یکشنبه 07 دسامبر 14 | 15:28
فواد ایزدی ؛

اوباما به خاطر رنگ پوستش متهم به‌دزدی بود

فردی سیاه پوستی دست فروشی می کند و پلیس با وی درگیر می شود و این فرد را علی رغم غیر مسلح بودن زیر دست و پا خفه می کنند و در نهایت کشته می شود. سئوال اینجاست که زمانی که ویدئوی این ماجرا منتشر می شود چرا دولت اجازه می دهد این موضوع به تظاهرات برسد؟


download (4)
هزاران نفر از مردم امریکا در شهرهای مختلف این کشور در اعتراض به نژادپرستی و برخوردهای خشن نیروهای پلیس به خیابان‌ها آمدند. حکم یک دادگاه عالی در امریکا مبنی بر تبرئه افسر پلیسی که یک سیاهپوست را خفه کرده بود، بهانه‌ای شد تا مردم امریکا به اعتراضات ضدنژادپرستی ادامه دهند. مردم امریکا در شهرهای نیویورک، واشنگتن، بوستون و شیکاگو به خیابان‌ها آمدند و خواستار اصلاحات در سیستم قضایی و پلیس این کشور شدند.

 روز چهارشنبه هیات‌منصفه دادگاهی در استیتن‌آیلند نیویورک مبنی بر عدم اعلام جرم علیه دانیل پانتالئو، افسر پلیس سفیدپوستی‌ است که ماه جولای گذشته، اریک‌ گارنر را حین بازداشت، خفه کرد؛ حکمی که طی چند ‌روز گذشته دامنه وسیعی از معترضان خشمگین آمریکایی را این‌بار شاید مصمم‌تر از پیش به خیابان‌ها فرستاده است.

 

راهپیمایی مسالمت‌آمیز چندین‌هزارنفر از معترضان در میدان‌ها و خیابان‌های نیویورک و بستن معابر، این شهر را بدل به کانون اصلی اعتراضات کرده است. این در حالی است که باوجود وعده شهردار نیویورک مبنی بر فراهم‌آوردن فضای اعتراض و درپیش‌گرفتن رویکردی متفاوت نسبت‌ به پلیس فرگوسن، حضور سنگین نیروهای مجهز پلیس در خیابان‌های آن شهر بازداشت دست‌کم صدنفر از معترضان را طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در پی داشته است.

 

اعتراضات به حکم تبرئه افسرپلیس نیویورک در حالی به دیگر شهرها از جمله شیکاگو، بوستون، بالتیمور، واشنگتن، سنت‌لوییس و دالاس سرایت کرد که این‌بار دیگر کمتر تردیدی درباره صحت اتهام وارده وجود نداشت.

 

 

در همین ارتباط فوائد ایزدی تحولات اخیر ضد نژادپرستی در امریکا را مورد بررسی قرار داده است.

تحولات اخیر از جمله تظاهرات در امریکا ناشی از چیست؟ آیا ارتباطی بین ناآرامی های اخیر و تظاهرات وال استریت وجود دارد؟

در امریکا یک درصدی از مردم نسبت به عملکرد دولت ها در امریکا و به سیستم حکومتی نقد دارند و از هر فرصتی که پیدا می کنند برای ابراز این نقدشان استفاده می کنند. داستان جنبش تسخیر وال استریت نقدی به سیستم حکومتی بود. عده ای شرکت کردند و نهایتاً سرکوب شدند. البته الان موضوع نژاد پرستی و برخورد خشونت آمیز پلیس با مردم دقیقاً همان موضوع جنبش تسخیر نیست و متفاوت است . ولی خیلی از افرادی که در تسخیر وال استریت بودند و سرکوب شدند؛ دوباره الان یک فرصتی برای ابراز انزجار از حکومت آمریکا پیدا کرده اند. پس این حرکتی که الان در امریکا در حال انجام است دو وجهی می تواند باشد. یک وجه آن به ناراحتی مردم از حکومت امریکا بر می گردد و بخشی دیگر هم به موضوع خاص نژاد پرستی و برخورد تند پلیس بر می گردد.

ایا این بار نحوه انتقاد مردم از دولت در امریکا با موضوع تسخیر وال استریت تفاوتی دارد؟

این بار نحوه اعتراض مسالمت آمیز است و در نهایت تظارهات خیابانی است. در واقع فعالیت هایی را که جنبه حمله به پلیس داشته باشد را نداشته ایم؛ بلکه بیشتر حمل پلکارد و شعار بوده است.

به نظر شما چرا دولت امریکا، قوه قضائیه و پلیس محلی اجازه می دهند که شرایط در امریکا به این سمت یعنی اعتراضات خیابانی برود؟

یک مشکلی که ما در ترجمه صدا و سیما داریم این است که می گوییم فلان پلیس تبرئه شد. این ترجمه، ترجمه صحیحی نیست. چون اصلا دادگاهی در امریکا تشکیل نشد که آن پلیس تبرئه شود. اتفاقی در امریکا افتاد که دستگاه قضایی به عدم تعقیب حکم می کند که اصلا این فرد نیاز به حضور در دادگاه ندارد که بخواهد تبرئه شود یا نشود.

چرا این کار را در امریکا می کنند و نمی آیند در یک دادگاه نمایشی فرد را تبرئه کنند؟

فردی سیاه پوستی دست فروشی می کند و پلیس با وی درگیر می شود و این فرد را علی رغم غیر مسلح بودن زیر دست و پا خفه می کنند و در نهایت کشته می شود. سئوال اینجاست که زمانی که ویدئوی این ماجرا منتشر می شود چرا دولت اجازه می دهد این موضوع به تظاهرات برسد؟ در واقع این به وضعیت امنیت و وضعیت ساختاری مدیریت پلیس در محیط های امریکا بر می گردد.

یک مسئله ای در امریکا وجود دارد که ما این را در داخل ایران نداریم. امنیت در امریکا بسیار ضعیف است. به خصوص امنیت مردم معمولی در کوچه و خیابان ضعیف است. هوا که تاریک می شود در اکثریت شهرهای امریکا شما نمی توانید به تنهایی در خیابان حرکت کنید. خیلی وقت ها امریکایی که به تهران می ایند تعجب می کنند که چگونه خانم ها در ایران به تنهایی در شب در خیابان راه می روند و مشکلی ندارند. جرم و جنایت در امریکا خیلی زیاد است. بنابراین پلیس امریکا یک چک سفید برای مقابله با این مشکلات امنیتی که وجود دارد، گرفته است. اگر این پلیس بخواهد محدود و دادگاهی شود؛ باعث می شود که پلیس محتاط شود و دیگر خشونت خود را نمی تواند اعمال کند. زمانی که پلیس خشونت را اعمال نکند سیستم از هم می پاشد. در واقع یک سری جمعیت در امریکا وجود دارند که آماده انفجار هستند که منتظر وقت مناسب هستند.

 

 

پس عدم واکنش دولت امریکا به رفتار پلیس ناشی از ترس از میان رفتن امنیت است؟

بلی رفتار دولت امریکا به خاطر خشونت و مدیریت پلیس در امریکا بوده است. اگر پلیس دادگاهی شود نتیجه بد امنیتی در داخل امریکا به وجود می اورد. چون اگر پلیس دادگاهی شود؛ پلیس محتاط می شود و خشونت دیگر ندارد و پلیس محتاط با خشونت برخورد نمی کند و این عدم خشونت باعث لجام گسستگی در امریکا می شود. البته همه بحث امنیتی نیست. خیلی از این تظاهرات ها به دلیل تبعیضی است که به آنها می شود . به هر جهت باید توجه کرد که زشتی این مشکلات این است که تبعیض در این کشور نهادینه شده است و امنیت هم بسیار ضعیف است. نتیجه این است که دولت امریکا و نهادهای امنیتی داخلی، دست پلیس را باز گذاشته اند و نمی توانند دست پلیس را ببندند . در نهایت تبعات این اقدامات کل سیسستم را خواهد گرفت.

چرا در امریکا بحث نژاد پرستی تمام شدنی نیست؟

این موضوع به ساختار موجود در امریکا بر می گردد. مثلاً این سئوال وجود دارد که الان بعد از 150 سال که برده داری متوقف شده است؛ چرا رنگین پوستان در امریکا نتوانسته اند زندگی خودشان را به زندگی معمولی برسانند. چرا این اتفاق نیفتاده است؟

جواب این است که به خاطر ساختار موجود در امریکاست. یعنی فرد برای اینکه بخواهد زندگی خودش را بهبود ببخشد؛ باید از طریق اموزش، مدرک، تحصیل و… زندگی خود را بهتر کند. اما سیستم آموزش در امریکا این اجازه را نمی دهد. چرا که کیفیت مدارس در امریکا با هم یکسان نیست. مدارس در مناطق سیاه پوست و فقیرتر بازده کمتری دارد. چرا که برخلاف ایران که اموزش و پرورش رایگان است، در امریکا حقوق معلمان و استخدام انها و مدیریت آموزش به شهرها منوط است. به همین جهت در مناطقی از شهرها که منابع مالی از مالیات تامین می شود که فقیر تر هستند و درصد مالیات دریافتی کم است از این جهت مدرسه ضعیف تر است و افرادی که در این مدارس هستند دانشگاه نمی توانند بروند و نمی توانند دیپلم بگیرند. بنابراین یک جمعیتی پرورش می یابد که از نظر شغلی مشکل دارند. نتیجه این می شود که این وضعیت رنگین پوستان بهبود پیدا نمی کند و این ها ناراحت از این تبعیض ها هستند. البته این ناراحتی مختص به قشرهای پایین جمعیتی نیست.

مثلاً اوباما در این مورد صحبت کرد و گفت که من هم زمانی که جوان تر بودم و وارد فروشگاه می شدم چشم های زیادی به من نگاه می کرد که من دزدی نکنم. این نگاه منفی به رنگین پوست ها بسیار گسترش پیدا کرده است. نتیجه این است که اولین فرصت که پیدا می شود و یا بهانه ای پیدا می شود به خیابان ها می ریزند و تظاهرات می کنند. مدیریت این تظاهرات به تدریج مشکل تر می شود. از این طرف راه حل درستی وجود ندارد که آنها از آن استفاده کنند.

شما معتقدید که در جامعه تبعیض وجود دارد. پس چگونه اوباما رنگین پوست توانسته است به ریاست جمهوری امریکا برسد؟

اکثریت سفیدپوست ها در امریکا به اوباما رای ندادند. هم در سال 2008 و هم 2014 اکثریت سفید پوستها به اوباما رای ندادند بلکه به رقیب وی رای دادند. در امریکا جمعیت قابل توجه رنگین پوست ها به اوباما رای دادند. در واقع به خاطر رای اکثریت رنگین پوست ها و اقلیت سفید پوست ها اوباما رای آورد. انتخاب اوباما به معنی این نیست که تبعیض نژادی در امریکا تمام شده است. این بدان معنا است که جمعیت انها زیاد شده است. اتفاقاً با انتخاب اوباما نژاد پرست ها افراطی تر شده اند. خود دولت اوباما نیز هیچ کاری برای سیاه پوست ها در حوزه آموزش، کار و… نکرده است. نتیجه ان شده است که افرادی که به اقای اوباما رای دادند خیلی انها در خیابان هستند و ناراحت این هستند که اوباما کاری برای انها نکرده و فقط فشار را برای انها زیادتر کرده است. چرا که فشار چهر های نژاد پرست حساسیت شان نسبت به سیاه پوستان بیشتر شده است

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.