سه‌شنبه 16 دسامبر 14 | 10:31
مرتضی دهقان تصریح کرد:

پروازهای چارتری مجوز دارند؟

در حالی تا دو سال پیش از پروازهای چارتری به‌عنوان ریشه فسادهای صنعت حمل‌ونقل هوایی یاد می‌شد و مجوزی از سوی سازمان هواپیمایی برای این پروازها صادر نمی‌شد که در ماه‌های اخیر پرواز چارتر تبدیل به آفتی در صنعت حمل‌ونقل هوایی شده است.


13930515140201273361113

در حالی تا دو سال پیش از پروازهای چارتری به‌عنوان ریشه فسادهای صنعت حمل‌ونقل هوایی یاد می‌شد و مجوزی از سوی سازمان هواپیمایی برای این پروازها صادر نمی‌شد که در ماه‌های اخیر پرواز چارتر تبدیل به آفتی در صنعت حمل‌ونقل هوایی شده است.

اخیرا مدیرکل دفتر نظارت بر فرودگاه‌ها، شرکت‌ها و موسسات هوانوری سازمان هواپیمایی کشوری از جریمه 432میلیون ریالی 2 دفتر خدمات مسافرت هوایی متخلف خبر داد.

مرتضی دهقان با اشاره به برخورد تعزیری با  2 دفتر خدمات مسافرت هوایی بدون مجوز بند الف از سازمان هواپیمایی کشوری تصریح کرد: سازمان هواپیمایی کشوری بسترهای حقوقی و بازرسی و نظارتی لازم جهت پیگیری همه جانبه تخلفات و جرائم اشخاص حقیقی و حقوقی مخل نظام اقتصادی صنعت حمل‌ونقل هوایی را فراهم کرده است.

یکی از نمونه‌های بارز تخلفات در بخش صنعت حمل‌ونقل هوایی “پروازهای چارتری” است که با توجه به تدوام انجام آن از سوی شرکت‌های هواپیمایی و آژانس‌های مسافرتی به نظر می‌رسد سازمان هواپیمایی کشوری با وجود شعارهای مختلف عملا هیچ توانی برای از جلوگیری از آن ندارد.

“پروازهای چارتری” یکی از مواردی که رئیس سابق سازمان هواپیمایی کشوری به‌طور جدی به‌دنبال مقابله با آن بود؛ پهلوانی در نشستی با شرکت‌های هاپیمایی  پروازهای چارتری ریشه فساد صنعت حمل‌و‌نقل هوایی دانست و تاکید کرده بود: مجوز انجام پرواز چارتر را به هیچ شرکت‌ هواپیمایی نمی‌دهیم.

وی با تاکید بر این‌که پرواز‌های چارتر را طبق بخش‌نامه ممنوع کردیم، افزود: ریشه فسادهای صنعت حمل‌و‌نقل هوایی چارتر است.

معاون سابق وزیر راه و شهرسازی با اشاره به بروز ناعدالتی در توزیع بلیت‌ها به صورت چارتر، گفت: سازمان هواپیمایی کشوری با مافیای آژانس‌ها برخورد جدی و محکم خواهد داشت و صندلی هواپیما باید در قالب پرواز برنامه‌ای، طبق موازین سازمان و مطابق نرخ مصوب فروخته شود.

پهلوانی با بیان اینکه سازمان هواپیمایی کشوری وعده انجام پرواز چارتر را به هیچ شرکتی نداده است، گفت: تا زمانی که من در صنعت حمل و نقل هوایی هستم مجوز هیچ پرواز چارتری به هیچ شرکتی بدون رعایت ضوابط مندرج در سازمان هواپیمایی کشوری نمی‌دهیم.

این در حالی است که پس از رفتن پهلوانی از سازمان هواپیمایی کشوری و همزمان با زمزمه‌های متنوع‌سازی و آزادسازی قیمت بلیت هواپیما، مصرف‌کنندگان مزه‌ قیمت‌های آنچنانی پروازهای چارتری را چشیدند.

چه آن‌که در همین چند هفته اخیر در آستانه اربعین حسینی بلیت پرواز نجف نایاب شد و مردم فقط می‌توانستند بلیت‌های چارتر این شهر را با قیمت‌های تا 2 میلیون و 300 هزار تومان تهیه کنند.

گفته می‌شود شرکت‌های هواپیمایی بلیت پروازهای خود را به‌صورت چارتر در اختیار آژانس‌های هواپیمایی قرار می‌دهند، اما در این بین این سئوال مطرح می‌شود که آیا شرکت‌های هواپیمایی برای چارتر کردن پروازهای خود مجوز دارند یا خیر؟

سازمان هواپیمایی کشوری مدعی است که هیچ مجوزی را در این‌باره به شرکت‌های هواپیمایی نداده است، بنابراین اقدام شرکت‌های هواپیمایی در واگذاری پرواز به‌صورت چارتر به آژانس‌ها تخلف است و متولی حمل‌ونقل هوایی کشور باید با این تخلف آشکار برخورد کند.

تا اینجای کار سازمان هواپیمایی کشوری به شرکت‌های هواپیمایی توصیه کرده تا از واگذاری پروازها به پورت چارتر خودداری کنند، البته ایرلاین‌های داخلی به این توصیه توجهی نکرده و نشان دادند حقوق مصرف‌کنندگان برای آنها اهمیت چندانی ندارد.

به هر حال سازمان هواپیمایی کشوری به‌عنوان حاکمیت در صنعت حمل‌ونقل هوایی باید بر عملکرد شرکت‌های هواپیمایی داخلی نظارت گسترده و دقیقی را داشته باشد تا حقوق مصرف‌کنندگان از مسیرهایی مانند پروازهای چارتر ضایع نشود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: