یکشنبه 14 دسامبر 14 | 09:35
مردم مصر قربانی شدند

هیکل:«مُبارک» باید محاکمه سیاسی شود

روزنامه‌نگار و تاریخ‌دان سرشناس مصری با اشاره به فساد ساختاری در مصر تاکید کرد که مردم مصر با فساد دولتی روبه‌رو نیستند بلکه با رژیم فاسد سروکار دارند برای همین دادگاه مصر به نتیجه‌ای رسید که اعلام شد.


13930726000371_PhotoA

روزنامه‌نگار و تاریخ‌دان سرشناس مصری با اشاره به فساد ساختاری در مصر تاکید کرد که مردم مصر با فساد دولتی روبه‌رو نیستند بلکه با رژیم فاسد سروکار دارند برای همین دادگاه مصر به نتیجه‌ای رسید که اعلام شد.

حسنین هیکل روزنامه نگار سرشناس مصری در گفت‌وگو با روزنامه الاهرام با اشاره به تبرئه حسنی مبارک رئیس جمهور برکنار شده مصر تاکید کرد که مصر با «دولت فاسد» روبه‌رو نیست، با «رژیم فاسد» روبه‌روست.

محاکمه مبارک باید سیاسی باشد

هیکل در برنامه‌ای تلویزیونی، در پاسخ به سوالی درباره محاکمه مبارک، گفت: من از اول هم حرفم همین بود. هنوز حرف‌های بنده در شب محاکمه هست. نظر من این است که مصر مشکل بزرگ دارد و آن این است که ما مقابل فساد دولتی نیستیم بلکه با کشور فاسد سر و کار داریم.

هیکل در ادامه این سخنان مهم گفت: مقابل کشور فاسد هستیم یا با رژیمی سر وکار داریم که برای سرپوش گذاشتن بر فساد بنا شده است. زمانیکه مبارک با قوانین خودش با نهادهای (رژیم) خودش محاکمه می‌شود، در حالی که (از نظامش) چیزی تغییر نکرده، (همین می‌شود)، اشتباه اینجاست. از ابتدا می‌بایست محاکمه سیاسی می‌بود اما زمانیکه به سراغ دولتی می‌رویم که قوانینش همان (قوانین رژیم مبارک) است و عناصرش همان هستند، می‌بینیم که همان چیزی می‌شود که در دادگاه اعلام شد و گفته شد که اتهامات شرایطش حاصل نشده است.

مردم مصر قربانی شدند

هیکل معتقد است که مردم در مسئله انقلاب و محاکمه مبارک، فدا شدند و گفت: فکر می‌کنم که مردم قربانی و فدایی شدند تا همه چیز در دادگاه پوشیده بماند. من هنوز فکر می‌کنم که درباره (فروش) گاز (به اسرائیل) گزارشی داده شد و مبارک در این اندیشه بوده است (که گاز را ارزان به اسرائیل بفروشد). مسئله در موضوع گاز این است که قراردادها بلندمدت بسته شده بود و قیمت‌ها ثابت بود. اشتباه اینجاست. درست است که قرارداد بلندمدت است اما قیمت‌ها باید طبق قیمت بازار باشد چرا که ابتدا 3 دلار بود سپس به 14 دلار رسید… به هر حال ما در کشور فساد هستیم نه فساد دولتی و محاکمه جنایی نمی‌تواند به جایی برسد.. بهتر بود به نظر من که محاکمه سیاسی باشد.

مشکلات مصر عمیق‌تر از تصورات سیسی است

وی در ادامه در خصوص رئیس جمهوری کنونی مصر گفت: فکر می‌کنم ما از مردمی سخن می‌گوییم که برداشتی از مشکلات داشت اما می‌دانم او با واقعیتی روبه‌رو شد که بیش از حد انتظارش بود. درست است که او همه چیز (از مشکلات مصر) را می‌داند و آمار و ارقام دارد، اما حقیقت عمیق‌تر از چیزی است که تصور می‌کرد.

جوانان مصر خشمگینند و صبرشان اندک است

هیکل در ادامه در هشداری ضمنی به السیسی، مقایسه‌ای میان جوانان دوره جمال عبدالناصر رئیس جمهوری پیشین مصر و جوانان امروز مصر کرد و گفت: زمانیکه جوانان از دوره گذشته جدا شدند به وسائل ارتباط جمعی و شبکه‌های اجتماعی جدید روی آوردند… جوانان امورز کم‌صبر هستند و شرایط اقتصادی و اجتماعی آنان را تحت فشار قرار داده است… شما با جوانانی روبه‌رو هستید که خشمگین هستند و فکر می‌کنم که سیسی آمار بیکاران را دارد اما وضعیت روانی جوانان بیکار را در نظر نگرفته است. جوانان خشمگین هستند و ناسزا می‌گویند. سیسی باید این را بداند که در کشور چه می‌گذرد.. مردم از درآمد کم خسته شده‌اند.

اسرائیل عامل بسته شدن سفارت‌های غربی در قاهره

این روزنامه نگار مصری در ادامه تصمیم برخی از کشورهای غربی از جمله آلمان و انگلیس برای بستن سفارت‌هایشان در قاهره را ناشی از نفوذ اسرائیل در این کشورها دانست و گفت: هدف از بستن سفارت‌ها در قاهره گرفتن امتیاز از مصر است.

هیکل گفت: برخی الان تصور می‌کنند که فرصت برای اقدامات تحریک‌آمیز فراهم شده تا از مصر امتیاز بگیرند. با بحران کنونی نباید اینطور برخورد شود. باید هیبتی داشته باشی و بگویی که این (دخالت‌ها) دیگر کافی است و من مسئولم تا مردم باورت کنند. در لندن شما حس خواهی کرد که نفوذ اسرائیل به کجا رسیده است. ما زمانی اسرائیلی‌ها را رها کردیم و آنها درباره موضوع عجیبی تحقیق کردند و آن فقر پیرامون قاهره و برخی پایتخت‌ها بود. آن زمان کسی توجهی نکرد اما اکنون کمربند فقر پیرامون قاهره، به حدی است که برخی می‌خواهند آن را به حلقه آتش تبدیل کنند. ما تحریک‌پذیر شده‌ایم و وقتی تحریکی می‌شود بیش از حد منفعل می‌شویم و مردم را می‌ترسانیم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: