دوشنبه 08 نوامبر 10 | 20:17

مضامین قرآنی را در قالب ادبیات و اشعار معرفی کنید

قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور قرآنی گفت: اگر مضامین قرآنی در قالب ادبیات و اشعار معرفی شود تعالیم الهی که از طریق این کتاب نازل شده گسترش و عمومیت بهتری پیدا می کند.


قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور قرآنی گفت: اگر مضامین قرآنی در قالب ادبیات و اشعار معرفی شود تعالیم الهی که از طریق این کتاب نازل شده گسترش و عمومیت بهتری پیدا می کند.
حجت الاسلام حمید محمدی در نشست هم اندیشی مدیران و موسسات قرآنی در بجنورد با اشاره به اینکه استان خراسان شمالی از ظرفیت بسیار بالایی در زمینه امور قرآنی برخوردار است بر توجه ویژه به این ظرفیتها تاکید کرد.
وی اظهار داشت: باید مضامین قرآنی در قالب ادبیات و اشعار معرفی شود.

وی گفت: همچنین باید موسسات قرآنی از ظرفیت کانونهای مساجد، حوزه های علمیه خواهران و آموزش و پرورش و ظرفیتهای مردم برای توسعه فعالیتهای قرآنی استفاده کنند.
رئیس مرکز هماهنگی، توسعه و ترویج فعالیتهای قرآنی کشور در ادامه از راه اندازی پایگاه در موسسات قرآنی، برگزاری کلاسهای هنری، کمک پنج میلیون ریالی برای هر موسسه، برپایی دوره های کتابخانه دیجیتال و تربیت مربی قرآن کریم در استان خراسان شمالی خبرداد.
وی ادامه داد: در بین اوصاف قرآن کریم سه صفت وجود دارد که باید بیش از دیگر اوصاف مورد توجه قرارگیرد.

رئیس مرکز هماهنگی، توسعه و ترویج فعالیت های قرآنی کشور ادامه داد: اینکه قرآن کریم سراسر نور است امری روشن است و اگر قرآن کریم نبود حقیقت همه اشیای عالم در هاله ای پنهان باقی می ماند.
وی با اشاره به اینکه مهیمن بودن قرآن کریم از دیگر اوصاف این کتاب الهی است، ابراز داشت: تفسیر کتابهای آسمانی دیگر برای پیامبر خاتم(ص) و ائمه اطهار(ع) به طور کامل روشن و واضح است و تمام پیامهای کتب دیگر در قرآن کریم وجود دارد.
حجت الاسلام محمدی با اشاره به اینکه بزرگترین بحران امروز امت اسلامی بحران هویت است، گفت: اگر ما در مسیر توجه و اتصال به قرآن کریم قرار گیریم و فرهنگ قرآن را با تمسک به جبل الله گسترش دهیم می توانیم این فقدان را حل کرده، اتحاد اسلامی را برقرار و در مسیر توسعه هرچه بیشتر تمدن اسلامی گام برداریم.

مشاور قرآنی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به تصویب منشور توسعه فرهنگ قرآنی گفت: با گذشت بیش از 30 سال از انقلاب اسلامی جامعه قرآنی کشور منتظر بود تا محوریتی در زمینه سیاستگذاریهای کلان قرآنی در جمهوری اسلامی شکل گیرد که این مهم در تاریخ 22 اردیبهشت ماه با تصویب منشور توسعه فرهنگی قرآنی به انجام رسید.

وی افزود: این منشور با یک مقدمه راهبردی شورای توسعه فرهنگی قرآنی را تشکیل داده که چهار وزیر و ارگانهایی که ماموریت ذاتی در فعالیتهای قرآنی دارند عضو این شورا هستند.
حجت الاسلام محمدی با اشاره به اینکه این منشور در مقام سایست گذاریها و برنامه ریزی کلان در داخل و خارج از کشور حضور موثری دارد، ادامه داد: مصوبات این شورا تاکنون راهگشا برای بسیاری از فعالان بوده و درآینده نزدیک نیز بسیاری از خلاء ها را برطرف می کند.

وی ساماندهی امور قرآنی، توسعه فرهنگ قرآن کریم و نظام سازی قرآنی را از جمله رویکردهای این منشور برشمرد و بیان کرد: فرهنگ سازی قرآن کریم امری مهم و بسیار حساس است که عامل مهم در تحرک فعالیتهای قرآن در کشور است.
رئیس مرکز هماهنگی، توسعه و ترویج فعالیت های قرآنی کشور با بیان اینکه در این امربعد کیفی و کمی باید در کنار یکدیگر باشند افزود: در توسعه فرهنگ قرآنی علاوه بربعد کمی باید به تعمیق، شناخت، ایمان وعمل به آن نیز توجه شود.

وی با تاکید براینکه محوری ترین کلید توسعه قرآن ایمان به قرآن کریم است گفت: ایمان به قرآن کریم مانند دالانی است که اگرجامعه ای از آن عبورکند سیراب شده وبه همه مقاصد الهی در فلسفه خلقت خود خواهد رسید.
مشاور قرآنی وزیر فر هنگ و ارشاد با تاکید براینکه تحقق آموزه های قرآنی در رفتار فردی و اجتماعی در کنار ساماندهی امور قرآنی، توسعه فرهنگ قرآن کریم و نظام سازی قرآنی موجب توسعه فرهنگ قرآن کریم می شود، عنوان کرد: توسعه آموزش عمومی قرآن کریم در چند محور روخوانی ساده، زیباخوانی، حفظ، فراگیر مفاهیم ساده و تفسیر معارف قرآنی و آموزش تخصصی را ار جمله سرفصلهای حیطه کاری منشور نام برد.

وی با بیان اینکه آحاد اعضای جامعه اسلامی ایران باید از حداقل آموزشهای عمومی قرآن کریم برخوردار باشند بیان کرد: منشور توسعه فرهنگ قرآنی سه کارکرد اصلی، اساسی و پشتیبانی دارد که کارکرد اصلی آن ترویج توسعه فرهنگ قرآن کریم است.
حجت الاسلام محمدی با بیان اینکه تولید آموزه های قرآنی از جمله کارکردهای اساسی این منشور است ادامه داد: تولید علم، تربیت نیروی انسانی و اعتبارات مناسب و کافی در زمینه توسعه فرهنگ قرآنی نقش به سزایی دارد.
وی در ادامه بر تاسیس دارالقرآن ها در کنار مساجد و حوزه های علمیه تاکید و عنوان کرد: جداسازی دارالقرآن ها از مساجد و حوزهای علمیه جز درموارد ضروری درست نیست.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.