جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
شنبه ۱۵ آذر ۹۳ | ۱۶:۵۶

اعتراض دانشجویان به روحانی: اجازه بدهید سخن بگوییم

روندی که امسال نیز شاهد آن هستیم هر چند که قابل انتظار بود، اما برای دولتی که خود را طرفدار آزادی بیان می داند مایه تاسف است. دولتی که با استفاده از تمام تریبون ها به تبلیغ چهره ی انتقاد پذیر خود می پردازد، اما دو سال است که فضای انتقاد را بر اتحادیه های دانشجویی بسته است.


به گزارش تریبون مستضعفین اتحادیه‌های جامعه اسلامی دانشجویان ،دفتر تحکیم وحدت و انجمن اسلامی دانشجویان مستقل با صدور بیانیه‌های جداگانه‌ای نسبت به فضای امنیتی دانشگاه‌ها در آستانه ۱۶ آذر و حضور روحانی در دانشگاه‌ اعتراض کردند.

در حالیکه به مناسبت ۱۶ آذرماه روزدانشجو حسن روحانی در دانشگاه علوم پزشکی تهران حاضر خواهد شد و سخنرانی ‌خواهد کرد نمایندگان اتحادیه‌های دانشجویی اجازه طرح دیدگاه‌های خود را ندارند.

حسن روحانی در آیین افتتاح سال تحصیلی دانشگاه از اینکه دانشجویان اجازه سخنرانی نیافتند گله کرده بود لیکن برگزار کنندگان برنامه ۱۶آذر به روال برنامه‌های سابق روحانی چنین اجازه‌ای را صادر نکردند. تنها انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و بسیج دانشجویی فرصت محدود برای ابراز دیدگاه‌های خود دارند.

در روزهای گذشته در دانشگاه‌های مختلف برنامه‌های تشکل‌‌های دانشجویی در دانشگاه‌های مختلف با موانع متعددی رو به رو بودند به طوریکه برنامه بسیج دانشجویی دانشگاه اصفهان که قرار بود با حضور پیام‌ فضلی‌نژاد برقرار شود یا دانشگاه امیرکبیر که حسین شریعتمداری سخنران آن بود تاکنون بر اثر فشارها کنسل شده است.

بیانیه اتجادیه جامعه اسلامی دانشجویان و انجمن اسلامی دانشجویان مستقل  و دفتر تحکیم وحدت بدین شرح است:

بسمه تعالی

بیانیه اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان پیرامون حضور تشکل های دانشجویی در سخنرانی رئیس جمهور در دانشگاه علوم پزشکی ایران

دانشجویان صدای رسای هر جامعه ای می باشند که تجلی بخش واقعیت ها، آرمان ها و خواسته های آن جامعه هستند. ارتباط دانشجویان با بدنه ی مردم از یک سو و ارتباط با مسئولین کشور از سوی دیگر می تواند تکمیل کننده ی  جنبه ای از موضوع ارتباط مسئولین با مردم باشد. کما اینکه جامعه دانشگاهی خود با جمعیتی چهار میلیون نفری، خود قشری بزرگ از جامعه کشور است. با این مقدمات ارتباط مسئولین امر با دانشجویان از اقتضائات و ضروریات مدیریت مردمی کشور است.

سنت حضور دانشجویان در دیدار با مسئولین نظام، خصوصا دیدار دانشجویان با رهبر معظم انقلاب اسلامی و اظهار نظر درباره مهم ترین مسائل حکومتی و کشور، سنت دیرینه و جا افتاده ای است که می باید مورد توجه همه مسئولین کشور باشد. در این میان دیدار مقام ریاست جمهوری با دانشجویان در روز دانشجو در 16 آذر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. متاسفانه طی دوبار حضور جناب آقای دکتر روحانی در دانشگاه، جلسه ای که باید با حضور و شنیدن نقطه نظرات نمایندگان دانشجویان درهم می آمیخت با حضور کارمندان و برخی اساتید، تبدیل به جلسه ای خشک و بی روح و سخنرانی یک طرفه تبدیل شد.

انتظار می رفت که با اعتراضات دانشجویان به نحوه برگزاری دو برنامه قبلی، تغییری در روند حضور رئیس جمهور در دانشگاه و رفع تکدر خاطر ایشان و مسئله حضور و صحبت تشکل های دانشجویی در این برنامه ها اتفاق افتد. که متاسفانه این اتفاق و تغییر با حذف صحبت های تمامی نمایندگان تشکل های دانشجویی انجامید و در نهایت گفته شد که دو تشکل از 5 اتحادیه رسمی موجود در کشور به بیان نقطه نظرات خود بپردازند.

اطرافیان رئیس محترم جمهور گویی خوش ندارند که صدای تمام تشکل های دانشجویی به گوش رئیس جمهور برسد.

نحوه حضور تشکل های دانشجویی در مراسم روز 16 آذر  امسال (1393) در دانشگاه علوم پزشکی ایران مایه ی ناامیدی و دلسردی از اطرافیان رئیس جمهور و برگزار کنندگان مراسم است

چگونه در مراسمی که به نام روز دانشجو برگزار می شود مهم ترین و بزرگترین اتحادیه های دانشجویی کشور که نماینده ده ها دفاتر خود در دانشگاه های سراسر کشور هستند از حضور و سخنرانی در این مراسم محروم می شوند و تنها دو تشکل دانشجویی فرصت حضور و سخنرانی پیدا می کند؟ این رویه در صورتی است که انجمن اسلامی دانشگاه تهران تنها یک دفتر و نهایتا یک دانشگاه است و چون وابسته به جریان نور چشمی وابسته به اصلاح طلبان است امکان حضور و سخنرانی را پیدا می کند

لذا جامعه اسلامی دانشجویان به عنوان اتحادیه ای دانشجویی اعتراض خود را نسبت به نحوه چینش سخنرانان مراسم روز 16 آذر اعلام می دارد و خدمت رئیس جمهور محترم از راه دور سلام و آرزوی توفیق روز افزون در جهت اجرای آرمان های اسلام ناب و منویات امام راحل و مقام معظم رهبری را از خداوند متعال برای ایشان می نماید

اما باز هم امیدواریم رئیس جمهور در این اجحاف بزرگ و محرز ورود پیدا نماید و اجازه دهند که نمایندگان تمام اتحادیه های دانشجویی بتوانند بدون هیچ مشکلی جلو رئیس جمهور خود صحبت نمایند

اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان

15 آذر 1393

بیانیه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاههای سراسر کشور

جناب حجت الاسلام والمسلمین آقای روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

پیرو سخنان جنابعالی و اظهارتاسف شما مبنی بر عدم حضور دانشجویان در آخرین حضور دانشگاهی‌تان، پیرامون حواشی رخ داده در جلسه 16 آذر اخباری به گوش مان رسیده است که می خواهیم با شما در میان بگذاریم:

1- آیا شنیده اید که تدارک دهندگان جلسه 16 آذر به دنبال برگزاری یک مراسم گلخانه ای از حضور رئیس جمهور در دانشگاه و ارائه تصویری کاریکاتوری و نمادین از این جلسه هستند؟ آیا واقعا شما اینگونه می پسندید؟

ما اعتقاد داریم که حضور رئیس جمهور در روز دانشجو و در دانشگاه و در یک برنامه واقعا دانشجویی، فرصتی مهم برای ظهور و بروز مردم سالاری دینی است که نباید با گلخانه ای برگزار کردن آن در حق آن جفا کرد.

2- آیا خبر دارید که چیدمان سخنرانان جلسه شما منتسب به یک طیف سیاسی هستند و ظاهرا تصویری که قرار است در محضر شما از دانشگاه ارائه گردد، تصویری هم سو و بی انتقاد از سیاست های دولت است؟ آیا واقعا شما اینگونه می پسندید؟

به نظر می رسد در دولت شما هم عده ای به دنبال تشکیل تشکل های دولت ساخته هستند.

3- آیا خبر دارید که عده ای ورای قانون به اتحادیه های دانشجویی اجازه صحبت در جلسه شما را نداده اند و عده ای بدون مکانیزم های مشخص قرار است منویات برخی دولت مردان را با شما مطرح کنند؟ آیا واقعا شما اینگونه می پسندید؟

ذکر این نکته حائز اهمیت است که طرح سوالات فوق از باب تذکرات مومنانه است و امید به اصلاح آن از سوی رئیس جمهور محترم را داریم.

با این اوصاف اعضای اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاههای سراسر کشور در دفاع از آزادی و آزاداندیشی در جلسه شما حاضر نخواهند شد مگر آنکه با نظر جنابعالی شرایط اظهار نظر و پرسشگری همه اتحادیه های قانونی دانشجویی فراهم شود و ما نیز در این جلسه در کنار باقی اتحادیه های دانشجویی بتوانیم نقطه نظرات اعضای اتحادیه را به گوش شما برسانیم.

اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاههای سراسر کشور

بیانیه دفتر تحکیم وحدت؛ رویه انتخاب نمایندگان دانشجویی جای تاسف دارد

جناب آقای حجت الاسلام و المسلمین دکتر روحانی

سلام علیکم.

در آستانه 16 آذر امسال یعنی در دومین سال دولت یازدهم امیدوار بودیم که بالاخره اتحادیه های دانشجویی هم بتوانند پس از دو سال، نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را از فضای موجود جامعه و عملکرد دولت جنابعالی در حضور شما و بدون واسطه به سمع و نظرتان برساند. اما متاسفانه این بار هم به مانند دفعات گذشته، با نمایندگان دانشجویی منتخب دولت برای سخنرانی به عنوان نمایندگان دانشجویان روبرو هستیم.

روندی که امسال نیز  شاهد آن هستیم هر چند که قابل انتظار بود، اما برای دولتی که خود را طرفدار آزادی بیان می داند مایه تاسف است. دولتی که با استفاده از تمام تریبون ها به تبلیغ چهره ی انتقاد پذیر خود می پردازد، اما دو سال است که فضای انتقاد را بر اتحادیه های دانشجویی بسته است.

حضرت عالی در مهرماه امسال از عدم حضور نمایندگان دانشجویی مکدر شده بودید و ما امید داشتیم با توجه به ناراحتی شما، این رویه اصلاح شود و اتحادیه های بزرگ دانشجویی بتوانند دغدغه های خود را مطرح نمایند. اما متاسفانه با استدلال های عجیب و خنده دار وزارتین علوم و بهداشت این فرصت از دفتر تحکیم وحدت به عنوان با سابقه ترین اتحادیه دانشجویی نیز سلب شد.

منتسب کردن جریان های دانشجویی به اصلاح طلب و اصولگرا مقدمه ای برای نفوذ جریانات سیاسی به جنبش دانشجویی است که در گذشته طعم تلخ این زیاده خواهی ها را چشیده ایم.

معیار انتخاب نمایندگان دانشجویی چه بوده است که تشکل یک دانشگاه به اتحادیه های دانشجویی ترجیح داده شده است؟

آیا این رویه انتخاب نمایندگان دانشجویی مورد تایید شماست؟ اگر هست، که بعید می دانیم باشد، جای بسی تاسف دارد. و اما اگر نیست لطفا از ادامه اینگونه اقدامات جلوگیری نمایید.

با سپاس فراوان

شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت

 1. ناشناس
  ۱۶ آذر ۱۳۹۳

  بروید به جهنم

  • اصفهاني
   ۱۶ آذر ۱۳۹۳

   بي سواد ها
   تازه به دوران رسيده ها
   بي شناسنامه ها
   شماها كه از جاهائي پول ميگيريد
   كاسبان تحريم
   شماها كه منافع تان به خطر افتاده
   همه تان برويد به جهنم
   *
   *
   آنچه شنيديد گوشه هائي بود از منطق دولت حقوقدانان و راستگويان كه ميخواهد حقوق شهروندي را احيا كند.

 2. محمّد
  ۲۱ آذر ۱۳۹۳

  دل‌تون پره، تا بوده، امثال شما از همه‌چی ناراضی بودند و هیچ اتفاق خاصی هم نیوفتاده، برین کار کنید، این همه آه و ناله هم نکنید.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: