شنبه 27 دسامبر 14 | 13:25

مردم مناطق تحت کنترل داعش چگونه زندگی می‌کنند؟

ساکنین شهرهای و روستاهای تحت کنترل داعش در عراق و سوریه با دروغ خواندن وعده‌های تکفیری ها مبنی بر حکومت‌داری اسلامی می‌گویند بخش‌های خدماتی در حال فروپاشی هستند، قیمت‌ها سر به فلک گذاشته‌اند، و داروها در شهرها نایاب شده‌اند.


download

ساکنین شهرهای و روستاهای تحت کنترل داعش در عراق و سوریه با دروغ خواندن وعده‌های تکفیری ها مبنی بر حکومت‌داری اسلامی می‌گویند بخش‌های خدماتی در حال فروپاشی هستند، قیمت‌ها سر به فلک گذاشته‌اند، و داروها در شهرها نایاب شده‌اند.

روزنامه واشنگتن پست در مقاله ای به بررسی شکست فرآیند دولت سازی در قلمرو “خلافت” گروه داعش پرداخته و می نویسد: “تلاش داعش برای دولت سازی با بدتر شدن شرایط زندگی در قلمرو تحت کنترلش دچار تزلزل شده است و کاستی های این گروه که بیشتر وقت خود را صرف جنگ و تحمیل قوانین سخت می کند، نمایان ساخته است.”

تصاویر ویدئویی داعش که در آنها فعالیت های ادارات دولتی و نیز توزیع کمک بین مردم به نمایش گذاشته شده اند، به گفته ساکنین با واقعیت افزایش محرومیت و بی سامانی در تناقض است. ارز رایج داعش و یا گذرنامه هایی که وعده داده شده بودند، هنوز جامه واقعیت نپوشیده اند. مدارس به ندرت فعالیت می کنند، تعداد پزشکان ناکافی است و بیماری در حال افزایش می باشد.

در ادامه نحوه دولت گردانی داعش در شهر عراقی موصل و نیز رقه سوریه توصیف شده است:

در شهر عراقی موصل، آب غیرقابل آشامیدن شده است زیرا ذخایر کلر تمام شده است…. هپاتیت در حال افزایش است و آرد نایاب شده است. یک روزنامه نگار می گوید که زندگی در شهر تقریبا مرده و ساکنین در زندانی بزرگ هستند.

در شهر سوری رقه، پایتخت خود خواننده این گروه، آب و برق برای تنها چند ساعت ارائه می شود، آشغال ها در سطح شهر انباشته شده و جمع آوری نشده اند، نظافت ضعیف باعث شده زباله در خیابان هایی که آکنده از فروشنده هستند جمع شود، فروشنده هایی که تقریبا هر چیزی که بدست می آورند را به فروش گذاشته اند.

واشنگتن پست می نویسد که تصاویر نشان می دهند زنان و کودکان گرسنه در خیابان ها به دنبال ته مانده های غذا هستند در حالیکه تروریست های داعش در رستوران ها مجلل غذاهای متنوع می خورند.

کارمندان دولتی که در تلاش برای سرپا نگه داشتند زیرساخت های لرزان باقیمانده در سوریه و عراق هستند توسط دولت های مرکزی تأمین مالی می شوند و هر ماه به مناطق تحت کنترل دولت می روند تا حقوق خود را دریافت کنند.

نشانه هایی از کاهش روحیه جنگجویان نیز دیده شده است، افرادی که انتظار پیروزی های آسان و سریع را داشتند اما اکنون به دلیل حملات هوایی آمریکا و متحدینش زمین گیر شده اند. در ماه جاری میلادی اعلامیه ای در رقه منتشر شد که اعلام کرده بود جنگجویانی که پست های خود را ترک می کنند به خط مقدم منتقل خواهند شد و یک نیروی پلیس جدید برای جستجوی خانه به خانه چنین افرادی تشکیل یافته است.

در ادامه مقاله گفته شده که حملات هوایی آمریکا نیز باعث شده که بسیاری از ساختمان های دولتی تخلیه شود. از طرف دیگر حملات آمریکا به پالایشگاه های کوچک دستی که بسیاری از شهروندان برای کسب درآمد بدان ها محتاج هستند، محرومیت و فقر را بیش از پیش کرده است.

سوری ها می گویند درباره اینکه داعش بتواند آن دولت کارآمدی باشد که وعده اش را داده بود، تردید وجود دارد. آنهایی که می توانستند به مناطقی خارج از کنترل این گروه فرار کنند این کار را کرده اند، این افراد شامل تکنوکرات ها و کارکنان حرفه ای بودند که از توانمندی لازم برای مدیریت و ارائه خدمات دولتی برخوردارند.

سوری ها می گویند داعش تحت نظارت شبکه ای از امیرهای در سایه قرار دارد. مناصب سطح پایین تر در اختیار سوری ها یا خارجی هایی است که از توانمندی های فنی و مدیریتی برخوردار نیستند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: