دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹
پنج شنبه ۰۶ آذر ۹۳ | ۱۱:۵۷
محمد ابراهیم‌نیا اظهار داشت:

پایش حوضه‌های آبریز کشور با تصاویر ماهواره‌ای

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو از اجرای طرح پایش حوضه‌های آبریز کشور با تصاویر ماهواره‌ای خبر داد.


13930905000869_PhotoA

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو از اجرای طرح پایش حوضه‌های آبریز کشور با تصاویر ماهواره‌ای خبر داد.

محمد ابراهیم‌نیا با بیان اینکه داشتن اطلاعات دقیق لازمه تخصیص آب است، اظهار داشت: یکی از طرح‌های مهم امسال، طرح پایش حوضه‌های آبریز با تصاویر ماهواره‌ای و مقایسه آن با اطلاعات و داده‌های زمینی است که شرح خدمات طرح تهیه شده است و با همکاری موسسه تحقیقات آب انجام خواهد شد.

وی افزود: براساس اطلاعات به‌دست آمده، خواهیم توانست در حوضه‌های آبریز تخصیص آب را براساس ظرفیت حوضه برنامه‌ریزی کنیم.

* حجم آب تجدیدشونده کشور از 130 میلیارد مترمکعب به زیر 115 میلیارد مترمکعب رسیده 

ابراهیم‌نیا با بیان اینکه بخش آب در شرایط کنونی نیازمند اقدام‌های عملیاتی و موثر است، ادامه داد: در چند سال گذشته به‌دلیل کاهش بارندگی و تغییر الگوی بارش، حجم آب تجدیدشونده کشور از 130 میلیارد مترمکعب به زیر 115 میلیارد مترمکعب رسیده است و از طرف دیگر با افزایش مصرف آب در عرصه‌های مختلف، هم‌اکنون بیش از 83 درصد آب‌های تجدیدشونده کشور مصرف می‌شود.

وی افزود: استانداردهای مختلف جهان بر استفاده از 40 درصد میزان آب تجدیدشونده تاکید دارند اما میزان مصرف ما در این زمینه بی‌محابا است؛ ما با گذر از مدیریت عرضه و توزیع منابع آب هم‌اکنون در مرحله مدیریت تقاضا هستیم و برای پایدار بودن محیط زیست و اکولوژی باید میزان مصرف آب تجدیدپذیر خود را کاهش دهیم.

ابراهیم‌نیا تصریح کرد: بخش عمده مصرف در کشور مربوط به کشاورزی است و در این مسیر باید اقدام‌های اساسی همچون تغییر الگوی کشت و بحث آب مجازی در کشور اجرایی شود.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو تامین پایدار آب شرب را از اولویت‌های بخش آب برشمرد و گفت: این موضوع در قالب طرح مطالعه‌های جامع آب شرب کشور برای افق 50 سال آینده توسط وزارت نیرو و شرکت آب و فاضلاب کشور در دست پیگیری بوده و در 16 استان در فلات مرکزی کشور آغاز شده است.

*طرح احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی 

وی با بیان اینکه بحث احیای آب‌های زیرزمینی به‌طور جدی در معاونت آب و آبفای وزارت نیرو در دستورکار قرار دارد، افزود: باوجود مصرف بسیار بالای آب‌های تجدیدپذیر در کشور، هم‌اکنون سالانه 5.5 میلیارد مترمکعب از ذخایر استاتیک زیرزمینی نیز مصرف می‌شود و طرح احیا و تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی نیز برای چاره‌اندیشی و سامان‌دهی در این بخش آغاز شده است و امیدواریم در یک بازه 20 ساله این مشکل برطرف شود.

ابراهیم‌نیا با اشاره به نگاه غیرسازه‌ای در طرح‌های جدید بخش آب، گفت: بر طبق نظام فنی و اجرایی کشور تمام طرح‌هایی که ردیف اجرایی می‌گیرند، باید پیوست اجتماعی و محیط زیستی داشته باشند و وزارت نیرو در دو سال گذشته برای اجرای تمام طرح‌های خود همچون سدسازی، طرح‌های آب و فاضلاب و اجرای شبکه‌های آبیاری و زه‌کشی، بر انجام مطالعه محیط زیستی و اجتماعی تاکید دارد و حتی برخی طرح‌ها به‌دلیل نداشتن توجیه محیط زیستی متوقف شده است.

وی با بیان اینکه باید تلاش کنیم ادبیات محیط زیستی در طرح‌های کشور نهادینه شود، یادآور شد: در چند وقت گذشته بحث انتقال آب از دریاهای شمال و جنوب کشور به داخل فلات مرکزی مطرح است، اما به‌دلیل تکمیل نشدن مطالعه محیط زیستی این طرح‌ها و صادر نشدن مجوز اجرایی از سوی سازمان محیط زیست کشور آغاز نشده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: