سه‌شنبه 02 دسامبر 14 | 23:13
علی‌اکبر ولایتی

ایران نقش اساسی در ایجاد صلح ایفا می‌کند

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به نقش مؤثر ایران در مبارزه با تروریسم گفت: ایران از حکومت‌های قانونی مردم لبنان، سوریه و عراق حمایت می‌کند.


13930902000680_PhotoA

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به نقش مؤثر ایران در مبارزه با تروریسم گفت: ایران از حکومت‌های قانونی مردم لبنان، سوریه و عراق حمایت می‌کند.

علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه دیدار با معاون وزیر امور خارجه ایتالیا که در ساختمان مرکزی تحقیقات استراتژیک صورت گرفت،‌ با حضور در جمع خبرنگاران گفت:‌ دیدار من با وزیر امور خارجه درباره مسئله هسته‌ای و مذاکرات بین ایران و 11+5 بود که برداشت وی از این مذاکرات مثبت بود و از ایران می‌خواست که به عنوان یک کشور مهم در منطقه که نقش اساسی را در ایجاد صلح ایفا می‌کند، کمک کند تا به مقابله با تروریسم بپردازیم و منطقه را از شر تروریست‌های منطقه که در کشورهای عراق، سوریه و لبنان علیه مردم بی‌دفاع فعالیت می‌کنند، نجات دهد.

وی با بیان اینکه ایران نقش مهمی را در مبارزه با تروریسم ایفا می‌کند، خاطرنشان کرد: وی از نقش مهم ایران در مبارزه با تروریسم تقدیر کرد و تاکید وی بر عزم ایتالیا برای توسعه روابط دوجانبه میان دو کشور بود چرا که روابط بین ایران و ایتالیا زمانی به 7 میلیارد دلار می‌رسید که اکنون به حدود 1 میلیارد دلار رسیده است و آنان خواهان این هستند که روابط مجددا توسعه یابد و ایران نیز از این امر استقبال می‌کند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سؤالی مبنی بر ارزیابی نشست بروکسل اظهار داشت: معاون وزیر امور خارجه ایتالیا معتقد بود علت شکست کنفرانس ژنو 1 و 2 این است که کشورهایی که می‌توانستنداز ایجاد صلح و ثبات در سوریه و پایان دادن به تنش‌ها و مشکلاتی که در سوریه است حضور داشته باشند نبودند که مهمترین آن ایران بود.

وی ادامه داد:‌ معاون وزیر امور خارجه ایتالیا اعتقاد داشت هر تلاشی که صورت می‌گیرد ایران باید در مجموعه کشورهایی باشد که در خصوص ایجاد صلح در سوریه فعالیت می‌کند و من به او گفتم ایران از هر تلاش صلح‌آمیز و عادلانه‌ای در سوریه تحت نظارت سازمان ملل متحد صورت گیرد حمایت می‌کند مشروط بر اینکه کسانی که تفنگ به دست گرفته و علیه مردم سوریه می‌جنگند خلع سلاح شوند و بیگانگانی که از کشورهای مختلف به این کشور آمدند و علیه دولت قانونی این کشور می‌جنگند، اخراج شوند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه معاون وزیر امور خارجه ایتالیا به این امر واقف و معترف بود که از کشورهای مختلف از جمله ایتالیا برخی از افراد در داخل سوریه حضور دارند خاطرنشان کرد: وی با این امر موافق بود که اگر قرار است مشکلات مردم سوریه حل شود باید بین خود مردم سوریه باشد و از طریق صلح‌آمیز صورت بگیرد که ما هم با این امر موافق هستیم.

ولایتی با بیان اینکه ایران از حکومت‌های قانونی سوریه، عراق و لبنان حمایت می‌کند خاطرنشان کرد:‌ آنها معتقدند که ایران نقش بسیار مهمی می‌تواند علیه داعش و سایر گروه‌های تروریستی داشته باشد لذا از کمک ایران سپاسگذار بودند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: