پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹
دوشنبه ۱۷ آذر ۹۳ | ۰۹:۰۴
تصویب یک بند از بسته مزد 94؛

افزایش سنوات جدید کارگران نهایی شد

نماینده کارگران در شورای عالی کار از موافقت نمایندگان کارگران و کارفرمایان با افزایش پایه سنواتی کارگران از ابتدای سال آینده خبر داد و گفت: مصوبه این توافق، به همراه بسته مزد 94 ارائه می شود.


707445

نماینده کارگران در شورای عالی کار از موافقت نمایندگان کارگران و کارفرمایان با افزایش پایه سنواتی کارگران از ابتدای سال آینده خبر داد و گفت: مصوبه این توافق، به همراه بسته مزد 94 ارائه می شود.

علی اکبر سیارمه از جزئیات نشست امروز شورای عالی کار که با حضور نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت در وزارت کار برگزار شد خبر داد و گفت: نمایندگان دو گروه کارگری و کارفرمایی، پس از بحث و بررسی فراوان درباره افزایش پایه سنواتی جدید کارگران و مشمولان قانون کار از ابتدای سال 94 به توافق رسیدند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار اظهارداشت: همچنین توافق شد که از طریق پایه سنواتی که اعداد و ارقام آن در پایان سال جاری مشخص خواهد شد، تفاوت هایی در حقوق افراد با سابقه و افراد تازه وارد اعمال شود.

سیارمه ادامه داد: موضوع پایین بودن حقوق و دستمزد نیروهای قدیمی و دارای سنوات بالای خدمتی همیشه به عنوان یک دغدغه وجود داشت؛ از این طریق و توافق کلی بر سر افزایش پایه سنواتی مشمولان قانون کار، در صدد رفع این مشکل و ایجاد اختلاف مناسب بین حقوق تازه واردها و افراد دارای تجربه کاری هستیم.

عضو شورای عالی کار تصریح کرد: در زمینه افزایش پایه سنواتی کارگران، تصمیم گرفته شد که ارقام جدید در پایان سال و در قالب بسته جدید مزدی ارائه شود و در این زمینه با کارفرمایان به توافق رسیدیم. البته مباحثی نیز در زمینه حداقل دستمزد سال آینده، تورم و وضعیت معیشت کارگران مطرح شد.

وی همچنین از دیگر مصوبات امروز شورای عالی کار درباره اختیارات تشکل ها و کانون های کارگری در زمان برگزاری مجامع خبر داد و گفت: شورا به این نتیجه رسید که در زمان برگزاری دور سوم مجامع برای تشکل هایی که بیش از 1000 نفر عضو دارند، جمع آوری یک سوم اعضاء برای مجامع دشوار است؛ از اینرو این اختیار داده شد که خود مجمع عمومی درباره میزان حضور اعضا تصمیم گیری نماید.

این مقام مسئول کارگری کشور تاکید کرد: از سویی، به مجامع این اختیار نیز داده شد که بتوانند از طریق سیستم الکترونیکی، مجامع را برگزار کنند.

فرامرز توفیقی نیز با بیان اینکه در نشست امروز شورای عالی کار، کارفرمایان به دنبال طرح افزایش پایه سنواتی کارگران به عنوان بخشی از افزایش مزد سال آینده بودند گفت: بحث این است که اگر قرار باشد افزایشی در سنوات کارگران داده شود، باید بدون اعمال آن در افزایش های جدید سال آینده حقوق و دستمزد باشد.

مشاور عالی مجمع نمایندگان کارگران ایران اظهارداشت: در سال های گذشته هیچگونه نگرشی درباره افزایش دستمزد سایر سطوح مزدی وجود نداشت ولی امسال در قالب افزایش پایه سنواتی این موضوع دنبال می شود.

توفیقی خاطرنشان کرد: افزایش پایه سنواتی می تواند منجر به افزایش انگیزه در کارفرمایان برای جذب نیروهای متخصص و صاحب مهارت شود. در عین حال، هرچند کارفرمایان تلویحا افزایش جدید پایه سنواتی را پذیرفته اند، اما می خواهند این افزایش جزئی از بسته مزد 94 باشد که مورد مخالفت کارگران است.

به گزارش مهر، پیش تر برخی نمایندگان کارگری کشور از پیشنهاد وزارت کار برای افزایش میزان پایه سنواتی کارگران از 500 تومان روزانه به 1000 تومان خبر داده بودند. البته این ارقام در گروه های مختلف شغلی، تفاوت دارد و رقم 1000 تومان کف پایه سنواتی روزانه مشمولان قانون کار خواهد بود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: