۳ | ۱۶:۱۰
سخنگوی شورای سیاست‌گذاری خودرو:

تمایل خودروسازان آمریکایی به حضور در ایران

سخنگوی شورای سیاست‌گذاری خودرو گفت: دستورالعملی برای برخورد با شرکت‌های خودروساز خارجی که بر خلاف قراردادشان ایران را ترک کنند، تدوین نشده است.


13930719000665_PhotoA

سخنگوی شورای سیاست‌گذاری خودرو گفت: دستورالعملی برای برخورد با شرکت‌های خودروساز خارجی که بر خلاف قراردادشان ایران را ترک کنند، تدوین نشده است.

ساسان قربانی در یک نشست خبری اظهار داشت: اگر تفاهم نهایی در وین اتفاق می‌افتاد، شرایط بهتری برای خودروسازی ایران فراهم می‌شد،اما تمدید مذاکرات باعث ایجاد امیدواری در همکاری با خودروسازان خارجی شده است.

وی با بیان اینکه نتیجه مذاکرات وین برای توسعه صنعت کشور مثبت بوده است، افزود: پیش‌بینی می‌شود تا قبل از تیر 94 اتفاقات مثبتی برای تولید کشور از جمله صنعت خودروسازی بیفتد.

قربانی ادامه داد: پس از اینکه این مذاکرات وین تمدید شد، شرکت‌های آمریکایی اعلام کردند در آینده و پس از توافق قطعی در ایران حضور خواهند داشت.

وی افزود: شرکت‌های آمریکایی ابراز تمایل کرده بودند که اگر موافقت نهایی در وین اتفاق بیفتد، در همایش خودرو ایران حاضر شوند.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا در دومین همایش بین‌المللی خودرو در مورد تبعات ناشی از خروج یکباره خودروسازان خارجی از ایران و برخورد با این نوع شرکت‌ها نیز بحثی مطرح خواهد شد، گفت: این موضوع در سخنرانی‌ها مطرح خواهد شد و خواهیم گفت که روی شرکایی حساب می‌کنیم که در اختلافات به راحتی ایران را ترک نکنند و به قرارداد خود پایبند باشند.

سخنگوی شورای سیاست‌گذاری خودرو ادامه داد: وزیر صنعت نیز در چند جلسه شورای سیاست‌گذاری خودرو بر لزوم همکاری شرکت‌های خارجی که به راحتی و با یک تهدید کوچک حاضر به ترک ایران نباشند، تأکید کرد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا این مسئله به یک دستورالعمل برای مذاکره با شرکت‌های خارجی تبدیل شده و در قرارداد با خودروسازان خارجی، موضوعی در این مورد پیش‌بینی شده است، گفت:‌ خیر، این موضوع به صورت مصوب و قانونی مطرح نشده است، اما مشارکت با خودروسازان خارجی با هماهنگی وزارت صنعت انجام خواهد شد.

وی پیش‌بینی کرد در همایش بین‌المللی خودرو ایران، قراردادهای نهایی با برخی شرکت‌های اروپایی و آسیایی منعقد شود.

به گفته سخنگوی شورای سیاست‌گذاری خودرو، معاون اول رئیس جمهور در مراسم افتتاح همایش بین‌المللی خودرو ایران حضور خواهد داشت و در این همایش 7 اتاق مذاکره خصوصی برای مذاکره خودروسازان ایرانی، خارجی و همچنین مسئولان دولتی پیش‌بینی شده است.

وی با بیان اینکه در این همایش، استراتژی صنعت خودرو ایران در قالب یک کتابچه به شرکت‌کنندگان ارائه خواهد شد، افزود: در همایش، برنامه ایران برای تولید و صادرات خودرو و طراحی پلت‌فرم تا سال 1404 و همچنین سبک مشارکت شرکت‌های خارجی مطرح خواهد شد.

به گفته وی، در همایش بین‌المللی خودرو ایران رئیس کل منطقه آسیا، هندوستان، خاورمیانه و آفریقا شرکت رنو و یکی از اعضای ارشد شرکت پژو حضور خواهند داشت.

قربانی از حضور 70 فعال عرصه خودرو و قطعه‌سازی از فرانسه، 62 نفر از چین، 58 نفر از ترکیه، 47 نفر از کره جنوبی، 37 نفر از ژاپن، 31 نفر از آلمان و 24 نفر از ایتالیا در دومین همایش بین‌المللی صنعت خودرو خبر داد و گفت: میهمان‌هایی از تایوان، امارات، اتریش، اسپانیا، سوئد، روسیه، پرتقال، اوکراین، عربستان، آمریکای شمالی، نیجریه، بلژیک، کوبا، مالزی، رومانی، قزاقستان و بلغارستان نیز در این همایش حضور خواهند داشت.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: