سه‌شنبه 16 دسامبر 14 | 14:26
ساندی‌ تلگراف نوشت:

تصویر کمتر دیده شده از شهید عماد مغنیه

روزنامه انگلیسی ساندی‌ تلگراف درباره شهید مغنیه نوشت: او یک انقلابی مجاهد است که با آیت‌الله خمینی بیعت کرده که در راه انقلاب اسلامی از جان خویشتن نیز بگذرد.


روزنامه انگلیسی ساندی‌ تلگراف درباره شهید مغنیه نوشت: او یک انقلابی مجاهد است که با آیت‌الله خمینی بیعت کرده که در راه انقلاب اسلامی از جان خویشتن نیز بگذرد.

خانواده شهید مغنیه که متشکل از پدرش، آیت‌الله شیخ جواد مغنیه از علمای برجسته شیعه لبنان، مادر و جهاد و فؤاد دو برادر وی بود که بعدها به شهادت رسیدند، پس از مدتی از صور به ضاحیه جنوبی بیروت نقل مکان کردند و در این منطقه بود که شهید مغنیه، تحصیلات ابتدایی و دبیرستان خود را گذراند و پس از آن در جوانی، وارد دانشگاه آمریکایی بیروت (AUB) شد.

شهید مغنیه در اوایل دهه هشتاد میلادی به نیروی 17 شاخه نظامی جنبش آزادی‌بخش فلسطین پیوست که نیرویی ویژه بود که برای حفاظت از مبارزانی مانند ابوعمار، ابو جهاد و ابو ایاد تشکیل شده بود. او از همان زمان، در عملیات انتقال سلاح از جنبش آزادی‌بخش فلسطین برای مقاومت اسلامی لبنان که در حزب‌الله و جنبش امل نمود دارد نقش اساسی داشت اما در پی اشغال لبنان در سال 1982 میلادی از سوی رژیم صهیونیستی، مبارزان جنبش آزادی‌بخش فلسطین مجبور به ترک لبنان شدند.

محاصره بیروت، سه ماه به طول انجامید و با خروج مبارزان فلسطینی و سازمان آزادی‌بخش از لبنان، عماد مغنیه نیز به صفوف رزمندگان افواج مقاومت اسلامی (جنبش امل) پیوست که از سوی امام موسی صدر و شهید مصطفی چمران تأسیس شده بود اما شهید مغنیه در ادامه و همزمان با انتقال سید حسن نصرالله از امل، به حزب تازه‌تأسیس حزب‌الله پیوست.

شهید مغنیه پس از اجرای موفقیت‌آمیز چند عملیات‌ به عنوان فرمانده گارد حفاظت مقامات بلندپایه حزب‌الله منصوب شد و پس از آن به عنوان مسؤول عملیات ویژه حزب‌الله انتخاب شد. رژیم صهیونیستی همچنین مدعی شده است عملیات ربودن دو تن از نظامیان اسرائیلی در تابستانی که به آغاز جنگ این رژیم علیه لبنان انجامید، از سوی عماد مغنیه هدایت شده است. روزنامه انگلیسی ساندی‌تلگراف درباره شهید مغنیه نوشت: او یک انقلابی مجاهد است که با امام خمینی(ره) بیعت کرده که در راه انقلاب اسلامی از جان خویشتن نیز بگذرد.

تصاویری که تا قبل از شهادت وی منتشر شده بود بسیار اندک است به‌گونه‌ای که پلیس فدرال آمریکا (اف.بی.آی) مدعی شد وی دو بار اقدام به جراحی پلاستیک بر روی صورت خود کرده است تا شناسایی نشود.

شهید عماد مغنیه که به دوری از رسانه‌ها شهرت داشت به مرد سایه در مقاومت اسلامی شهرت داشت و بسیاری او را مغز متفکر حزب‌الله قلمداد می‌کنند. سرانجام حاج عماد در 23 بهمن سال 1386 در پی انفجار در خودروی بمب‌گذاری‌شده در دمشق، به شهادت رسید.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: