پنج‌شنبه 04 دسامبر 14 | 12:46
سازمان شفافیت بین‌الملل اعلام کرد

افغانستان در رتبه‌چهارم کشورهای فاسد جهان

سازمان شفافیت بین‌الملل اعلام کرد: افغانستان در بین 175 کشور جهان در رتبه چهارم کشورهای فاسد قرار گرفته است.


13930912000704_PhotoA

سازمان شفافیت بین‌الملل اعلام کرد: افغانستان در بین 175 کشور جهان در رتبه چهارم کشورهای فاسد قرار گرفته است.

سازمان شفافیت بین‌الملل امروز با انتشار اطلاعیه‎ای اعلام کرد: افغانستان در بین 175 کشور جهان در رتبه چهارم کشورهای فاسد قرار دارد.

در این اطلاعیه آمده است: افغانستان با کسب 12 امتیاز از 100 امتیاز در بین 175 کشور جهان در رتبه 172 قرار دارد که عنوان چهارمین کشور فاسد را از آن خود کرده است.

اطلاعیه می‌افزاید: کشور سومالی با 8 امتیاز به عنوان اولین کشور فاسد، کره شمالى با 8 امتیاز دوم، سودان با 11 امتیاز سوم، افغانستان با 12 امتیاز در جایگاه چهارم، هند با 38 امتیاز پنجم و پاکستان با 29 امتیاز هشتمین کشورهاى فاسد جهان هستند.

همچنین بر اساس گزارش این سازمان، سایر کشورهاى همسایه افغانستان از جمله ترکمنستان و ازبکستان نیز به عنوان ششمین و هفتمین کشورهای فاسد جهان معرفی شدند.

کشور دانمارک به عنوان نخستین کشور شفاف معرفی شده و کشور‎های نیوزلند و فنلاند در رتبه دوم و سوم کشورهاى شفاف قرار دارند.

سازمان شفافیت بین‌الملل در سال 1993 ایجاد شد و مرکز آن در شهر «برلین» آلمان می‎باشد که در حال حاضر در 180 کشور جهان مرکز دارد و مشغول جمع آورى اطلاعات در مورد فساد است.

در گزارش سال گذشته این سازمان، افغانستان با 8 امتیاز در جایگاه دومین کشور فاسد جهان قرار داشت.

انتشار این گزارش در حالی است که نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان در نشست بروکسل اعلام کرد: ادامه همکاری‎ها و کمک‎های کشورهای جهان به افغانستان وابسته به پیشرفت و تضمین شفافیت در این کشور می‎باشد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: