چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
یکشنبه ۰۹ آذر ۹۳ | ۱۶:۰۷
رئیس پارلمان افغانستان:

طالبان جنگ علیه خدا و دین را آغاز کرده است

رئیس پارلمان افغانستان در واکنش به حمله انتحاری طالبان به یک مسجد در شرق افغانستان گفت: طالبان جنگ علیه خدا، دین و مسلمانان را آغاز کرده است.


13930629000507_PhotoA

رئیس پارلمان افغانستان در واکنش به حمله انتحاری طالبان به یک مسجد در شرق افغانستان گفت: طالبان جنگ علیه خدا، دین و مسلمانان را آغاز کرده است.

«عبدالرئوف ابراهیمی» رئیس پارلمان افغانستان در نشست این مجلس با اشاره به حمله طالبان به یک مسجد در ولایت «ننگرهار» در شرق این کشور آن را جنگ با خدا، دین و اسلام دانست.

ابراهیمی ضمن محکومیت این حمله افزود: دولت افغانستان باید از تمام حملات انتحاری و انفجاری طالبان و مخالفان مسلح دولت جلوگیری کند.

روز جمعه هنگامی که نماز جمعه در یکی از مساجد منطقه «خوگیانی» ولایت ننگرهار برگزار شده بود بمب جاسازی شده در مسجد منفجر شد که در نتیجه آن بیش از 29 نفر زخمی شدند.

با این حال، برخی دیگر از اعضای پارلمان افغانستان از افزایش ناامنی‎ها انتقاد کرده و دولت را متهم به سهل انگاری و بی‎کفایتی در این زمینه کردند.

«نظیفه ذکی» عضو پارلمان افغانستان با اشاره به اینکه سازمان اطلاعات افغانستان پیش از وقوع انفجار اطلاع کافی در دست دارد، اظهار داشت: سازمان اطلاعات باید پیش از انجام حملات انتحاری و انفجاری جلو آن را گرفته و این نوع حملات را خنثی کند.

«عباس ابراهیم‎زاده» عضو دیگر این مجلس نیز با اشاره به حملات اخیر در کابل اظهار داشت: دولت و نیروهای امنیتی در صورتی که خودروها را در ورودی شهر کابل مورد بازرسی دقیق قرار دهند این اتفاقات کمتر رخ می‌دهد.

ابراهیم‎زاده پیشنهاد کرد: دولت باید دست کم 2 ایست بازرسی در تمام ورودی‌های کابل ایجاد کرده و نگذارد هیچ خودرویی بدون بازرسی وارد این شهر شود.

«سیدجمال فکوری بهشتی» عضو دیگر پارلمان افغانستان با تأکید بر اینکه امضا و تصویب پیمان امنیتی کابل-واشنگتن نتوانست ناامنی‎های این کشور را حل کند، گفت: ناامنی‎های کنونی هیچ توجیهی نداشته و نمایندگان مردم در شورای ملی به ملت افغانستان پاسخگو هستند.

بهشتی با اشاره به اینکه «حامد کرزی» رئیس جمهور پیشین این کشور به خاطر پیامدهای ناگوار پیمان آن را امضا نکرده بود خواستار تشکیل جلسه مشترک میان سران 3 قوه در این کشور شد.

«ذکریا سودا» عضو دیگر این مجلس نیز خواستار به وجود آمدن راهکاری برای تأمین امنیت شد و گفت: در صورت که امنیت به درستی تأمین شود خوشبختی به خانه‎ افغان‎ها باز می‎گردد.

«عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس پارلمان نیز گفت: تأمین امنیت مسئولیت و وظیفه شورای ملی نیست بلکه دولت باید در این راستا تلاش جدی و قاطعانه انجام دهد.

ابراهیمی ضمن این که خواستار معرفی کابینه دولت جدید این کشور شد ناامنی‎های اخیر در کابل و ولایت‎های افغانستان را ناشی از بی‎کفایتی مسئولان بلندپایه دانست.

این در حالی است که در 10 روز گذشته کابل شاهد 9 انفجار، حمله انتحاری و حملات گروهی شبه‎نظامیان طالبان بود که درنتیجه آن بیش از 100 غیرنظامی افغان کشته و زخمی شدند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: