سه‌شنبه 02 دسامبر 14 | 17:07
قاری پیشکسوت قرآن کریم گفت:

محور سبک زندگی اسلامی

قاری پیشکسوت قرآن کریم با اشاره به محور سبک زندگی اسلامی به شاخصه‌های خانواده قرآنی اشاره کرد و گفت: این ویژگی‌ها بر اثر انس با قرآن کریم و شکرگزاری از نعمت‌های الهی در خانواده پدیدار می‌شود.


13920911000243_PhotoA

قاری پیشکسوت قرآن کریم با اشاره به محور سبک زندگی اسلامی به شاخصه‌های خانواده قرآنی اشاره کرد و گفت: این ویژگی‌ها بر اثر انس با قرآن کریم و شکرگزاری از نعمت‌های الهی در خانواده پدیدار می‌شود.

«حبیب مهکام» قاری پیشکسوت قرآن کریم با بیان اینکه سبک زندگی قرآنی یعنی ما در هر شرایطی حتی اگر به ضرر خودمان باشد مصلحت و رضای خدا را بطلبیم، اظهار داشت: قرآن کریم کتابی برای هدایت است که بر قلب پیامبر(ص) نازل شده است بنابراین ما باید از این کتاب پند بگیریم و با انس دائمی با آیات الهی درصدد عمل به توصیه‌های خداوند باشیم تا به سعادت برسیم.

محور سبک زندگی اسلامی «توحید» است

وی با اشاره به اینکه باید در کنار توجه به دنیا به آخرت نیز فکر کنیم، گفت: پیامبر(ص) فرمودند: «دنیا مزرعه آخرت است» بنابراین ما باید در دنیا برای روز مبادا تلاش کنیم تا با توشه‌ای خوب رهسپار دیدار حق شویم که برای تحقق این امر به کارگیری دستورات قرآن از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

این استاد پیشکسوت قرآن با بیان اینکه مسلمانان دارای سبک زندگی اسلامی خاصی هستند که محور همه چیز در آن توحید است، افزود: انسان مسلمان باید هر کاری را که انجام می‌دهد در آن رضای خداوند را مد نظر قرار دهد زیرا آغاز و انجام و میانه هر چیزی خدا است پس هیج جایی را خالی از خداوند نمی‌یابد و می‌داند که خداوند همه جا را پرکرده و این معنای صمدیت خداوندی است که در سوره مبارکه «توحید» به آن اشاره شده است.

حیات ویژه خداوند برای انسان‌ها/ چگونه به حیات طیبه برسیم؟

مهکام با اشاره به اینکه حیات دینی و ایمانی حیات ویژه خداوند متعال برای انسان‌ها است، اظهار داشت: خداوند متعال در آیات قرآن حیات ویژه را به حیات طیبه تعبیر می‌کند که به معنی درک حقیقت وابسته بودن انسان به بی‌نهایت است اما حیات واقعی در پرتوی ارتباط قلبی، روحی و عملی با حقیقت بی‌انتها معنا پیدا می‌کند بنابراین برای رسیدن به حیات طیبه باید با ایمان راسخ آیات قرآن کریم را درک کرد و با فهم صحیح مسیر  هدایت الهی را برگزید.

وی با بیان اینکه خداوند در قرآن بارها به لزوم الگوگیری از سیره پیامبر‌(ص) اشاره کرده است، افزود: انسان در جامعه اسلامی می‌تواند با تبعیت از الگوی دینی، زندگی خود را به سمت زندگی قرآنی آرمانی هدایت کند بنابراین اگر اسلام واقعی در زندگی مردم جاری شود ناخودآگاه سبک زندگی قرآنی و دینی در جامعه کاربردی خواهد شد.

مهکام  با اشاره به اینکه پیامبر اسلام(ص) و امامان معصوم (ع) در عرصه جوانمردی، نبرد با دشمن، ایثار، فداکاری و گذشتن از لذت‌های دنیوی نمونه کاملی از زندگی اسلامی هستند، گفت: بنابراین ما باید با معرفی ابعاد شخصیتی این بزرگواران جوانان را به تبعیت از رفتارهای دینی و اعتقادی تشویق کنیم.

مهم‌ترین مهارت دستیابی به سبک زندگی قرآنی

وی تقویت بینش، جهان‌بینی و بصیرت انسان‌ها را از مهم‌ترین مهارت‌های دستیابی به سبک‌ زندگی قرآنی و اسلامی دانست و گفت: افزایش بصیرت دینی کمک می‌کند تا افراد در ابعاد مختلف فرهنگی، نظامی و سیاسی به سبک زندگی دینی و قرآنی دست پیدا کنند.

این قاری پیشکسوت قرآن کریم با اشاره به توصیه‌های قرآن برای داشتن سبک زندگی قرآنی، افزود: ﺍﺳﺘﻮﺍﺭﻯ ﮐﻼ‌ﻡ ﺍﺯ ﺟﻤﻠﻪ ﺗﻮﺻﯿﻪ‌ﻫﺎﯼ ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﺩﺭ ﻫم‌کلامی ﻣؤﻣﻨﺎﻥ ﺑﺎ ﯾﮑﺪﯾﮕﺮ ﺍﺳﺖ که در ﺁیات 70 ﺳﻮﺭﻩ مبارکه «ﺍﺣﺰﺍﺏ» ﻭ 104 سوره مبارکه «ﺑﻘﺮﻩ» آمده است: «ﯾﺎ ﺃَﯾُّﻬَﺎ ﺍﻟَّﺬﯾﻦَ ﺁﻣَﻨُﻮﺍ ﺍﺗَّﻘُﻮﺍ ﺍﻟﻠَّﻪَ ﻭَ ﻗُﻮﻟُﻮﺍ ﻗَﻮْلاً ﺳَﺪﯾﺪﺍً؛ ﺍﻯ ﮐﺴﺎﻧﻰ ﮐﻪ ﺍﯾﻤﺎﻥ ﺁﻭﺭﺩه‌اﯾﺪ ﺍﺯ ﺧﺪﺍ ﭘﺮﻭﺍ ﺩﺍﺭﯾﺪ ﻭ ﺳﺨﻨﻰ ﺍﺳﺘﻮﺍﺭ گویید» ﻭ «ﯾﺎ ﺃَﯾُّﻬَﺎ ﺍﻟَّﺬﯾﻦَ ﺁﻣَﻨُﻮﺍ ﻻ‌ ﺗَﻘُﻮﻟُﻮﺍ ﺭﺍﻋِﻨﺎ ﻭَ ﻗُﻮﻟُﻮﺍ ﺍﻧْﻈُﺮْﻧﺎ ﻭَ ﺍﺳْﻤَﻌُﻮﺍ ﻭَ ﻟِﻠْﮑﺎﻓِﺮﯾﻦَ ﻋَﺬﺍﺏٌ ﺃَﻟﯿﻢ؛ ﺍﻯ ﮐﺴﺎﻧﻰ ﮐﻪ ﺍﯾﻤﺎﻥ ﺁﻭﺭﺩه‌اید، ﻧﮕﻮﯾﯿﺪ: ﺭﺍﻋﻨﺎ ﻭ ﺑﮕﻮﯾﯿﺪ: ﺍﻧﻈﺮﻧﺎ ﻭ [ﺍﯾﻦ ﺗﻮﺻﯿﻪ ﺭﺍ] ﺑﺸﻨﻮﯾﺪ ﻭ ﮐﺎﻓﺮﺍﻥ ﺭﺍ ﻋﺬﺍﺑﻰ ﺩﺭﺩﻧﺎﮎ است» البته در سایر آیات قرآن کریم نیز خداوند به اهمیت درست سخن‌گفتن تأکید کرده است.

لزوم تلاوت همراه با معنی

وی با بیان اینکه تلاوت قرآن همراه با معنی آیات نیز نقش مؤثری در رسیدن به فرهنگ قرآنی دارد، افزود: اگر ما به آثار خواندن قرآن توجه و قرآن را مانند دوستی در زندگی انتخاب کنیم به طوری که آیاتش را بخوانیم و در معانی آسمانی‌اش تفکر کنیم پس از مدتی زندگی‌مان سرشار از نور، روشنایی، طراوت و زیبایی خواهد شد.

«برکت» مهم‌ترین شاخصه خانواده قرآنی است

مهکام با اشاره به اینکه اگر از آغاز تا پایان به آیات و سوره‌های قرآن دقت کنیم خواهیم دید که قرآن بهترین شیوه‌ها را برای زندگی دنیایی همراه با سعادت به انسان‌ها نشان داده است، ادامه داد: یکی از شاخصه‌های خانواده قرآنی این است که بر اثر انس گرفتن با قرآن کریم از نعمت «برکت» برخوردارند و همواره شکرگزار نعمت‌های الهی هستند همانطور که امام صادق(ع) فرمودند: «الْبَیْتُ الَّذِی یُقْرَأُ فِیهِ الْقُرْآنُ وَ یُذْکَرُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ فِیهِ تَکْثُرُ بَرَکَتُهُ وَ تَحْضُرُهُ الْمَلَائِکَةُ؛ خانه‌ای که قرآن در آن خوانده شود و خدا در آن یاد گردد برکتش افزون می‌شود و فرشتگان در آن حضور می‌یابند» بنابراین برای داشتن جامعه‌ای قرآنی باید خانه‌هایمان را با تلاوت قرآن نورانی کنیم و اجازه ندهیم شیطان در آن نفوذ کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.