چهارشنبه 10 دسامبر 14 | 08:41
شخصیت‌های سیاسی مصر تاکید کردند 

احتمال وقوع حملات تروریستی بزرگ در مصر

شخصیت‌های سیاسی مصر با اشاره به اینکه بسته شدن سفارتخانه‌های غربی در قاهره نشانه دست کشیدن غرب از نظام سیاسی حاکم بر مصر است درباره احتمال وقوع حملات تروریستی بزرگ در این کشور هشدار دادند.


13911001000166_PhotoA

شخصیت‌های سیاسی مصر با اشاره به اینکه بسته شدن سفارتخانه‌های غربی در قاهره نشانه دست کشیدن غرب از نظام سیاسی حاکم بر مصر است درباره احتمال وقوع حملات تروریستی بزرگ در این کشور هشدار دادند.

 در پی بسته شدن سفارتخانه‌های شماری از کشورهای غربی در قاهره و در راس آن سفارت آمریکا، کانادا، انگلیس و استرالیا جدال در محافل سیاسی مصر بر سر این قضیه بالا گرفت.

محافل سیاسی مصر به تصمیم کشورهای غربی و آخرین تصمیم آنها در هشدار به اتباع خود برای ممانعت از سفر به مصر واکنش‌های ضد و نقیضی نشان می دهند و سیاستمداران مصری این قضیه را تلاش آمریکا و غرب برای نشان دادن چهره ای ناخوشایند از اوضاع در مصر و ضربه زدن تعمدی به منافع ملی و اقتصادی این کشور دانستند.

این در حالی است که بر اساس دیدگاه‌های برخی کارشناسان مصری احتمال وقوع اقدامات تروریستی بزرگ در مصر طی روزهای آتی وجود دارد و کشورهای غربی به دنبال ثبات مصر نیستند و سرویس امنیتی مصر را در جریان این حملات تروریستی و اطلاعاتی که در اختیار دارند قرار نمی‌دهند.

جماعت اخوان المسلمین و طرفداران آن هم تصمیم کشورهای غربی در بستن سفارتخانه‌های خود را آغاز روند دست کشیدن کشورهای غربی از حمایت نظام مصر و به طور ویژه از عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور نظامی این کشور توصیف کردند.

«عمر الشال»، یکی از رهبران جریان الشعبی مصر سکوت وزارت خارجه این کشور در قبال بسته شدن سفارتخانه‌های خارجی را تقبیح کرد و از آن خواست گام های جدی و فعالی را که در قبال کشورهایی در پیش بگیرد که به دنبال نشان دادن چهره بدی از صحنه سیاسی مصر هستند و این رفتارهای غیرمسئولانه کشورهای غربی را محکوم کند.

وی در قاهره تاکید کرد: تاخیر وزارت خارجه مصر در پاسخ به اقدام کشورهای غربی نگرانی‌ها درباره اوضاع در مصر را بیش تر می‌کند.

عمر الشال گفت: کشورهایی که سفارتخانه‌های خود را در قاهره بسته‌اند که به دشمنی غیر آشکار علیه مصر معروف و مشهود هستند و همواره به دنبال فتنه انگیزی و ارعاب شهروندان مصری هستند.

رهبر جریان الشعبی مصر از مردم و همچنین محافل سیاسی این کشور خواست نسبت به نقشه جدید بیگانگان هوشیار بوده و در هیچ شرایطی اجازه عملی شدن آن را ندهند.

«حسین هریدی»، معاون وزیر خارجه اسبق مصر نیز بسته شدن سفارتخانه‌های غربی در مصر را اقدامی موقت خواند و گفت: احتمال دارد که این کشورها تهدیدهای مستقیمی را مبنی بر هدف گرفته شدن سفارتخانه‌هایشان از سوی گروه‌های تروریستی دریافت کرده‌اند و به همین خاطر به دلایل امنیتی بسته شده اند.

هریدی گفت: مصر تنها کشوری نیست که سفارتخانه‌های غربی در آن بسته شده و سفارتخانه های زیادی در همه نقاط جهان به دلایل مشابه تعطیل می‌شوند همان گونه که همین اتفاق مشابه در پی حمله تروریستی به اقامتگاه سفیر ایران در صنعا صورت گرفت.

وی با اشاره به اینکه همه منطقه در معرض خطر است گفت:هر کشوری می‌تواند تصمیم به بستن سفارتخانه اش بگیرد اما این امر هرگز بر اقتصاد و صنعت گردشگری در طولانی مدت تاثیرگذار نیست زیرا اقدامات موقتی است.

معاون وزیر خارجه اسبق مصر در عین حال از نقش دستگاه‌های امنیتی و ارتش مصر در حفاظت از شهروندان و اتباع خارجی در این کشور تمجید کرد و گفت: نیروهای امنیتی مصر نقش فعالی در حفاظت از هیئت‌های دیپلماتیک مصری و خارجی در قاهره و دیگر شهرها دارند.

«حاتم عزام»، یکی از رهبران ائتلاف حمایت از مشروعیت وابسته به اخوان المسلمین هم در صفحه خود در شبکه اجتماعی فیس بوک نوشت: تصمیم کشورهای خارجی در بستن سفارتخانه‌های خود در قاهره تاکیدی بر دست کشیدن دولت‌های غربی از حمایت های خود نسبت به نظام السیسی است و اختلافاتی هم در داخل نظام سیاسی حاکم بر مصر وجود دارد و به زودی اتفاقی بزرگ در مصر خواهد افتاد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: