جمعه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹
سه شنبه ۰۹ دی ۹۳ | ۱۲:۳۶

خرید و فروش زمین‌های وقفی غیرقانونی است

رئیس اداره کل اوقاف استان تهران با تا‌کید بر ضرورت توجه بیشتر مستأجران اوقاف از جمله شهرداری‌ها بر پرداخت حق و اجاره بهای موقوفات، گفت: هرگونه خرید و فروش زمین‌ها و املاک وقفی غیرقانونی و خلاف شرع است.


13930804000498_PhotoA

رئیس اداره کل اوقاف استان تهران با تا‌کید بر ضرورت توجه بیشتر مستأجران اوقاف از جمله شهرداری‌ها بر پرداخت حق و اجاره بهای موقوفات، گفت: هرگونه خرید و فروش زمین‌ها و املاک وقفی غیرقانونی و خلاف شرع است.

حجت‌الاسلام غلامرضا محمدزاده  به چیستی و چگونگی انجام عمل صالح وقف پرداخت و اظهار داشت: آنچه در زبان محاوره مردم وجود دارد در خصوص وقف این است که اگر کسی مال مشخصی را برای کارهای معینی در اختیار فرد یا افراد جامعه قرار دهد آن مال برای همیشه تا روز قیامت باقی خواهد ماند.

رئیس اداره کل اوقاف استان تهران در ادامه افزود: در نظام اسلامی صدقات متفاوت است اما در این میان و در میان صدقات دیگر وقف است که باقی می‌ماند و ثمره و منافع آن حتی پس از مرگ واقفان و خیراندیشان باقی خواهد ماند.

وی در ادامه درباره اینکه آیا اجازه تخریب و فروش موقوفات از سوی دستگاه‌ها وجود دارد گفت: وقف ثروت پایدار است و به هیچ عنوان حق تخریب  آن وجود ندارد.

وی با اعلام اینکه در هر جامعه‌ای و با هر ایدئولوژی به وقف و کارکردهای آ‌ن نیاز است گفت: پشتوانه فرهنگی کشور ما از صدر اسلام تاکنون مدیون وقف بوده است.

حجت‌الاسلام محمدزاده با تأکید بر اینکه نیازهای شخصی مردم و جامعه لازم است از طریق وقف مرتفع شود ادامه داد: از جمله می‌توان به رفع نیاز ایتام اشاره کرد که هر فرد انسان‌دوست در این زمینه گامی برمی‌دارد.

رئیس اداره کل اوقاف استان تهران متذکر شد: برای توسعه دنیای مادی خود باید تمام آحاد جامعه با هر گرایش سیاسی، فرهنگی و اعتقادی در این زمینه مشارکت داشته باشند چرا که حوزه دینی ما نمی‌تواند متکی به دولت، دولتمردان و سیاست‌هایی که دولت‌ها تدوین می‌کنند و همچنین متکی به درآمدها و سرمایه‌های ملی که دولت بر آنها سیاست‌گذاری کرده است متکی باشد.

وی با تأکید بر ضرورت بررسی نیازهای کشور ادامه داد: باید برای رفع معضلات و نیازهای کشور کمبودها را بررسی کنیم به عنوان نمونه در بخش درمان، تحقیقات و پژوهش‌ها، ساخت‌وساز بیمارستان‌ها، خرید وسایل پزشکی و همچنین ساخت بیمارستان تخصصی سرطان در کشور نیازهایی وجود دارد که می‌تواند از محل وقف و موقوفات مرتفع شود.

حجت‌الاسلام محمدزاده در ادامه سخنان خود با بیان اینکه فراوانی موقوفات در خصوص عزاداری امام حسین (ع) و اطعام عزاداران سیدالشهدا (ع) بوده است ابراز داشت: البته باز هم جامعه به چنین موقوفاتی نیازمند است اما در این میان لازم است به سایر نیازهای جامعه نیز توجه شود.

رئیس اداره کل اوقاف استان تهران با اعلام اینکه هم اکنون بیش از 300 نیت وقف در استان تهران داریم اظهار داشت: در حال حاضر بر اساس آمار موقوفات در استان تهران بیش از 9100 موقوفه وجود دارد.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر بیش از 170 مرکز درمانی موقوفه در استان تهران فعالیت می‌کند گفت: در سال 93 نسبت به سال گذشته شاهد رشد 73 درصدی ثبت موقوفات بوده‌ایم البته بدون شک در این زمینه موقوفات دیگری نیز وجود داشته است اما به ثبت نرسیده‌اند.

وی درباره پرداخت اجاره‌بها و حق موقوفات توسط مستأجران اوقاف نیز گفت: پرداخت حق موقوفات و اجاره بهای آنها از سوی مستأجران اوقاف ارتباط مستقیمی با وضعیت اقتصاد کشور دارد هر چه رشد اقتصادی و حرکت جریان اقتصادی کارآمدتر و روان‌تر باشد درآمدها و عواید موقوفات به همان میزان بهتر و بیشتر خواهد بود البته باید بگویم که حق موقوفات در سال گذشته نسبت به سال جاری بهتر ادا می‌شد و در 9 ماهه نخست امسال در این باره شرایط خوبی نداشتیم.

حجت‌الاسلام محمدزاده همچنین در خصوص پرداخت حق موقوفات توسط شهرداری‌ها و ارگان‌های دولتی به عنوان مستأجران اوقاف نیز بیان داشت: هر چند حق و حقوق موقوفات در سالهای گذشته از سوی این نهادها مورد توجه قرار نمی‌گرفت اما هم اکنون با شهرداری‌های تهران و همچنین شهرستان‌ها در این باره تعاملات خوبی را برقرار کرده‌ایم اما با همه این تفاسیر توقع داریم دستگاه‌ها حساسیت بیشتری را به پرداخت اجاره‌بها و حق موقوفات داشته باشند.

وی همچنین با اشاره به خرید و فروش زمین‌های وقفی ابراز داشت: خرید و فروش زمین‌ها و املاک وقفی غیرقانونی و خلاف شرع است و اوقاف اجازه چنین کاری را نمی‌دهد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: