دوشنبه 01 دسامبر 14 | 09:10
33 سال پیش در چنین روزی

طرحی که با هشدار امام‌خمینی شکست خورد

یکی از جلوه های بسیار روشن فرموده امام که این قرن قرن غلبه مستضعفین بر مستکبرین است شکست طرح فهد است . نطفه شکست طرح فهد در متن سخنان و هشدارهای کوبنده امام قرار داشت.


13901121000101_PhotoA

یکی از جلوه های بسیار روشن فرموده امام که این قرن قرن غلبه مستضعفین بر مستکبرین است شکست طرح فهد است . نطفه شکست طرح فهد در متن سخنان و هشدارهای کوبنده امام قرار داشت.

رخدادهای 10 آذر 1360

چکیده

  • آیت الله هاشمی رفسنجانی : من از تریبون مجلس به ارتش فریب خورده صدام اخطار می کنم که هفته های آینده برای شما هفته اتخاذ تصمیم مناسب است.
  • هیئت دولت برای استرداد اموالی که توسط خانواده شاه به یغما برده شده است تصویب کرد که بانک مرکزی ایران به عنوان وکیل کلیه وزارت خانه ها و موسسات دولتی اقدامات لازم در این زمینه به عمل آورد .
  • با عملیات سپاه پاسداران پاوه هفت روستای مریوان آزاد شد و پایگاه های مهم ضد انقلاب در این روستاها سقوط کرد .
  • دادستانی انقلاب اسلامی مرکز طی نامه ای به اداره کل مطبوعات و نشریات وزارت ارشاد اسلامی توقیف نشریه پیام مردم را اعلام کرد .
  • واکنش ها به شکست طرح فهد برای شناسایی اسرائیل از سوی مسلمانان همچنان ادامه دارد .
  • آیت الله هاشمی رفسنجانی : شکست طرح فهد بر روی خود سردمداران امپریالیسم هم اثر می گذارد .

اخطار آیت الله هاشمی به ارتش صدام ؛ فتح بستان آخرین فتح ما نیست

در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس و نماینده امام در شورای عالی دفاع پیروزی های اخیر رزمندگان کشورمان بالاخص آزادسازی بستان را تبریک گفت.

وی با اشاره به طول کشیدن زمان حمله گفت : تحقیقا دشمن از حمله ما خبر داشت ، این حمله در واقع میدانی بود برای رویارویی با کنفرانس فاس و مانور آمریکا در منطقه وقتی که کنفرانس به هم خورد به دلیلی چند روز تاخیر در این حمله پیش آمد که اسرای عراقی اظهار داشتند که ما از حمله مطلع بودیم و با اطلاع ارتش عراق و وضع خاصی که در جبهه تعریف کرده اند این پیروزی خیلی چیزها را به ما می آموزد .

هاشمی افزود : مطمئنا از این به بعد این ایران است که ضربه را به ارتش عراق وارد می کند و با فتح شمال آبادان بر عراق و ارتش صدام در واقع اتمام حجت شد .

رئیس مجلس افزود : من از تریبون مجلس به عنوان نماینده امام در شورای عالی دفاع به ارتش فریب خورده صدام اخطار می کنم که هفته های آینده برای شما هفته اتخاذ تصمیم مناسب است مطمئن باشید که فتح بستان آخرین فتح ما نیست و از این به بعد در همه جبهه ها همین سرنوشت که همراهان شما دچار آن شدند منتظر شما است . (1)

تصمیم جدید دولت برای توسعه صادرات غیر نفتی

هیئت دولت بامداد دیروز به ریاست میرحسین موسوی تشکیل جلسه داد و طی آن تصمیماتی برای توسعه صادرات غیرنفتی اتخاذ کرد .  در این جلسه به تصویب هیئت وزیران مقرر گردید برای تشویق صادرات غیرنفتی مبلغی به عنوان جایزه صادرات اختصاص یابد . گفتنی است کمیسیونی جهت عرضه کالاهای غیرنفتی ایران در بازارهای بین المللی در وزارت بازرگانی تشکیل شده است .

هیئت دولت همچنین برای استرداد اموال موسسات و وزارت خانه ها و ادارات دولتی و اموال مردم که توسط خانواده شاه به یغما برده شده است تصویب کرد که بانک مرکزی ایران به عنوان وکیل کلیه وزارت خانه ها و موسسات دولتی اقدامات لازم در این زمینه به عمل آورد . (2)

شورای عالی نظارت بر توزیع عادلانه کالا تشکیل شد

حجت الاسلام سید محمد زابلی مشاور فرهنگی و سیاسی استانداری تهران در یک گفت و گوی مطبوعاتی از تشکیل شورای عالی نظارت بر توزیع عادلانه کالا در استان تهران خبر داد.

وی گفت : تشکیل شوراها کلا برای حسن اجرای توزیع کالا در تهران می باشد و شورای مناطق باید بررسی کند تا در هر منطقه نسبت به محلات آن منطقه یک شورای محلی نیز تشکیل شود ، توزیع کالا را شورای عالی نظارت بر عهده خواهد داشت و استاندار نیز بنابر تصویب شورای عالی نظارت به عنوان دبیر شورای عالی اسلامی نظارت بر توزیع عادلانه کالا انتخاب گردیده است .

وی در پایان گفت : تا پایان این هفته نمایندگان مناطق به شورای عالی معرفی می شود و با صدور حکم کارشان را آغاز خواهند کرد و تصمیم بر این گرفته شده است که برای رفع کمبودهای موجود از مسئولین خواسته شود تا کالاهای موجود در بنادر کشور هرچه زودتر به استان ها حمل گردد.(3)

پایگاه های ضد انقلاب در 7 روستای مریوان سقوط کرد

با عملیات سپاه پاسداران پاوه هفت روستای مریوان آزاد شد و پایگاه های مهم ضد انقلاب در این روستاها سقوط کرد .  بر اساس این گزارش در جریان پاکسازی این روستاها تعدادی از ضد انقلابیون کشته و زخمی شدند که آمار دقیقی از کشته های آنان تاکنون به دست نیامده است . (4)

روزنامه پیام مردم توقیف شد

دادستانی انقلاب اسلامی مرکز طی نامه ای به اداره کل مطبوعات و نشریات وزارت ارشاد اسلامی توقیف نشریه پیام مردم را اعلام کرد . دادستانی انقلاب اسلامی مرکز موارد تخلف این نشریه را چنین اعلام کرده است : موضوع بند 4 ماده 2 لایحه قانون مطبوعات مصوب 20 مرداد 1358 موضوع بند ج (عدم وابستگی به شرق و غرب و پرهیز از هرگونه تبلیغ در جهت گرایش به ابرقدرت ها) . (5)

نظرات شخصیت ها درباره شکست طرح فهد

واکنش ها به شکست طرح فهد برای شناسایی اسرائیل از سوی مسلمانان همچنان ادامه دارد .

میرحسین موسوی نخست وزیر و وزیر امور خارجه در مصاحبه با جمهوری اسلامی گفت : مخالفت با طرح فهد عمدتا ریشه ایدئولوژیک و مکتبی در منطقه داشت نه علل سیاسی ظاهری و ناسیونالیستی. وی ادامه داد : آمریکا ممکن است کمپ دیوید سومی را مطرح کند و یا تحریکاتی را در جنوب لبنان به وجود بیاورد .

آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس نیز گفت : شکست طرح فهد بر روی خود سردمداران امپریالیسم هم اثر می گذارد که بفهمند این طور نیست که حتی کشورهای عامل آن ها هم دستشان باز باشد هرکاری که می خواهند بکنند.

معادیخواه وزیر ارشاد نیز گفت : یکی از جلوه های بسیار روشن فرموده امام که این قرن قرن غلبه مستضعفین بر مستکبرین است شکست طرح فهد است .

ولایتی نماینده تهران نیز گفت : نطفه شکست طرح فهد در متن سخنان و هشدارهای کوبنده امام قرار داشت.

سید هادی خامنه ای نیز در مصاحبه با جمهوری اسلامی اظهار داشت : اگر مخالفت ایران با طرح فهد نبود همه در مقابل این طرح زانو می زدند.

آیت الله محمد یزدی نیز گفت : آمریکا پس از شکست طرح فهد می خواهد که مجددا از اسلحه اختلاف انداختن و حکومت کردن استفاده کند ، آمریکا از پیوند دادن بعضی کشورها به مصر استفاده خواهد کرد.(6)

پی نوشت:

1- مشروح مذاکرات مجلس ، 10 آذر 1360

2- اطلاعات ، 10 آذر 1360 ، صفحه 13

3- اطلاعات ، 10 آذر 1360 ، صفحه 2

4- اطلاعات ، 10 آذر 1360 ، صفحه 15

5- اطلاعات ، 10 آذر 1360 ، صفحه 15

6- جمهوری اسلام ، 10 آذر 1360 ، صفحه 1

پژوهشگر : سید روح الله امین آبادی

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: