جمعه 19 دسامبر 14 | 09:44
تحلیلگر لبنانی گفت:

معادلات جدید به سود مقاومت است

«غالب قندیل»، تحلیلگر لبنانی مسائل راهبردی منطقه در تحلیلی بر اوضاع جاری در منطقه تاکید کرد که معادلات جدیدی در منطقه جریان دارد که همگی به سود نیروهای مقاومت است.


13930219000564_PhotoA

«غالب قندیل»، تحلیلگر لبنانی مسائل راهبردی منطقه در تحلیلی بر اوضاع جاری در منطقه تاکید کرد که معادلات جدیدی در منطقه جریان دارد که همگی به سود نیروهای مقاومت است.

«غالب قندیل»، تحلیلگر لبنانی مسائل راهبردی منطقه درباره اخبار منتشره در برخی از خبرگزاری‌ها مبنی بر سفر «بشار اسد»، رئیس جمهوری سوریه به مسکو برای بحث و تبادل نظر درباره طرح ایران جهت حل بحران سوریه تصریح کرد که اینها خبر پراکنی‌های رسانه‌هاست و اخبار رسمی و مورد تایید شمرده نمی‌شوند، به همین دلیل درحال حاضر نمی‌توان درباره این خبر اظهار نظر کرد.

قندیل افزود: اگر قرار است، اسد در این مرحله سفری به مسکو داشته باشد، در چارچوب ائتلاف سوریه – روسیه و اداره بحران حاکم بر سوریه صورت می‌گیرد، چون تحولاتی به سود محور مقاومت در منطقه در جریان است و مسکو بر همراهی با رهبران سوریه و حمایت از دمشق در تعامل با مرحله جدید تاکید دارد و این موضوعی است که درباره ایران و رابطه‌اش با سوریه نیز صدق پیدا می‌کند.

این کارشناس امور راهبردی منطقه با اشاره به اینکه روابط ایران و سوریه در همه حوزه‌ها و سطوح همچنان به قوت خود برقرار است، این سوال را مطرح کرد که چرا اسد باید برای بحث و مناقشه درباره طرح ایران به مسکو برود، در حالی‌که امکان این امر بصورت تلفنی بین دمشق – تهران و مسکو وجود دارد، به همین دلیل نمی‌توان به درستی این اخبار اعتماد کرد.

قندیل با اشاره به اینکه در این اواخر هیأتی سوری به مسکو سفر کرده و با «ولایمیر پوتین»، رئیس جمهوری روسیه مستقیما دیدار داشته، گفت: دیدار میان دو طرف در هر زمان که آنها اقتضا کند و در چارچوب انجام هماهنگی‌های لازم امری طبیعی و عادی شمرده می شود، به ویژه آنکه معادلات جدید منطقه‌ای به سود ایران و روسیه و سوریه است و بی‌شک این معادلات محور مقابل را در تنگنا قرار خواهد داد.

وی درباره ماهیت این تحولات و معادلات توضیح داد که این معادلات نتیجه دو امر است، اول: اعتراف آمریکا به قدرت منطقه‌ای ایران طی مذاکرات 1+5 که نشان می‌دهد، این مذاکرات در آستانه دستیابی به توافقات نهایی است و ظرف مرحله آینده اعلام خواهد شد و مضمون آن تسلیم آمریکا در قبال ایران و به رسمیت شناختن آن به عنوان قدرتی بزرگ و هسته‌ای است و دوم: اذعان آمریکا و غرب به اولویت مبارزه با تروریسم که پرونده سوریه را در برمی‌گیرد و این موجب می‌شود تا جبهه‌ای که علیه سوریه گرفته شده بود، با مقاومت و ایستادگی ملت، ارتش و دولت سوریه و حمایت ایران و روسیه و دیگر متحدان دمشق، از هم فروپاشد.

به اعتقاد قندیل سیاست جنگ‌افروزی و فتنه انگیزی آمریکا در سراسر جهان با بحران مواجه شده و واشنگتن را در تنگنا قرار داده و تحرکات روسیه و ایران در قالب حمایت از سوریه و محور مقاومت در منطقه و حتی عرصه بین المللی رهاورد موازنه جدیدی است که بر عرصه بین المللی حاکم شده تا غرب به نقش این نیروها بر خلاف تمام آنچه درباره نابودی آنها شرط بندی کرده بود، اعتراف کند.

وی معتقد است که دستیابی به هرگونه راه حل بحران برای بحران سوریه بر بحران لبنان تاثیر مثبت خواهد گذاشت، چراکه دو کشور لبنان و سوریه در بسیاری از پرونده‌ها و مسائل با یکدیگر در ارتباط هستند و هر دو از فعالیت گروه‌های تروریستی مسلح در اراضی‌اشان رنج می‌برند.

قندیل درباره اوضاع جاری در سوریه نیز گفت که نشانه‌های بسیاری هم در عرصه میدانی و هم سیاسی وجود دارد که بحران سوریه شاهد تحولاتی خواهد بود که به سود دولت و ارتش و مردم سوریه است که بازتاب‌های آن بر موازنه قوا و معادلات حاکم بر لبنان که در صدد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است و حتی منطقه تاثیر می‌گذارد، اما در خصوص بُرد و عمق این تحولات هنوز نمی‌توان سخنی گفت، چون این تحولات به خصوص درباره لبنان به خواست و اراده سیاسی حاکم بر کشور و موافقت آمریکا با موازنه‌های داخلی جدید از یک سو و قدرت و توان طرف‌های داخلی لبنان در به دور ماندن از تاثیرات عوامل خارجی مرتبط است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: