سه‌شنبه 16 دسامبر 14 | 09:09
افشای همکاری صمیمانه گوگل با آژانس امنیت ملی

ابهام در سرنوشت داده‌های کاربران گوگل

اگر چه گوگل مدعی است تلاش می کند تا داده های خصوصی کاربران در اختیار نهادهای جاسوسی آمریکا قرار نگیرد، اما در مورد نحوه استفاده خود این شرکت از داده های مذکور نگرانی وجود دارد.


13930602000184_PhotoA

اگر چه گوگل مدعی است تلاش می کند تا داده های خصوصی کاربران در اختیار نهادهای جاسوسی آمریکا قرار نگیرد، اما در مورد نحوه استفاده خود این شرکت از داده های مذکور نگرانی وجود دارد.

از زمان افشای همکاری صمیمانه گوگل با آژانس امنیت ملی آمریکا و دسترسی مستقیم جاسوسان این آژانس به داده های کاربران گوگل، اعتماد به این شرکت به میزان قابل ملاحظه ای کاهش یافته و حال گوگل با ارائه خدمات تازه ای به منظور حفظ ایمنی اطلاعات کاربران در صدد بازگرداندن اعتماد از دست رفته است.

اریک اشمیت مدیر عامل گوگل در تازه ترین اظهاراتش از برنامه های این شرکت برای حفاظت از اطلاعات کاربران خبر داده است. وی اعتراف کرده که افشای جاسوسی های آژانس امنیت ملی آمریکا به اعتبار شرکت های فناوری آمریکایی در سطوح مختلف آسیب زده و بسیاری از اروپاییان دیگر هیچ علاقه ای ندارند داده های شخصیشان توسط شرکت های آمریکایی نگهداری شود.

وی که روز جمعه در کنفرانسی در مورد کنترل گری‌های دولتی که توسط موسسه Cato برگزار شده سخن می گفت، افزود: من از خواندن مقاله ای در مورد تلاش ستاد ارتباطات دولت انگلیس برای استراق سمع از دیتاسنترهای گوگل شوکه شدم. این ادعاها در شرایطی بیان می شود که بر اساس افشاگری های ادوارد اسنودن مدیران ارشد گوگل از تمامی این اقدامات مطلع بوده اند.

اشمیت افزود که گوگل در واکنش به افشاگری‌های اسنودن بودجه زیادی را به  قفل کردن بسیاری از سیستم های خود و استفاده از سیستم رمزگذاری 2048 بیتی اختصاص داده است. این سیستم سرقت اطلاعات ردوبدل شده را به کاری دشوار مبدل می سازد. وی مدعی شده که هیچ انسانی با استفاده از هیچ سیستمی قادر به شکستن قفل این سیستم رمزگذاری نیست.

اشمیت به حاضران در این کنفرانس گفت در حال حاضر امن ترین محل برای نگهداری اطلاعات مهم کاربران سرویس های گوگل است. وی همچنین به تشریح برنامه های این شرکت برای ایمن سازی سیستم عامل های همراه و مرورگر اینترنتی کروم پرداخت.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: