شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
یکشنبه ۰۹ آذر ۹۳ | ۱۸:۲۳
پیام وزیر ارشاد به جشنواره سینماحقیقت

سینمای مستند «حقیقت» را آشکار می‌سازد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت اظهار داشت که سینمای مستند بعنوان توانمندترین ابزار به تصویر کشیدن اندیشه بر مبنای واقعیت‌های جهان هستی می‌تواند بخشی از حقیقت را برای ما آشکار سازد.


13930902000565_PhotoA

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت اظهار داشت که سینمای مستند بعنوان توانمندترین ابزار به تصویر کشیدن اندیشه بر مبنای واقعیت‌های جهان هستی می‌تواند بخشی از حقیقت را برای ما آشکار سازد.

 متن کامل پیام علی جنتی به هشتمین جشنواره سینماحقیقت به شرح ذیل است:«جوامع مدرن امروزی رفاه انسان را برتر از آن چه گذشتگان ما تصور می‌کرده‌اند افزایش داده‌اند؛ اما با این وجود، تمتع حقیقی و احساس لذت واقعی کمتر شده است، چرا که بسیاری از بحران‌های حل‌ناشدنی و مشکلات انسان معاصر ناشی از جهل و نا‌آگاهی به جهان هستی، اخلاق و طبیعت پیرامون است و آگاهی‌بخشی جزیی غیر‌قابل انکار از تکامل انسان در طبیعت محسوب می‌شود که برای قابل فهم‌تر کردن آن از ابزارها و اندیشه کمک می‌گیریم. سینمای مستند بعنوان توانمندترین ابزار به تصویر کشیدن اندیشه بر مبنای واقعیت‌های جهان هستی می‌تواند بخشی از حقیقت را برای ما آشکار سازد و نتیجه آن که در مسیر آگاهی، انسان با چشمانی باز تبدیل به شجره طیبه‌ای می‌شود که در متن طبیعت فرود آمده و زیر چتر حمایت عقل از متن طبیعت تا فراز ملکوت بدون توقف و شتابان تا بی‌نهایت او در حال شدن است.

این چشم همیشه باز اسمش هم اسم خود ماست. در حقیقت خود واقعی ماست. ذهن آگاهی ماست.

بنابراین آگاهی انسان به طبیعت و آیات خدا عین آگاهی به او خواهد شد و همانا حقیقت متعال، خداوند است و هیچ حقیقتی برتر از آن نیست، تا جایی که در قرآن می‌فرماید “و لا تکونوا کالذین نسوا الله فانسیهم انفسهم اولئک هم الفاسقون” و چون کسانی مباشید که خدا را فراموش کردند و او نیز آنان را دچار فراموشی کرد آنان همان نافرمانانند”. (حشر 19)

با استناد به مفهوم این آیه، انسان در نتیجه رشد و آگاهی، حقیقت را با جلوه‌ای زیبا مشاهده می‌کند و نگاه او جز شکوه هستی را نخواهد دید، زیرا آیینه دل او زیباجو و زیباشناس شده است و هر اندازه آگاهی و کمال او بالاتر رود، حقیقت و زیبایی هنر را به یک شهود والا نسبت می‌دهد که در درون خود پرورش داده است و وقتی از سر این آگاهی به خدا تسلیم شد، آنگاه مانند خورشید روشنایی‌بخش، دانش او نیز حقیقت را نمایان می‌سازد و هنگامی که شعور و ایمان او معطوف به خداوند متعال می‌شود، از شک و تردید رها شده و اطمینان قلب می‌یابد و این هنرمند فرهیخته مستندساز با چشمانی باز می‌شود سید شهیدان اهل “قلم” سیدمرتضی آوینی که او دیگر یک غریبه نیست. از جنس آشنایی قدیمی است که همه‌چیز را می‌بیند و از هیچ چیز دلگیر نمی‌شود. این چشم همیشه باز با دوربین خود با هیچ‌کس دشمن نیست. کنجکاو است و صمیمی و از همه مهم‌تر شجاع است و مقتدر و از دیدن هیچ‌چیز روی‌گردان نیست و آوینی‌هایی که صادقانه و از سر اخلاص و آگاهی با قلم خود با دوربین خود و با چشمانی باز در تاریخ ماندگار می‌شوند و این سیر آگاهی‌بخشی ادامه یافته تا هنرمندان فرهیخته را بهانه‌ای شود که در جشنواره‌ها مفهومی از حقیقت را به نمایش گذارند.

امسال جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران سینما حقیقت که جشنواره‌ای حقیقت‌جو و آگاهی‌بخش است هشت ساله شد و ما شاهد بودیم که در این سال‌ها خوش درخشید و تداوم آن سبب شد تا نزد مستندسازان هنرمند، همپای جشنواره‌های جهانی مطرح شده و اعتبار یابد و هنرمندان مستندساز نیز با تعهد و احساس مسئولیت، بیشتر از همیشه مایل به حضور در این رویداد فرهنگی بین‌المللی باشند.

در عین حال در هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران سینما حقیقت ، ایده اعطای جایزه شهید آوینی فرصتی فراهم کرد تا هنر متعهدانه و خلاق با نفوذ در عمق جان‌ها نقش انکارناپذیر خود را در حیطه مضامین ارزشمند اسلامی ایرانی فرا‌روی مخاطب سینما به شکلی بهتر ایفا نماید. سربلند و پیروز باشید».

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: