پنج شنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۹
سه شنبه ۱۸ آذر ۹۳ | ۲۲:۱۷

نقض ارزش‌های اخلاقی‌و اجتماعی توسط‌ سیا

دایان فاینستاین ضمن انتقاد از روش های شکنجه آمیز سازمان سیا در گرفتن اعتراف از مظنونین زندانی، آن را برخلاف ارزش های مورد ادعای آمریکا دانست.


دایان فاینستاین ضمن انتقاد از روش های شکنجه آمیز سازمان سیا در گرفتن اعتراف از مظنونین زندانی، آن را برخلاف ارزش های مورد ادعای آمریکا دانست.

سناتور آمریکایی

 کمیته اطلاعات سنای آمریکا سرانجام گزارش خود در مورد شکنجه زندانیان توسط سازمان امنیت و اطلاعات سیا را منتشر کرد. این گزارش مربوط به اقدامات شکنجه آمیز سیا در بازجویی از زندانیان مظنون به اقدامات تروریستی است که پس از 11 سپتامبر 2001 بازداشت شدند. امروز سه شنبه خلاصه ای از مجموع شش هزار صفحه این گزارش توسط کمیته اطلاعاتی سنا منتشر شد و برای نخستین بار از این تحقیقات چهار ساله که گفته می شود 40 میلیون دلار بودجه صرف آن شده است، پرده برداشت.

در همین رابطه دایان فاینستاین سناتور ایالت کالیفرنیا و رئیس کمیته تحقیق گفت: شاید هیچ زمانی مناسب تر از برهه کنونی برای انتشار این گزارش نباشد. وی با اشاره به اعتراضات موجود تاکید کرد ناآرامی هایی که در آمریکا دیده می شود طی چند ماه یا سال متوقف نمی شود اما این گزارش از این جهت که این موضوع را به سرانجام می رساند حائز اهمیت است.

بر این اساس گزارش نهایی 480 صفحه ای کمیته تحقیق از اقدامات سیا، بیانگر نگرانی کنگره از روش های پیش گرفته شده توسط سیا پس از 2001 و در دوران “جورج بوش” است که طی آن به بهانه دستیابی به اطلاعات از مظنونین، آنها را با روش های انتقاد برانگیزی از جمله غرق مصنوعی شکنجه کرده است.

به گفته سناتور فاینستاین، سوالاتی بحث برانگیز در مورد عملیات و اقدامات سیا وجود دارد و نشان می دهد این سازمان ارزش های اجتماعی و اخلاقی که آمریکایی ها ادعای داشتن آنها را می کنند، زیر پا گذاشته است. دست اندرکاران این تحقیقات اعلام کرده اند مظنونین زندانی، توسط ماموران سیا عریان شده و روی زمین راهروهای کثیف خوابانده شده و مورد ضرب و شتم قرار می گرفته اند. آنها همچنین با انواع الفاظ رکیک و تهدید اعضای خانواده مظنونین، آنها را وادار به اعتراف می کرده اند.

بنا بر گزارش کمیته تحقیق سیا “جرج بوش” رئیس جمهوری وقت و “دیک چنی” معاون اول وی از بزرگترین حامیان اقدامات شکنجه آمیز سیا بوده و با انجام هر گونه تحقیق در این زمینه مخالفت کرده اند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: