شنبه 06 نوامبر 10 | 15:24

لزوم بررسی ابعاد «روان‌شناختی» فتنه

باید از لحاظ تئوریک به روانشناسی چگونگی افتادن افرادی با سوابق انقلابی به دامن استکبار بپردازند. اینکه چگونه افرادی که دائم دم از «ولایت‌فقیه»، «حضرت امام(ره)» و «مقام معظم رهبری» می‌زدند، پس از ناکامی در انتخابات ریاست‌جمهوری چطور چهره دیگری از خود به نمایش گذاشتند.


دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری به دلیل ویژگی‌های کم‌نظیر و همچنین «فتنه» 8 ماهه پس از آن، از نادرترین تحولات جمهوری اسلامی است. بر همین اساس با وجود گذشت بیش از 10 ماه از دفن فتنه‌گران با اشاره حضرت سیدالشهدا‌ – علیه‌السلام – بیداری نسبت به فتنه و دلایل ایجاد آن فضای سیاسی- اجتماعی، در بسیاری از فرمایشات رهبر حکیم انقلاب اسلامی همچنان نمود دارد.

حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای این بار از زاویه‌ای بدیع خواستار بررسی ابعاد «روان‌شناسی» فتنه و تحلیل روان‌شناختی چگونگی گام گذاشتن نادانسته بیشتر عوامل فتنه در راه اهداف طراحان اصلی آن شدند.

رهبر انقلاب در دیدار هزاران نفر از دانش‌آموزان به مناسبت 13 آبان دراین باره فرمودند: « عوامل فتنه که بیشتر آنها ندانسته وارد این ماجرا شده بودند، بدون آنکه خود متوجه باشند، در جهت اهداف طراحان اصلی حرکت می‌کردند و این موضوع نیازمند تحلیل‌های دقیق روان‌شناختی است که چگونه عده‌ای ندانسته به دشمن کمک کردند»

از این رو کارشناسان و تحلیلگران کشور، باید از لحاظ تئوریک به روانشناسی چگونگی افتادن افرادی با سوابق انقلابی به دامن استکبار بپردازند. اینکه چگونه افرادی که دائم دم از «ولایت‌فقیه»، «حضرت امام(ره)» و «مقام معظم رهبری» می‌زدند، پس از ناکامی در انتخابات ریاست‌جمهوری چطور چهره دیگری از خود به نمایش گذاشتند؛ برخی افراد خوشنام و باسابقه که جزو خواص کشور محسوب می‌شوند، «سکوت» بی‌جا و سوال‌برانگیزی را در پیش گرفتند بعضی خواص ظاهرا حاضر در جبهه حق، با سخنان دو و گاه چندپهلو، به جای نشان دادن شاخص و معیار حق(ولی فقیه) به مردم و تصریح بر تبعیت محض از ایشان برای خروج از شرایط فتنه، بیشتر جامعه را دچار سردرگمی و حیرت می‌کردند؛ و برخی افراد نیز یکی به نعل و یکی به میخ می‌زدند، جای تحلیل بسیاری دارد.

برای بررسی روانشناختی فتنه 88 و عوامل آن، البته برخی نشانه‌ها نیز وجود دارد؛ زیرا فردی چون «م.ک» یکدفعه که دچار این غفلت بزرگ که در برابر نظام‌ اسلامی بایستد، نمی‌شود؛ بالاخره ظلم به خانواده‌های معظم شاهد، درِ خزانه خود را باز کردن و اجازه دادن اینکه هر مال حرامی توسط هر کس و ناکسی وارد آن شود، تشکیل زندگی اشرافی و مجلل در حالی که پیش از انقلاب به سختی روزگار می‌گذراند، پاشیدن سکه‌های طلا بر سر میهمانان عروسی پسر و … یک جایی فرد را آنقدر از خداوند متعال دور می‌کند که آشکارا، علیه نظام الهی و ولی‌ حق می‌شورد.

«م.م» نیز پیش از انقلاب، به قرائت مارکسیستی از اسلام، معتقد بود و بعد از 20 سال گوشه‌نشینی که به زعم وی، حقش نبوده است، به جایی می‌رسد که می‌گوید، فارغ از مذهبی یا لائیک و ضددین و ضدخدا بودن افراد، هر کس در جنبش سبز وی، جای می‌گیرد.
عمل حرامی چون سوء‌استفاده از مسؤولیت و شهرت نیز موجب می‌شود، همسرش، بدون گذراندن دوره لیسانس، دانشجوی دکترا شود(!) و دخترش به‌رغم آنکه نمره لازم جهت شرکت در مدارج بالای تحصیلی را کسب نکرده، مجوز حضور در دوره‌های آکادمیک سطح بالا را می‌یابد. خرید خانه یکهزار متری به ثمن بخس نیز به هر حال، حرام است. اینها برای سقوط یک فرد سیاسی در دره توهم و مقابله با نظام اسلامی کافی است؛ هر چند بعید نیست موارد بسیار دیگری نیز باشد که رسانه‌ای نشده باشد. سایر خواص حاضر در جبهه باطل نیز، هر یک دچار لغزش‌ها، هوا‌های نفسانی، خودبرتربینی، روحیه شاهانه، زندگی مجلل، ساختن کاخ در کنار کوخ‌نشینان و ده‌‌ها مفسده دیگر بوده‌اند؛ در غیر این صورت در برابر ولی عادل و مدبر و بصیری چون ‌آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، قرار نمی‌گرفتند.

کشورهای غربی‌- به فرموده رهبر دانای انقلاب‌؛ طراحان اصلی فتنه‌- بر مبنای «نبرد نرم»، سعی کردند با استفاده از عوامل خود در داخل ایران، مدل انقلاب‌های رنگین را که پیش‌تر با موفقیت کامل در اوکراین، صربستان، قرقیزستان و گرجستان پیاده شده بود، در جمهوری اسلامی نیز اجرا کنند و از آنجا که بستر چنین انقلاب‌هایی، غالبا برگزاری انتخابات و ادعای تقلب در آن است، ابلهانه تصور کردند «ایرانی ولایی» نیز مانند مردم جوزده بلوک سابق شرق است. شبهه تقلب نیز پیش از آنکه از سوی «الف‌.ه‍» که دارای مسؤولیت‌های مهمی در نظام اسلامی است، «ع‌.م» رئیس ستاد صیانت از آرا (بخوانید ستاد خیانت به آرمان‌های جمهوری اسلامی) و پس از وی، از زبان «م‌.م» کاندیدای ناکام انتخابات، مطرح شود، ماه‌ها قبل از برگزاری انتخابات توسط رسانه‌های صهیونیستی- استکباری‌ای چون BBC و VOA مطرح شد و دستاویزی برای تجدیدنظرطلبان نادان شد. سپس به دستور اربابان، برخی افراد منسوب به جریان تجدیدنظرطلب مدعی اصلاحات، با توجه به ارتباطات ویژه پنهان و علنی خود با کشورها، رسانه‌ها و سازمان‌های غربی، شبهه تقلب را مطرح کردند و در سطح کشور بدان دامن زدند؛ به نحوی که آن فرد متوهم، بدون توجه به نظرسنجی‌های موسسات مطرح و معتبر داخلی و خارجی با جهالت خویش، غرب را برای زدن ضربه نهایی به کشور، امیدوار کرد. به هر حال با توجه به فرمایشات اخیر رهبر بزرگوار انقلاب، لازم است افراد و جریان‌های سیاسی، به بازشناسی علل و عوامل روان‌شناختی فتنه‌ای که به‌رغم ریزش‌ها و سختی‌ها، ثمرات بسیار بزرگی چون اثبات مجدد جایگاه بی‌بدیل ولایت فقیه در زمان غیبت امام معصوم عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف و «بصیرت‌افزایی» ملت ایران داشت، بپردازند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.