چهارشنبه 24 دسامبر 14 | 10:48
در گفت‌وگوی با سردار فدوی مطرح شد:

توپ لیزری آمریکا در خلیج فارس کارایی ندارد

فرمانده نیروی دریایی سپاه در واکنش به ایجاد پایگاه نظامی دریایی انگلیس در بحرین گفت: شناورهای انگلیسی در خلیج فارس تحت اشراف اطلاعاتی سپاه قرار دارند.


5599_orig

فرمانده نیروی دریایی سپاه در واکنش به ایجاد پایگاه نظامی دریایی انگلیس در بحرین گفت: شناورهای انگلیسی در خلیج فارس تحت اشراف اطلاعاتی سپاه قرار دارند.

سردار دریادار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به توافق صورت گرفته میان مقامات انگلیسی و بحرینی برای ایجاد پایگاه نظامی دریایی در کشور بحرین اظهار کرد: انگلیسی‌ها پس از سال 1971 که شرّشان را از منطقه شرق کانال سوئز کم کرده بودند، دوباره به خلیج فارس برگشته‌اند؛ اما ایجاد این پایگاه برای ما اهمیتی ندارد.

وی اضافه کرد: وقتی شیطان بزرگ یعنی آمریکا پایگاه‌های مختلفی را در کشورهای جنوب خلیج فارس ایجاد کرده‌است، حضور شیطان کوچک‌تر در کنار آن شیطان بزرگ، چندان مهم نیست.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با تأکید بر این که شناورهای انگلیسی نیز در خلیج فارس تحت اشراف اطلاعاتی سپاه قرار دارند، اظهار کرد: هیچ تحرکی در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز صورت نمی‌گیرد که تحت کنترل، رصد و اشراف اطلاعاتی نیروی دریایی سپاه نباشد.

سردار فدوی در ادامه به هیاهوی تبلیغاتی رسانه‌های غربی بر سر تجهیز تجهیز ناوهای‌ آمریکایی در خلیج فارس به توپ‌های لیزری اشاره و تصریح کرد: اساساً لیزر در مناطق دریایی به دلیل وجود رطوبت بسیار بالا و شرجی هوا، کارایی بسیار کمی دارد؛ حتی اگر ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر کارایی اینگونه توپ‌ها صحت داشته باشد، خودشان اذعان کرده‌اند که بُرد این توپ‌ها 500 متر است و این برد تأثیری در نبردهای احتمالی ندارد.

* ساخت زیردریایی‌های ویژه توسط سپاه

فرمانده ندسا همچنین درباره ویژگی‌ زیردریایی‌های سپاه، به دفاع پرس گفت: زیردریایی‌ مورد نظر نیروی دریایی سپاه، با تعریف روال معمولی که دنیا از زیردریایی دارد، متفاوت است.

وی اضافه کرد: هر وسیله‌ای اگر طبق تعریف روال معمول دنیا که عمدتا از سوی آمریکایی‌هاست ساخته شود، برای مقابله با تهدیدات آمریکا کارایی ندارد؛ چراکه علوم پایه چنین تجهیزاتی در اختیار آمریکایی‌هاست و لذا توان رویارویی با آن‌ها را دارند. زیردریایی نیروی دریایی سپاه نیز همانند قایق‌های تندرو در چارچوب جنگ ناهمطراز ساخته و به‌کار گرفته شده‌اند.

دریادار فدوی با اشاره به تلاش نیروی دریایی سپاه برای دستیابی قایق‌های تندرو سپاه به سرعت 80 نات، اظهار کرد: طبق برنامه مقرر است تا آخر برنامه پنج‌ساله پنجم به این سرعت دست پیدا کنیم؛ ولی امیدواریم خیلی زودتر از انتهای برنامه پنجم این کار صورت گیرد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه در خصوص قایق‌های پرنده نیز اظهار داشت: این قایق‌ها سال‌هاست که در سازمان رزم ما حضور دارد و درباره قایق پرنده “باور 3” نیز در آینده اخباری را اعلام خواهیم کرد.

وی همچنین به برخی تلاش‌ها برای دور زدن تنگه هرمز اشاره کرد و گفت: این کار مانند ایجاد خطوط لوله نفت به خارج از خلیج فارس، به لحاظ جغرافیایی امکان‌پذیر نیست و اگر به فرض محال این کار صورت بگیرد، تأثیری در اهمیت خلیج فارس ندارد؛ به این دلیل که انرژی در ساحل خلیج فارس است و امکان جابه‌جایی مخازن انرژی در عمق سواحل برای کسی مقدور نیست.

سردار فدوی افزود: این موضوع جدید نیست و از بدو پیروزی انقلاب اسلامی این گفته‌ها وجود داشته و این اقداماتی که از آن‌ها نام برده می‌شود، هیچ‌گونه تاثیری در کاهش اهمیت خلیج فارس ندارد.

* همکاری نیروی دریایی سپاه با ارتش در رزمایش محمد رسول‌الله(ص)

فرمانده ندسا در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به رزمایش آتی ارتش جمهوری اسلامی، اظهار کرد: انواع مختلفی از واحدهای شناوری نیروی دریایی سپاه در این رزمایش و در محدوده‌ای که پایگاه‌های چابهار و جاسک قرار دارد، شرکت دارند.

وی اضافه کرد: شلیک‌هایی که در چارچوب رزمایش باید انجام شود، توسط واحدهای شناوری نیروی دریایی سپاه صورت می‌گیرد، ولی با توجه به این که این رزمایش مختص ارتش است، این کار مطابق با طرح ارتش انجام می‌شود.

فرمانده نیروی دریایی سپاه در خصوص همکاری متقابل این نیرو با نیروی زمینی سپاه نیز گفت: در واقع دفاع ما از دریا آغاز می‌شود؛ که طبیعتاً این موضوع، پشتیبانی متقابلی را برای همه نیروها به‌وجود می‌آورد و در هنگام مواجهه با دشمن، نیروهای زمینی و دریایی سپاه یکدیگر را پشتیبانی خواهند کرد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: