پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
جمعه ۲۱ آذر ۹۳ | ۰۰:۵۹
خاطرات آیت‌الله مکارم از پیاده‌روی اربعین

پیاده‌روی اربعین در دل دشمنان هراس می‌افکند

آیت‌الله مکارم شیرازی ضمن بیان خاطراتی از دوران حضور در عتبات و پیاده‌روی در ایام اربعین گفت: دشمنان وقتی اجتماع بزرگ مردم را در راهپیمایی و پیاده‌روی کربلا می‌بینند، در دلشان هراس می‌افتد.


13930121000063_PhotoA

آیت‌الله مکارم شیرازی ضمن بیان خاطراتی از دوران حضور در عتبات و پیاده‌روی در ایام اربعین گفت: دشمنان وقتی اجتماع بزرگ مردم را در راهپیمایی و پیاده‌روی کربلا می‌بینند، در دلشان هراس می‌افتد.

 آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی با اشاره به اهمیت و تأثیر پیاده‌روی اربعین عزاداری امام حسین(ع) در جامعه اسلامی و در میان مسلمانان اظهار کرد: پیاده‌روی اربعین به سمت حرم امام حسین(ع)، موجب شکوه مراسم حسینی(ع) است.

وی با بیان اینکه علاقه‌مندان و ارادتمندان سرور شهیدان، از نجف، حله، بغداد و جاهای دیگر در اربعین اباعبدالله الحسین(ع)، با پای پیاده به سمت کربلا حرکت می‌کنند و جمع زیادی از مردم نیز در مسیر راه از آنها پذیرایی می‌کنند، تصریح کرد: این حرکت بزرگ همگان را با جایگاه امام حسین(ع)در میان شیعیان آشنا می‌سازد.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: دشمنان وقتی اجتماع بزرگ مردم را در راهپیمایی و پیاده روی کربلا می‌بینند، می‌فهمند اینها جمعیتی هستند که به اهداف امام حسین(ع) وفادارند؛ از این رو در دل دشمن هراس می‌افتد.

وی این نیرو و این ارده مردمی را عاملی برای به نمایش گذاشتن قدرت اعتقادی شیعیان معرفی کرد و گفت: در این مراسم معنوی، شاهدیم که زن و مرد و پیر و جوان، گاهی حتی فرزند خردسالشان را در کالسکه همراه خود در این مراسم شرکت داده‌اند که این حرکت در دنیا آثار مهمی دارد.

آیت‌الله مکارم شیرازی برگزاری با شکوه‌تر این مراسم بزرگ دینی نسبت به سال‌های گذشته را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: زمانی که بنده در نجف تحصیل می‌کردم، دو بار موفق به پیاده‌روی از نجف تا کربلا شدم، اما در آن روزگار، دسته‌های کوچکی پیاده‌روی می‌کردند.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه جاده‌ها در گذشته امنیت زیادی نداشت، ادامه داد: زمانی که در این مسیر در حال پیاده‌روی بودم پنجه پاهایمان در کفش زخم می‌شد، از این رو با پای برهنه پیاده‌روی می‌کردیم و در مسیر گاهی خار به پایمان می‌رفت و بعد از این که خار را در می‌آوردیم به راه خود ادامه می‌دادیم.

وی با بیان اینکه سه روز و دو شب در راه بودیم و شب‌ها در مضیف‌های شیعیان فرات (الفرات الاوسط) که سالنی ساده برای پذیرایی از زائران حسینی داشتند، استراحت می‌کردیم، افزود: امروزه مردم از جاده‌ای که از میان بیابان عبور می‌کند، حرکت می‌کنند ولی در گذشته، ما از کنار شط فرات، از زیر درختان نخل می‌رفتیم؛ درست است که این گونه راه دورتر می‌شد، ولی شرایط آسان‌تری برای پیاده‌روی فراهم کرده بود.

آیت‌الله مکارم شیرازی در ادامه در توصیه‌ای به زائران امام حسین(ع) در اربعین گفت: افرادی که در مسیر پیاده‌روی در حال حرکت هستند، سعی کنند در مسیر راه به یاد خدا و اباعبدالله(ع) باشند و نسبت به نماز اول وقت نیز اهتمام داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: سعی کنند به موقع استراحت کرده و در مسیر به یکدیگر کمک کنند، اگر کسی از راه ماند، به فکر او باشند، کسی بیمار شد، از او مراقبت کنند و هوای همدیگر را داشته باشند تا این مسیر را به خیر و خوبی بپیمایند.

این مرجع تقلید در پایان با آرزوی توفیقات بیشتر برای کسانی که در مسیر پیاده‌روی اربعین به سمت حرم امام حسین(ع) حرکت می‌کنند، گفت: ای کاش ما هم در این سن و سال می‌توانستیم در این مسیر باشیم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: