چهارشنبه 17 دسامبر 14 | 11:39
مقام اسبق وزارت دفاع فرانسه:

داعش محصول غرب برای مقابله با القاعده است

یک مقام اسبق وزارت دفاع فرانسه گفت غرب داعش را شکل داد تا این گروهک افراطی نقطه مقابل افراطیون القاعده باشد.


13930925000326_PhotoA

یک مقام اسبق وزارت دفاع فرانسه گفت غرب داعش را شکل داد تا این گروهک افراطی نقطه مقابل افراطیون القاعده باشد.

جامعه بشری همواره با بحران افراطی گری و تروریسم مواجه بوده است و در سال‌های اخیر اوج این زیاده روی‌ها در منطقه خاورمیانه در پی تحرکات گروهک‌های تندرو، امنیت منطقه و جهان را متاثر کرده است.

در راستای مبارزه با تروریسم اولین کنفرانس بین‌المللی جهان علیه خشونت و افراطی گری در تهران با حضور صدها استاد،‌ صاحب نظر و چهره سیاسی از اقصی نقاط جهان برگزار شد.

در حاشیه این کنفرانس مصاحبه‌های متعددی داشتم با مدعوین حاضر از کشورهای متعدد و در این میان با آقای «پیر کـُنـِزا» از کشور فرانسه پیرامون تروریسم وافراطی گری در منطقه، گفت‌وگو کردم.

«پیر کـُنـِزا» یکی از مقامات سابق وزارت دفاع فرانسه و در حال حاضر استاد موسسه بین‌المللی تحقیق در روابط استراتژیک است. وی با اشاره به معزل داعش درباره پیداش آن تاکید کرد غرب این گروهک افراطی را ساخت تا نقطه مقابل افراطیون القاعده باشد.

کنزا راه حل نظامی کنونی در مبارزه با داعش را لازم دانست اما تاکید کرد این راه حل برای از میان برداشتن داعش کافی نیست.

«پیر کنزا» طی این گفت‌وگو با اشاره به اقدامات نظامی دیگر کشورها علیه مواضع داعش آن را تنها برای از بین بردن تجهیزات و ادوات نظامی این گروهک لازم دانست و افزود حملات نظامی برای کاهش قدرت داعش تاثیر گذار بوده‌اند و تا حدی تجهیزات نظامی در دست داعش از بین رفته‌اند.

وی ادامه داد حملات هوایی تنها فاز اول مبارزات علیه تروریست‌ها بوده که تا حدی آن را تضعیف کرده ولی این گروهک را از بین نبرده است، کنزا فاز دوم مبارزات را مبارزه زمینی علیه داعش دانست. در نظر وی این‌که چه کسانی برای مبارزه زمینی به عراق نیرو خواهند فرستاد اهمیت دارد چرا که مردم کشورهای غربی خواهان ارسال نیرو نیستند. کنزا برای مثال نیروهای نظامی انگلیس را نام برد که به عقیده وی هنوز هم از حضور سابق خود در عراق خسته هستند و اضافه کرد آمریکا و فرانسه هم تمایلی برای  ارسال نیروهای نظامی خود به عراق ندارند.

این مقام سابق وزارت دفاع فرانسه در ادامه به خود ارتش کشور عراق اشاره کرد و گفت برای غلبه بر داعش و ارسال کمک نظامی به نیروهای زمینی ارتش عراق، عربستان سعودی کمکی ارسال نخواهد کرد و نیروهای خود ارتش عراق و حتی سوریه به تنهایی قادر نیستند با داعش مبارزه کنند.

در نظر وی وجود اختلافات متعدد میان گروه‌های مختلف مردمی در این دو کشور نیز به مساله دامن زده و همین امر مانع اتحاد مردمی علیه داعش برای مبارزات زمینی خواهد شد.

وی افزود راه حل مشکل داعش را باید در منطقه جست‌وجو کرد و در ادامه به نقش نیروهای نظامی ایران به عنوان تنها نیروهای قدرتمند منطقه برای از میان برداشتن داعش اشاره کرد.

در ادامه گفت‌وگو از پیدایش و حمایت داعش سوال کردم و کنزا در پاسخ تاکید کرد قدرت های غربی داعش را شکل دادند تا مردم به جای پیوستن به القاعده به داعش ملحق شوند؛ وی افزود با وجود تضاد فلسفه داعش با تمدن غرب باز مردمانی هستند که از کشورهای غربی به دلایل متعدد و از ادیان و مذاهب گوناگون حتی از میان یهودیان، افراطیون می‌پیوندند و غرب با تشکیل داعش، در واقع آن را نقطه مقابل القاعده قرار داده است. «غرب این گروهک را ساخت تا آن را در مقابل دشمن خودش قرار دهد» و اکنون برای از میان برداشتن این معزل نیاز به قدرت نظامی و دیپلماسی دارد.

«کنفرانس بین‌المللی جهان علیه خشونت و افراطی گری»‌ در محل دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه در تهران در تاریخ 18 و 19 آذر ماه برگزار شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: