شنبه 06 نوامبر 10 | 13:13

تولد حزب سوم آمریکا؛ تی‎پارتی

شرکت ده‎‎ها هزار آمریکایی در تظاهرات روز ۱۲ سپتامبر واشنگتن نشان داد که «جنبش میهمانی چای» یا همان تی‎پارتی در دومین سال تولد خود به یک نیروی تأثیرگذار و رو به رشد سیاسی در آن کشور تبدیل شده است. قدرتی که هر دو حزب بزرگ سیاسی را با نگرانی‌‎هایی روبه‌رو ساخته.


شرکت ده‎‎ها هزار آمریکایی در تظاهرات روز ۱۲ سپتامبر واشنگتن نشان داد که «جنبش میهمانی چای» یا همان تی‎پارتی در دومین سال تولد خود به یک نیروی تأثیرگذار و رو به رشد سیاسی در آن کشور تبدیل شده است. قدرتی که هر دو حزب بزرگ سیاسی را با نگرانی‌‎هایی روبه‌رو ساخته. جنبش تی‌پارتی در آمریکا، حرکتی اجتماعی – سیاسی است که به‎تازگی شکل گرفته و ضمن انتقاد‎های تند از دولت باراک اوباما، شعار دولت کوچک‌تر – مالیات کمتر را مطرح می‌کند.

این جنبش که عمدتا از سوی جمهوری‎خواهان حمایت می‌شود، خود را به پیشینه‎ای تاریخی متصل می‌سازد که در آن آمریکایی‌ها، چای‌‎های وارداتی از کنیا را به‎عنوان اعتراض به دریا ریختند. کنیا همان کشوری است که زادگاه اولیه باراک اوباما محسوب می‌شود. نومحافظه‌کاران آمریکا که یک سال پیش از دموکرات‌‎ها شکست خوردند، قصد دارند با طرح چنین اید‎ه‎ای به مبارزه با سیاست‌‎های دولت اوباما برخاسته و خود را برای برنده شدن در دور بعدی انتخابات آمریکا مهیا کنند. جنبش تی‎پارتی اگرچه با تناقضات و مشکلات زیادی از لحاظ ساختار و تشکیلات مواجه است، اما در واقع خود را برای تبدیل به نیرویی اثرگذار در انتخابات مقدماتی بعدی ریاست‎جمهوری آماده می‎کند و به همین دلیل، ضروری است با بررسی این جنبش هم به درکی از نگرش‎‎ها و رویکرد‎های سیاست‎مداران حامی آنان و هم به فضای سیاسی که به ورود آنان به عرصه منجر شد، برسیم.

پیامد‎های یک شکست همه‎جانبه
انتخابات عمومی سال 2008 که کاخ سفید و کنگره را به‎دست دموکرات‎‎ها سپرد، از تاریک‎ترین دوران معاصر برای جمهوری‎خواهان ایالات متحده به‎حساب می‎آید. از دست دادن هم‎زمان قوه مقننه و مجریه برای جناح راست در آمریکا یک شکست همه‎جانبه بود؛ شکستی که ایده‎آل‎‎های نئومحافظه‎کاران و مذهبیون انجیلی را با خطر مواجه می‎ساخت. دوران فرمانروایی بوش‎‎ها به‎سر آمده بود و چنین می‎نمود که جامعه آمریکا به‎سوی لیبرالیسم و ایده‎آل‎‎های جریانات لیبرال پیش می‎رود. شاید از سال‎‎های دهه 60 به این سو دموکرات‎‎ها و لیبرال‎‎ها چنین احساس رضایت و اعتماد به نفسی پیدا نکرده بودند. اما این رضایت و خشنودی یک سال هم به طول نینجامید. اوباما انتظار داشت برنامه‎‎های لیبرالش مانند بیمه بهداشتی برای همگان، استفاده از روش‎‎های نوین برای تولید انرژی، تحول در سیستم آموزشی، اصلاح مؤسسات مالی و بانک‎‎ها و بسیاری برنامه‎‎های دیگر با کمک کنگره دموکرات به سرانجام برسد. با این حال، صدای مخالفت و اعتراض به طرح‎‎های وی که در ابتدا ضعیف بود، در اولین تابستان ریاست‎جمهوری‎اش تبدیل به یک موج عظیم از مردمی شد که در سراسر ایالات متحده علیه برنامه‎‎های اوباما به‎ویژه بیمه بهداشت همگانی و کمک‎‎های مالی به وال استریت و سایر مؤسسات مالی، با خشم فریاد زده و او را کمونیست و سوسیالیست نامیدند. ایشان افرادی بودند که خود را عضو جنبش میهمانی چای نامیده و اگرچه تمایل‎شان به جریان محافظه‎کار و حزب جمهوری‎خواه بیشتر بود، اما با سیاست‎‎های جورج بوش نیز مخالف بودند. جمهوری‎خواهان در کنگره برای جلب رضایت این گروه که روز به روز بر تعدادشان افزوده می‎شد، به تمام برنامه‎‎های اوباما رای منفی دادند تا آن‎جا که حتی لایحه بیمه بهداشتی که بالاخره تصویب شد، آن لایحه‎ای نبود که اوباما و اکثریت لیبرال می‎خواستند.

تولد در تالار بورس شیکاگو
این جنبش زمانی تأسیس شد که خشم عمومی نسبت به اقدام دولت در پشتیبانی و حمایت از بانک‌‎های ورشکسته، شرکت‌‎های بیمه و صنایع خودروسازی در جریان فروپاشی اقتصادی سال ۲۰۰۸ اوج گرفته بود. بیشتر اعضای این جنبش بر این باورند که گفته‎‎های بی‎پرده و صریح ریک سانتلی، ‌ویراستار اخبار تجاری شبکه «سی ان بی سی» که به‎طور زنده از تلویزیون پخش شد، به شکل‎گیری این جنبش شتاب داد. آقای سانتلی در حالی‎که در تالار بورس شیکاگو ایستاده بود، دولت را برای حمایت از کسانی که به گفته او «سرمایه‌گذاری‌‎های نامطمئن و ضعیفی» انجام داده بودند، به باد انتقاد گرفت و گفت که چنین اقدامی نوعی «تشویق به بدرفتاری» است. او كه فریاد می‌زد به این «بی‌عرضه‎ها» در مورد رهن املاک‌شان کمک نکنید، گفته‎‎هايش با تشویق معامله‌گران سهامی که پشت وي ایستاده بودند، مواجه شد. گفته‎‎های احساساتی او تنها یک زنگ بیدار‎باش نبود، بلکه نوعی فراخوان برای اقدامی عملی در این زمینه محسوب مي‌شد. در کمتر از 10 روز بعد، معترضانی که از سانتلی الهام گرفته بودند، در ۴۰ شهر ایالات متحده دست به تظاهراتی علیه «دولت فربه و بی‎عرضه» زدند. این گروه تازه تولد یافته از فعالان محافظه‌کار خود را «جنبش اعتراضی چای» نامید.

پیشینه تاریخی
تی‎پارتی که برخی آن را با عنوان جنبش ناراضیان آمریکا می‎خوانند، نام خود را از جنبش حزب چای که در سال 1773 میلادی در ایالت بوستون آمریکا ایجاد شد، اقتباس کرده‌است. در آن زمان، دولت انگلیس که بخش بزرگی از آمریکا را به صورت مستعمره در کنترل خود داشت، تصمیمات سودجویانه‎ای را به اجرا گذاشت که موجب برانگیختن خشم عمومی مردم شد؛ از جمله انحصار واردات چای به آمریکا. این جنبش در سال 1773 به وضع مالیات از سوی دولت انگلیس اعتراض و چنین استدلال می‌کرد که مردم آمریکا به‎دلیل آن‎که در پارلمان انگلیس نماینده‎ای ندارند، نباید به دولت این کشور مالیات دهند. میهمانی چای مقدمه حرکت‌‎های استقلال‌طلبانه بعدی و شکست دادن دولت استعماری آمریکا شد. جنبش کنونی چای در تظاهرات و گردهمایی‌‎های کنونی خود نیز همچنان از شعار‎های قدیمی دوران جنگ‌‎های استقلال استفاده می‌کند. تی‎پارتی کنونی که همزمان با به قدرت رسیدن باراک اوباما، رییس‌جمهوری فعلي ایالات متحده شکل گرفته است، ظاهرا ارتباطی به تی‎پارتی سال 1773 میلادی ندارد. اگر مردم آمریکا در سال 1773 به وضع مالیات اعتراض می‌کردند و وضع این قوانین را غیر‌قانونی می‌دانستند، دولت کنونی ایالات متحده بی‌تردید دولتی قانونی است که از سوی مردم آمریکا انتخاب شد.

اولین کنگره در نشویل
اولین نشست سراسری جنبش مهمانی چای، در هفته اول فوریه 2009 در شهر نشویل ایالت تنسی با حضور سخنرانانی چون تام تنکریدو -نماینده سابق حزب جمهوری‌خواه از ایالت کلورادو – و سارا پیلین – فرماندار سابق آلاسکا برگزار شد. این نشست سه‎روزه که توسط جادسون فیلیپس سازماندهی شده بود، با حضور حدود 600 نفر از هواداران این جنبش برگزار شد. تام تنکریدو، سخنران مراسم افتتاحیه، در سخنانی که از سوی برخی منتقدین به‎شدت «نژادپرستانه» خوانده شد، با محکوم کردن دولت اوباما وی را متهم به بی‌کفایتی در اداره امنیتی کشور خواند و او را یک سوسالیست نظریه‌پرداز خواند. وی دلیل انتخاب آقای اوباما را «بی‌سوادی» رأی‎دهندگان آمریکایی دانست. سارا پیلین نیز در سخنرانی ‌خود اوباما را متهم کرد که در جلوگیری از حملات تروریستی و کم کردن مالیات شرکت‌‎های کوچک ضعیف عمل کرده است. وی که با تشویق شدید حضار که خواهان نامزد شدن وی برای انتخابات بعدی ریاست‎جمهوری بودند، اذعان داشت که به‎نفع حزب جمهوری‌خواه است که جنبش چای را به‎سمت خودش جلب کند. بیش از هزار شرکت‎کننده مراسم پایانی نشست این جنبش، برای حضور در این مراسم و سخنرانی خانم پیلین، دست‌کم 300 دلار پرداخته بودند. از نکات قابل‎توجه این نشست، پرداخت 100 هزار دلار به سارا پیلین برای سخنرانی در این نشست بود!

جنبشی مردانه و نژادپرست
جیل لئوپور، استاد تاریخ دانشگاه هاروارد، در گزارش مفصلی در روزنامه «یواس‎ای تودی» به نحوه شکل‎گیری تی‎پارتی و قدرت روزافزون آن اشاره کرده و می‎نویسد: «یک سال و نیم پس از آن‎که ایده‎‎های جریان تی‎پارتی به محافل سیاسی و اجتماعی آمریکا راه یافت، از هر ۱۰ آمریکایی سه نفر خود را حامی این گروه می‎نامند. اگرچه این افراد دقیقا اطمینان ندارند مفهوم واقعی گروه چیست، ولی شمار عنوان شده برابر تعداد کسانی است که خود را جمهوری‎خواه می‎نامند. تصویری که از این گروه نشان داده می‎شود، همانند گروه محافظه‎کار سنتی است. بیشتر مردان عضو آن هستند و بیشتر این افراد هم قدری مسن‎تر از اعضای دیگر احزاب هستند. ساکنین ایالت‎‎های جنوبی و غربی آمریکا بیشترین طرفداران تی‎پارتی محسوب می‎شوند؛ ولی این گروه در زمان کنونی قطعا یک جنبش در سراسر کشور است و هم‎اکنون ۲۸ درصد در غرب و ۲۷ درصد هم در شرق این کشور خود را حامیان تی‎پارتی معرفی می‎کنند. این افراد عموما سفیدپوست هستند. جنبش تی‎پارتی با استفاده از گرایش مذهبی آمریکایی‎‎ها، البته رنگ و بویی مذهبی نیز به خود داده است و همزمان با سنت‎شکنی دولت لیبرال و جدی‎تر شدن توجه به طبقات آسیب‎پذیر، معتقد است آمریکا از تعالیم مسیح فاصله گرفته است. در راهپیمایی‎‎های تی‎پارتی دیده شده است افراد پلاکارد‎های نژادپرستانه حمل می‎کرده‎اند. حمایت‎کنندگان تی‎پارتی کمتر از دیگران تبعیض نژادی را به‎عنوان تهدیدی برای آینده کشور و سختی برای اقلیت‎‎ها می‎دانند. سه نفر از هر چهار آمریکایی در تی‎پارتی بر این باورند که اقلیت‎‎های نژادی فرصت‎‎های شغلی مشابهی با سفیدپوستان دارند. در مقابل نیمی، از افراد عادی غیر عضو این گروه فکر می‎کنند که اقلیت‎‎های نژادی و دیگران فرصت‎‎های شغلی مشابهی ندارند. اعضای تی‎پارتی به‎سادگی بر این باورند که اگر سیاه‎پوستان از فرصت‎‎های شغلی و درآمد مناسبی برخوردار نیستند، فقط به این دلیل است که انگیزه و تمایل جدی در بهتر کردن وضع زندگی خود ندارند که در مقابل، فقط یک سوم از شهروندان آمریکایی که عضو تی‎پارتی نیستند، نظریه مشابهی دارند. حامیان تی‎پارتی بسیار کمتر از دیگران در مورد مهاجرین غیرقانونی نظر موافق دارند؛ به‎طوری که از هر پنج حامی چهار نفر بر این باورند که مهاجرین غیرقانونی در درازمدت با استفاده از خدمات به‎جای آن‎که شهروند سودمندی برای کشور باشند، هزینه سنگین‎تری را بر دوش مالیات‎دهندگان آمریکایی می‎گذارند. «مرکز پژوهش‎‎های نژادی و جنسیتی» دانشگاه واشنگتن از مراکزی است که پژوهشی جامع در مورد مواضع و رویکرد اعضا و هواداران جنبش تی‎پارتی انجام داده است. دکتر «کریستوفر پارکر» که ریاست گروه تحقیقاتی این پروژه را بر عهده داشته، معتقد است که احتمال نژادپرست بودن هواداران این جنبش، 25 درصد بیش از کسانی است که مخالف این جنبش هستند.»

تی‎پارتی، حزب سوم آمریکا
شاید مهمترین نکته‎ای که باید در مورد جنبش اعتراضی چای دانست، آن است که این جریان سیاسی طبقه‎بندی‎‎های سنتی را به چالش می‎کشد. «کیت رزنیک» خبرنگار نیویورک تایمز و نویسنده کتاب «جنبش چای از درون» می‎نویسد: «اعضای این گروه ممکن است شخصا از نظر اجتماعی و در مورد مسائلی چون سقط جنین یا ازدواج همجنس‎گرایان محافظه‎کار باشند، با وجود اين، آن‎‎ها عقیده دارند که حزب جمهوری‎خواه از هنگامی که با وسواس، محافظه‎گرایی اجتماعی را در پیش گرفته، از محافظه‎گرایی اقتصادی دست کشیده است. اعضای این جنبش از جورج دابلیو بوش جمهوری‎خواه و از باراک اوبامای دموکرات به یک اندازه ناامید و متنفر هستند. هرچند اعضای تی‎پارتی با جمهوری‎خواهان همسوترند، اما در عین حال از این حزب نیز ناخشنودند. بسیاری از ایشان بر این باورند که حزب جمهوری‎خواه آن‎‎ها را به حال خود ر‎ها کرده است.» زرنیک همچنین تأکید می‎کند: «این‎که جنبش چای و حزب جمهوری‎خواه با هم کنار آمده‎اند، یک پیش‎داوری رایج اما اشتباه است. در واقع این دو حزب در بسیاری از مناطق کشور درگیر مبارزه‎ای تمام‎عیار با یکدیگرند.» با همه این احوال، جنبشی که شالوده خود را بر جذب انرژی نسل ناراضی آمریکا استوار ساخته است، در اولین خیز انتخاباتی خویش توانسته شماری از چهره‎‎های سرشناس سیاسی را از صحنه رقابت خارج سازد و اکنون در تلاش است تا در انتخابات میان‎دوره‎ای ماه نوامبر کنگره نامزد‎های تازه‎ای را به رأی‎دهندگان معرفی کند. با وجود آن‎که اکثریت مطلق رأی‎دهندگان طرفدار جنبش چای را اعضای حزب محافظه‎کار و منتقدان جنبش را طرفداران حزب دموکرات آمریکا تشکیل می‎دهند، اما رهبری حزب جمهوری‎خواه از پاگرفتن و افزایش قدرت «تی‎پارتی» راضی نیست. زیرا به‎عنوان نمونه در جریان انتخاب «راند پل» در ایالت کنتاکی، جنبش حزب چای درست مانند یک پسر ناخلف و مستقل از حزب جمهوری‎خواه عمل کرد و یا در انتخابات درون حزبی آریزونا، جان مک کین، نامزد انتخابات ریاست‎جمهوری پیشین ایالات متحده را مجبور ساخت تا برای حفظ کرسی خود در مجلس سنا، دست به دامان راست‎گرایان جمهوری‎خواه شود. پیروزی «او دانل» در ايالت دلاور نیز شوک بزرگی برای حزب جمهوری‎خواه بود، قدیمی‎ترین حزب آمریکا که تقریبا اطمینان داشت در انتخابات ماه نوامبر اکثریت دو مجلس آمریکا را از آن خود خواهد کرد، به‎دنبال موفقیت نامزد تندرو و افراطیی چون او دانل آن هم در دلاور، امیدهای خود را بر باد رفته می‎بیند. در نقطه مقابل، حزب دموکرات ضمن انتقاد از گرایش‎‎های جنبش چای در باطن از شکل گرفتن و نحوه تأثیر‎گذاری آن راضی است. دلیل ساده این تضاد پنهان در نحوه تأثیر‎گذاری جنبش بر رأی‎دهندگان آمریکایی است. در انتخابات مقدماتی درون‎حزبی اخیر به منظور معرفی کردن نامزد‎های حزب جمهوری‎خواه حمایت جنبش چای از شماری از نامزد‎ها موجب شکست داوطلبانی شد که در رقابت با نامزد رقیب از حزب دموکرات از شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات ماه نوامبر برخوردار بودند. از این لحاظ، حزب جمهوری‎خواه، جنبش چای را به‎گونه‎ای انشعاب در درون صفوف خود تلقی می‎کند. شکل گرفتن انشعابی از این دست در سال 1912 میلادی به شکست غیرمنتظره حزب جمهوری‎خواه در انتخابات ریاست‎جمهوری انجامید. حزب جمهوری‎خواه نگران است که تاریخ به شکل دیگری در انتخابات نوامبر امسال تکرار شود. «کریس وان مولن» از استراتژیست‎‎های معروف حزب دموکرات در این رابطه معتقد است: «جمهوری‎خواهان امید داشتند بتوانند از انرژی تی‎پارتی به‎نفع خود بهره‎برداری کنند؛ اما حالا می‎دانند قادر به کنترل آن‎‎ها نيستند .»

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.