جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
شنبه ۱۵ آذر ۹۳ | ۰۹:۲۲
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح کرد

سردرگمی کاربر در سایت‌های دولتی

معاون وزیر ارتباطات گفت: اطلاعات و اسناد دولتی باید تا سه سال آینده کاملا دیجیتالی شوند. تعداد زیادی از وب سایت‌ها و پورتال‌های دولتی فاقد راندمان کافی هستند و عموما به دلیل پیچیدگی کاربر عام را دچار سردرگمی می‌کنند.


826566_PhotoA

معاون وزیر ارتباطات گفت: اطلاعات و اسناد دولتی باید تا سه سال آینده کاملا دیجیتالی شوند. تعداد زیادی از وب سایت‌ها و پورتال‌های دولتی فاقد راندمان کافی هستند و عموما به دلیل پیچیدگی کاربر عام را دچار سردرگمی می‌کنند.

نصرالله جهانگرد معاون وزیر ارتباطات در مراسم روز جهانی کاربرد پذیری با شعار «زندگی را آسان کنید» در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اظهار داشت: دولت مصمم است با تکیه بر تجارب بین المللی و استفاده از توان بخش خصوصی قانون دسترسی آزاد به اطلاعات و اسناد دولتی را اجرایی کند.

وی با تاکید بر اینکه حدود 1400 خدمت در نظام اداری کشور قابلیت واگذاری به بخش خصوصی را دارا هستند ادامه داد: گفته می‌شود از این تعداد خدمت 200 مورد به بخش خصوصی واگذار شده است که در 2 سال آینده باید حجم آن به واگذاری هزار خدمت افزایش یابد.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به آزاد سازی نسل سوم تلفن همراه و ضرورت تعریف اپلیکیشن‌های کاربردی بومی تاکید کرد: سرویس‌های بومی نیازمند دیتا و اطلاعات بومی هستند به همین دلیل نیازمند آن هستیم تا بااستفاده از تجربه کاربرد پذیری برای این سرویس‌ها اطلاعات بومی تهیه و در سرویس‌های مختلف به کاربران عرضه کنیم.

جهانگرد با بیان اینکه اطلاعات و اسناد دولتی باید تا سه سال آینده کاملا دیجیتالی شوند یادآور شد: یک بررسی کلی از آنچه تا کنون درحوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور به ویژه در حوزه دولت رخ داده نشان می‌دهد در بسیاری از کار‌ها دچار خلل و نقصان بوده‌ایم و تعداد زیادی از وب سایت‌ها و پورتال‌های دولتی فاقد راندمان کافی هستند و عموما به دلیل پیچیدگی کاربر عام را دچار سردرگمی می‌کنند این درحالی است که حداقل انتظار ما از یک وب سایت دولتی سهولت، دقت و حفظ حقوق کاربر است.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه دولت برای تحقق برنامه عمل دولت الکترونیکی مصمم است گفت: عزم دولت برای مبارزه با فساد تنها از طریق معماری دقیق اطلاعات بر بستر IT امکانپذیر است به همین دلیل به دنبال این هستیم تا با تکیه بر تجارب موفق این حوزه رفتار دولت که از 35 سال قبل تا به حال در یک ساختار ادامه داشته است را باز مهندسی و در شکل و ساختار آن نیز تغییر ایجاد کنیم.

جهانگرد با تاکید براینکه برای طی دوره بلوغ نیازمند استفاده از تجارب بین المللی کاربردپذیری هستیم گفت: از انجمن حرفه‌ای تجربه کاربری در ایران خواسته‌ام تا گزارش‌ها و دستاوردهای خود را برای ارائه در شورای عالی فناوری اطلاعات عرضه کند تا با اتکا بر آن‌ها بتوانیم به نقشه راه مناسبی دست پیدا کنیم.

در ادامه این مراسم، شاهین طبری دبیر انجمن حرفه‌ای تجربه کاربری در ایران نیز با ارائه گزارشی از فعالیت 5 ساله این انجمن تصریح کرد: امسال ایران به طور رسمی به عضویت UXPA (انجمن حرفه‌ای تجربه کاربری) درآمده است گفت: تجربه کاربردپذیری در واقع تصمیم گیری‌های امروز برای تغییرات بزرگ در آینده و تضمین کننده سرمایه گذاری‌های کلان بر روی کیفیت‌ تا صاحبان صنوف مختلف TI بپذیرند با یک تغییر کوچک می‌توانند زندگی مردم را عوض کنند.

وی با اشاره به راه اندازی جایزه کاربردپذیری برای اولین بار در ایران تصریح کرد: ‌خوشبختانه این انجمن، حامیان و همراهان خوبی از دانشگاه و صنف را در کنار خود دارد و امیدوار است تا با اتکا به این حمایت‌ها بتواند فضای کسب و کار را تغییر دهد و استانداردهای آن را بهبود ببخشد.

در ادامه این مراسم نیز رییس کمسیون نرم افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران تاکید کرد: مجموعه کسانی که در انفورماتیک مشغول به فعالیت هستند همگی در نظام صنفی رایانه‌ای جمع شده‌اند که من امیدوارم این هماهنگی و یکپارچگی به قوی شدن صنف و اعضای آن منجر شود.

طبری با بیان اینکه در کمیسیون نرم افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران تلاش می‌کنیم تا کاربردپذیری را در دستور کار خود قرار دهیم و زمینه را برای ارائه تجربه بزرگان صنف برای استارتاپ‌ها و اعضای جدید صنف فراهم کنیم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: