یکشنبه 04 ژانویه 15 | 15:08

آقای روحانی: کلید مسکن مهر در دستان کیست؟

میلیون ها نفر از متقاضی مسکن مهر، سرمایه های اندک خود را که با مشقت و زحمت فراوان به دست آورده اند به امید خانه دار شدن، با اعتماد به نظام جمهوری اسلامی، نزد دولت سپرده اند و در شرایط کنونی با هزاران امید، چشم به دستان مسئولین دولت یازدهم دوخته اند تا کلید خانه هایشان را از آنها تحویل بگیرند. سهل‌انگاری در تکمیل پروژه‌های مسکن مهر سبب افزایش مدت زمان تکمیل پروژه، افزایش قیمت تمام‌شده‌ و کاهش کیفیت مسکن، افزایش هزینه های اجتماعی و نارضایتی مردمی شده است.


به گزارش تریبون مستضعفین یش از ظهر امروز حدود 500 نفر از متقاضیان مسکن مهر از دریافت مبالغ اضافی در پروژه مسکن مهر پردیس انتقاد و خواستار توجه نمایندگان به این موضوع شد.

یکی از تجمع کنندگان در این باره به ایسنا گفت:

متقاضیان مسکن مهر بر اساس تعهدات خود تمام مبالغ را پرداخت کردند اما امروز برای دریافت واحدهای خود 12 میلیون تومان از آنها مطالبه شده است که در توان این افراد نیست و از نمایندگان می‌خواهیم این موضوع را بررسی و رسیدگی کنند.

تجمع‌کنندگان پلاکادها و دست‌نوشته‌هایی در دست داشتند که بروی آن‌ها نوشته شده بود: «مسکن مهر بی مهر شد»، «مسکن مهر؛ به نام قشر ضعیف جامعه، به کام سرمایه داران و دلالان»، «راه حل مسئولان: پول ندارید، مسکن مهرتان را بفروشید»، «قفل بی تدبیری دولت بر مسکن مهر»، «در دعوای سیاسیون مسکن مهرمان در حال ویران شدن است»، «دولت،مسکن،سکوت و دیگر هیچ! …»، «نا امید از تدبیر دولت در حل مشکل مسکن مهر»، «ما آمریکایی نیستیم! با ما هم توافق می کنید؟!»، «تنها رسانه ما همین مقواهاست!»، «آقای روحانی: کلید مسکن مهر در دستان کیست؟» و «مسکن مهر برگرفته از پیام ۱۰۰ امام خمینی است»

 maskan

یکی از تجمع کنندگان گفت: در سال ۱۳۹۱ مبلغ ۱۱ میلیون و ۷۰۰هزار تومان از ما گرفتند و قرار بود در قبال آن مسکنی در پردیس تحویل دهند ولی پس از آن،‌ چندین بار دیگر نیز اعلام کردند که باید باز هم پولی پرداخت کنید.

وی که فیش مبالغ واریزی‌اش را به عنوان سند به همراه داشت، ‌ادامه داد: تاکنون حدود ۳۵ میلیون تومان پول واریز کردیم ولی آخرین بار هم پیامکی دادند که اگر پول جدید را واریز نکنید، مسکن مهر از شما گرفته می‌شود.

متقاضی مسکن مهر دیگری بیان کرد: قرار بود مسکن مهر به صورت ۱۸ تحویل متقاضیان شود ولی اکنون دو سال از آن می‌گذرد و هنوز خبری از واگذاری نیست.

وی توضیح داد: دلالی‌ها در این موضوع هم زیاد شده و هر روز عده‌ای دلال با ما تماس می‌گیرند که وزارتخانه به شما خانه‌ای نخواهد داد، پس بهتر است مسکن خود را بفروشید.

این تجمع کنندگان پیش از این در مقابل وزارت راه و شهرسازی و نهاد ریاست جمهوری نیز تجمع کرده و خواستار پیگیری خواسته‌هایشان بودند.

ghofl

در همین راستا کمیته مطالبه حق مسکن مردم بیانیه‌ای صادر کرد که مشروح آن بدین شرح است:

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس ‌جمهوری کنونی در یکی از مناظره‌های تلویزیونی قبل از انتخابات درباره برنامه خود برای تولید و عرضه مسکن این‌چنین گفت: «اصل تأمین مسکن ارزان برای جامعه و جوانان جزء برنامه‌های اصلی دولت تدبیر و امید است. اصل ساخت مسکن ارزان و مسکن مهر یک ایده خوب بود ولی این ایده برای یک دوره کوچک‌تر طراحی شده بود و یک‌دفعه افزایش پیدا کرد. هیچ چاره‌ای نیست تا این اشکالات (طرح مسکن مهر) در دولت آینده رفع شود.»
این صحبت های آقای روحانی باعث شد که بعد از انتخاب ایشان به عنوان رئیس جمهور، امید مردم برای خانه دار شدن با ارائه زمین رایگان و ساخت مسکن ارزان با کیفیت مد نظر دولت جدید، زنده بماند و میلیون ها نفر از متقاضیان مسکن مهر که در انتظار تحویل مساکن شان بودند نیز خوشحال شوند که مساکن شان با رفع اشکالات وارد بر مسکن مهر، به زودی و با کیفیت بالا، تحویل شان داده خواهد شد.
اقای آخوندی نیز در هنگام کسب رای اعتماد از مجلس، ابراز داشت که هیچگاه مخالف طرح مسکن مهر نبوده است و مشکل را در خدمات زیر بنایی و روبنایی می داند و نسبت به سطح مدیریت دولت در این طرح انتقاد دارد.
اما در نهایت ناباوری و برخلاف صحبت ها و موضگیری های رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی، اوایل آبان ماه سال ۱۳۹۲ دستور توقف مسکن مهر توسط اقای آخوندی صادر شد.
وزیر اقتصاد، وزیر راه و شهرسازی و بسیاری از مسئولین دولت راستگویان دلیل اصلی توقف تولید مسکن در قالب طرح مسکن مهر را تورم زا بودن این طرح دانسته اند، به طور مثال آقای طیب نیا در رسانه ملی ابراز داشتند که: «یک برداشت غلط وجود دارد که حل مشکل تولید با افزایش نقدینگی میسر است و این تفکر در برخی تصمیمات مانند پروژه مسکن مهر اعمال شد به طوری که حدود نیمی از پایه پولی و تورم کشور، ناشی از پروژه‌های مسکن مهر است».
این در حالی است که این سوال در بین مردم و کارشناسان امر بوجود آمده است که چطور ۴۰ هزار میلیارد تومان افزایش پایه پولی برای مسکن مهر طی ۶ سال (یعنی سالیانه حداکثر ۷هزار میلیارد تومان) با ضریب فزاینده حداکثر ۵، بیش از ۴۰ درصد تورم به کشور را در سالهای گذشته تحمیل کرد اما بیش از ۲۰ هزارمیلیارد تومان افزایش پایه پولی طی سال گذشته که معلوم نیست در کجا هزینه شده، هیچ تاثیری در تورم نداشته است؟
اگر آمارها با وجود افزایش قابل ملاحظه پایه پولی و نقدینگی در سال گذشته نشان از کاهش تورم داشته است پس چرا دولتمردان اقتصادی افزایش پایه پولی ناشی از منابع مالی مسکن مهر را که اتفاقا از نوع تولیدی هم بوده و عامل نیمی از تورم گذشته می دانند؟
توقف توليد و عرضه مسكن در قالب طرح مسكن مهر و ساير طرح ها از طرف دولت يازدهم در این یکسال و نیم گذشته در شرايطي است كه از یک طرف تامین مسکن متناسب با نیاز مردم، به عنوان یک حق قانونی در اصول ۳، ۳۱ و ۴۳ قانون اساسی بر عهده دولت گذاشته شده است و از طرف دیگر شکاف بین عرضه و تقاضا در بخش مسكن سبب بالا رفتن قیمت مسکن و به تبع آن موجب افزایش هزینه مسکن در سبد هزینه خانوار شده است و دولت يازدهم برای تنظیم عرضه و تقاضا در بازار مسکن باید از تولید ۲ میلیون واحد مسکونی جدید در سال، با هر عنواني اعم از مسكن مهر يا مسكن اميد يا مسكن اجتماعي و … حمایت کند.
متاسفانه برخی سیاست هایی که از جانب دولت در این یکسال ونیم گذشته در بخش زمین و مسکن در پیش گرفته شده است، بارقه هایی از عدم توجه به سیاست ها و رویکرد های امام خمینی(ره) و بزرگان انقلاب در تامین مسکن مردم ( به خصوص مستضعفین) را به ذهن متبادر می کند.
قطعا اجرای طرح مسکن مهر دارای کم و کاستی هایی هم است، ولی موفقیت یا عدم موفقیت این طرح را نباید از برخی سیاسیونی که اغراض سیاسی را در تحلیل هایشان دخیل می کنند، پرسید، بلکه این سوال را باید از مستضعفینی که با هزاران امید سرمایه های اندک خود را که با مشقت و زحمت فراوان به دست آورده اند و به امید خانه دار شدن – حتی خانه هایی که بعضا در شأن و منزلت صاحبان اصلی انقلاب نبوده است – سپرده اند، پرسید.
بعد از توقف تولید و عرضه مسکن با هر عنوانی اعم از (مسکن مهر، امید، اجتماعی و…)، با وجود اینکه عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، حداقل بر عزم دولت در تکمیل پروژه‌های ناتمام مسکن مهر تاکید کرده بود، اما به نظر می‌رسد عملکرد وزیر راه و شهرسازی، در تکمیل پروژه‌های مسکن مهر چندان موفق آمیز نبوده‌ است. گواه این ادعا نیز پیشرفت نا امیدکننده واحدهای این طرح در این یکسال گذشته بوده است.

بررسی عملکرد مسئولین وزارت راه و شهرسازی در یک سال اخیر نشان می‌دهد که پروژه‌های مسکن مهر ماهانه ۴۲ صدم درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند. به عبارت دیگر در مدت یکسال و نیم دولت تدبیر و امید، پروژه‌های مسکن مهر ۳ درصد پیشرفیت فیزیکی داشته‌ است. به طوری که طبق نظر کارشناسان، اگر میزان پیشرفت پروژه های مسکن مهر با همین منوال پیش برود تا ۵ سال دیگر هم به اتمام نخواهد رسید.

پیشرفت بسیار کند پروژه های مسکن مهر، به قدری مساله ساز شده است که مقام معظم رهبری در دیداری که به مناسبت هفته دولت با رئیس جمهور و اعضای هیات دولت داشتند بر توجه جدی دولت یازدهم جهت تکمیل پروژه های ناتمام مسکن مهر، هشدار دادند. حضرت آیت الله خامنه‌ای در این دیدار فرمودند: «اگر احتمالاً با اصل طرح مسکن مهر و یا نحوه تزریق اعتبارهای بانکی به آن مخالفتی وجود دارد، اما این را هم بدانیم که اکنون چند میلیون نفر چشم انتظار تکمیل مسکن مهر هستند و باید این کار به طور جدی پیگیری شود و به اتمام برسد.»

میلیون ها نفر از متقاضی مسکن مهر، سرمایه های اندک خود را که با مشقت و زحمت فراوان به دست آورده اند به امید خانه دار شدن، با اعتماد به نظام جمهوری اسلامی، نزد دولت سپرده اند و در شرایط کنونی با هزاران امید، چشم به دستان مسئولین دولت یازدهم دوخته اند تا کلید خانه هایشان را از آنها تحویل بگیرند.
سهل‌انگاری در تکمیل پروژه‌های مسکن مهر سبب افزایش مدت زمان تکمیل پروژه، افزایش قیمت تمام‌شده‌ و کاهش کیفیت مسکن، افزایش هزینه های اجتماعی و نارضایتی مردمی شده است. این نارضایتی های مردمی به جایی رسیده است که متقاضیان مسکن مهر دست به تجمعاتی در اقصی نقاط کشور زده اند.
عدم تکمیل پروژه های مسکن مهر در شرایطی است که ۸۰ درصد این پروژه ها تکمیل شده اند و دولت تدبیر و امید تنها باید ۲۰ درصد از آن را تکمیل می کرد و برای تکمیل این مقدار به مردم وعده داده بود که تا سال ۱۳۹۴ تحویل دهند، وعده ایی که کم کم افزایش پیدا کرده و به سال های دیگری رسیده است.
با توجه به دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب در خصوص مسکن مهر و نیاز میلیون ها نفر از اقشار جامعه به خصوص افراد کم درآمد به این مسکن‌ها، باید دولت یازدهم اقدامات اساسی در این خصوص انجام دهد و بدون هرگونه نگاه منفی به اقدامات دولت قبل، پروژه‌های مسکن مهر را با دارا بودن انشعاب آب، برق و گاز و امکانات زیربنایی که طبق قانون برعهد دولت است هرچه سریعتر با همت و مدیریت جهادی به متقاضیان تحویل دهد.

در انتها مطالبی در قالب سوالاتی به ذهن متبادر می شود که البته جواب دادن به برخی از این سوالات شاید خیلی سخت و مبهم نباشد، ولی مناسب است سوال شوندگان، کمی درباره سوالات مطرح شده تامل کنند:

۱- با وجود اینکه رئیس ‌جمهوری کنونی، اصل تأمین مسکن ارزان برای جامعه و جوانان جزء برنامه‌های اصلی دولت تدبیر و امید در پیش از انتخابات اعلام کرده بود و اصل ساخت مسکن ارزان و مسکن مهر را یک ایده خوب می دانست که باید این اشکالات در دولت آینده رفع شود، چه اتفاقی افتاده است که ایشان بعد از پیروزی در انتخابات به یکباره تمام مشکلات را بر سر مسکن مهری که با انجام اصلاحاتی، آن را طرح خوبی می دانست، می اندازد؟

۲- با توجه به اینکه تامین مسکن متناسب با نیاز مردم، به عنوان یک حق قانونی در اصول ۳، ۳۱ و ۴۳ قانون اساسی بر عهده دولت گذاشته شده است، تا چه زمانی مردم مستضعف برای دسترسی به حداقل حقوق شان، باید چوب سیاسی بازی های مسئولین دولت های مختلف را بخورند؟

۳- چطور ۴۰ هزار میلیارد تومان افزایش پایه پولی برای مسکن مهر طی ۶ سال (یعنی سالیانه حداکثر ۷هزار میلیارد تومان) با ضریب فزاینده حداکثر ۵، بیش از ۴۰ درصد تورم به کشور را در سالهای گذشته تحمیل کرد اما بیش از ۲۰ هزارمیلیارد تومان افزایش پایه پولی طی سال گذشته که معلوم نیست در کجا هزینه شده، هیچ تاثیری در تورم نداشته است؟

۴- تولید و عرضه مسکن در قالب طرح مسکن مهر هرچند هم پوشانی زیادی با برخی از خواسته های امام خمینی(ره) در سخنرانی ها و متن پیام تشکیل حساب ۱۰۰ برای تامین مسکن محرومان داشته است، اما قطعا برخی انتقادات جدی بر این برنامه وارد است. سوال اینجاست که چرا آقای رئیس جمهور مسکن مهر را با اصلاحاتی – همان طور که خود و وزیر مسکن وعده داده بودند_ مطابق خواسته امام پیش نمی برد؟

۵- حالا اگر به مسکن مهر هم انتقاداتی است چرا حق طبیعی مردم برای دست یابی به زمین و واگذاری زمین بدون هیچ هزینه ایی به مردم، طبق خواسته امام انجام نمی شود؟

۶- آیا تامین یک خانه برای مردم در جمهوری اسلامی ایران با این همه امکانات انسانی و طبیعی، سخت است و مگر باید زمین، نیروی انسانی و مصالح ساخت مسکن را از خارج کشور آورد که دولت هیچ اقدامی در زمینه تامین مسکن مردم نمی کند که هیچ، مساکن ساخته شده در دولت قبلی را هم تکمیل نمی کند؟

۷- مگر کلید پروژه های مسکن مهر که الآن رها شده، هم دست آقای اوباما و دوستانش است که با رفع تحریم ها، تحویل میلیون ها نفر، متقاضی چشم انتظار، داده شود؟
۸- و هزاران سوال دیگر…

*کمیته مطلبه حق مسکن مردم متشکل از آحاد مستضعفین و دانشجویان بسیجی و عدالت خواه دانشگاه های کشور است و در این بیانیه صراحت اعلام می کنیم که به هیچ گروه و جریان سیاسی وابسته نیستیم چرا که ریشه تمام مشکلات بالأخص مشکلات اقتصادی و مسکن، سیاسی بازی و سیاسی کاری دانسته و به همگان اعلام می کنیم که چارچوب مطالباتی ما در حوزه زمین و مسکن بر اساس رهنمودهای بیان گذار فرزانه انقلاب امام خمینی و مقام عظمای ولایت امام خامنه ایی است.
*کمیته مطلبه حق مسکن مردم بر خود واجب شرعی و قانونی می داند که حقوق مستضعفان و محرمان را از مسئولین جمهوری اسلامی مطالبه نماید لذا بر دولت است که هرچه سریع تر پروژه های مسکن مهر را تحویل دهد و برنامه های اساسی خود در زمینه تولید مسکن و چگونگی خانه دار شدن مردم و بالأخص مستضعفین را معرفی و اجرا نماید.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: