شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۹
چهارشنبه ۱۹ آذر ۹۳ | ۱۶:۳۰
معاون تولیدات گیاهی وزیر جهاد کشاورزی:

هزینه‌های بحران‌آب در محاسبات‌مدیران نمی‌آید

معاون تولیدات گیاهی وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه آب یک امر فرابخشی است و مشکل اساسی آب کشور این است که دانش متخصصان آب در ایران منابع آب است، گفت: در حالیکه در دنیا انتقال آب بین حوضه‌ای منسوخ شده هنوز در ایران این کار پیگیری می‌شود.


13921121000357_PhotoA

معاون تولیدات گیاهی وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه آب یک امر فرابخشی است و مشکل اساسی آب کشور این است که دانش متخصصان آب در ایران منابع آب است، گفت: در حالیکه در دنیا انتقال آب بین حوضه‌ای منسوخ شده هنوز در ایران این کار پیگیری می‌شود.

عباس کشاورز در سلسله نشست های آب، فرهنگ، جامعه با موضوع بررسی اقتصاد آب گفت:بخش آب کشور چند مشکل اساسی دارد و مهمترینش این است که دانش متخصصان آب در ایران دانش منابع آب است بنابراین آب یک امر فرابخشی است و تنها با اتکا به این دانش نمی توان تصمیمی مهم برای آب گرفت.

وی افزود: دومین مشکل این است که تعداد افرادی که خود را باید به دانش روز مجهز کنند اندک است، در حالیکه دنیا خیلی سالها پیش نظریه IWRM را در دانشکده های خود مطرح و تدریس کرده است هنوز در کشور این نظریه بسیار ناشناخته است و من ندیده ام که در کلاس درسی و در نشستی آب را از ابعاد اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و در ایران هم که بعد سیاسی هم دارد، بررسی کنند.

وی ادامه داد: پایداری کشور ما به آب وابسته است و بررسی آثار اقتصادی آب متاسفانه جامانده و هنوز بسیاری از مسئولان نمی دانند که مفهوم تجلی اجتماعی آب و اقتصادی آب چیست، در دولت هم چنین مسائلی مطرح نمی شود و کسی هم پیگیر آن نیست.

معاون تولیدات گیاهی وزیر جهاد کشاورزی با طرح این سوال که چقدر ما پروژه‌ها را پیش از اجرا ارزیابی می کنیم؟، تاکید کرد: متاسفانه با اجرای یک پروژه هزینه‌هایی را به کشور تحمیل می کنیم که شاید بسیار بیش از ارزش اقتصادی آن پروژه باشد.

وی افزود: وقتی حقابه کرخه بسته شد و به آن اعتراض جهانی شد و 300 هزار هکتار زمینی که در کرخه فکر می کردیم برای کشاورزی ایجاد می شود اما مشکلات زیست محیطی را ندیدیم.

کشاورز با طرح این سئوال که چقدر ریزگردها برای کشور و برای مردم مشکلات اجتماعی و اقتصادی ایجاد کرد؟ گفت: اگر کشاورزی در حوضه ارومیه یک میلیارد دلار تولید داشته باشد، آیا مشکلی که برای دریاچه ارومیه و این حوضه آبریز به وجود آمده با 400 میلیارد دلار قابل حل است؟

وی با اشاره به اینکه حتی گاهی به جایی می رسیم که با هیچ هزینه و سرمایه‌ای مشکلات زیست محیطی قابل حل نیست، تاکید کرد: اگر برداشت آب از منابع زیرزمینی را به همین منوال ادامه دهیم اول سطح آب پایین می رود، بعد منابع آبی شور می شود و بعد از آن به کوچ جمعیت می رسیم.

معاون تولیدات گیاهی وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: 55 درصد تولیدات کشاورزی و 85 درصد آب شرب کشور از آب زیرزمینی تأمین می شود،حال تصور کنید اگر در یک پروسه 40 ساله این منابع را از دست بدهیم و نتوانیم بهره برداری کنیم، تأمین معیشت این تعداد کشاورز چقدر هزینه دارد؟ مگر جامعه توان پاسخگویی به این هزینه را دارد؟

کشاورز با تاکید بر اینکه ما مدیریت تدبیر و کنترل نیستیم بلکه مدیریت بحران هستیم افزود: هزینه های اجتماعی را چقدر در حساب هایمان می آوریم؟ در برخی نقاط که واحدهای پتروشیمی احداث کردیم مثل همدان و بحران آب را تشدید کردیم آیا هزینه های اقتصادی و اجتماعی آب دیده شده است؟

وی ادامه داد: در بسیاری از نقاط دنیا است که با مقادیر آب کمتر از ایران بدون مشکل زندگی می کنند اما اگر ما اندازه بحران را خوب ترسیم کنیم و دقیق به آن نگاه کنیم، راه حل هایی از دل آن بیرون می آید و می توانیم با به کاربردن این راه حل ها مشکلات را حل کنیم.

وی گفت: حل مشکلات آب و اجرای راه حل های عملی برای حل بحران آبی دگرگونی اساسی می طلبد و ممکن است فضای کسب و کار، رفتارهای سیاسی، آرمان های غیرمنطقی از نظر منافع ملی و برخی قول ها را بر هم بزند که اشکالی ندارد.

معاون تولیدات گیاهی وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد:باید بر اساس تفاهم های ملی و بر اساس IWRM عمل کنیم نه بر اساس تفاهم های بخشی چرا که IWRM می گوید آب باید حوضه ای مدیریت شود.

توافق کردیم که آب استانی مدیریت شود 

وی تصریح کرد: ما آمدیم توافق کردیم که آب استانی مدیریت شود،این اقدام ما موجب شد که آب منطقه ای اصفهان انتظار داشته باشد آب کارون به اصفهان منتقل شود و چون خوزستانی‌ها اعتراض می کنند شبانه بخشی از حوضه آب کارون را می بندند و این نگاه استانی معضلی است که منابع آبی ما با آن مواجه است.

وی افزود: دنیا می گوید انتقال آب بین حوضه ای منسوخ است و دنیا آمد روی این مسئله عددسازی کرد که اگر این کار را 50 درصد انجام دهیم پشیمان می شویم اما هنوز در ایران این کار پیگیری می شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: