چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
یکشنبه ۱۴ دی ۹۳ | ۱۶:۰۴
وزیر نیرو گفت:

برنامه‌های وزرات نیرو برای مبارزه با فساد

وزیر نیرو با تشریح برنامه‌های این وزارتخانه برای مواجهه با کاهش قیمت نفت، از رشد صادرات برق به‌عنوان یکی از راهکارهای موجود نام برد؛ وی همچنین اقدامات وزارت نیرو برای مبارزه با فساد را تشریح کرد.


Mona Hoobehfekr (7 of 26)-4

وزیر نیرو با تشریح برنامه‌های این وزارتخانه برای مواجهه با کاهش قیمت نفت، از رشد صادرات برق به‌عنوان یکی از راهکارهای موجود نام برد؛ وی همچنین اقدامات وزارت نیرو برای مبارزه با فساد را تشریح کرد.

وزیر نیرو در مورد علت رشد منفی صادرات گفت: افزایش مصرف برق در تابستان با توجه به این که ظرفیت تولید خیلی رشد نکرد دلیل رشد منفی صادرات است و به‌خاطر بالا رفتن مصرف برق، صادرات رشد منفی پیدا کرد.

حمید چیت‌چیان در حاشیه اولین کنفرانس ملی اقتصاد در مورد افزایش قیمت آب و برق نیز تاکید کرد: هنوز تصمیمی در این زمینه اتخاذ نشده است.

وی در پاسخ به مبنی بر این که وزارت نیرو برای مبارزه با فساد که مورد تاکید رییس جمهور است چه اقدامی انجام می‌دهد؟ گفت: معتقدیم که شفافیت مقررات بهترین راه جلوگیری از بروز فساد است. در ابتدای شروع فعالیت دولت جدید مقررات انشعابات برق و آب را اصلاح کردیم. در مقررات قبلی متقاضی انشعاب باید به اداره برق و پیمانکار پول می پرداخت و کار برق رسانی را انجام می داد اما تمام این ها را یکپارچه کردیم.

وزیر نیرو گفت: مبهم بودن مقررات به بروز فساد کمک می‌کند.

چیت‌چیان در پاسخ به دیگر سوال ایسنا مبنی بر این که وزارت نیرو برای جبران کاهش درآمدهای نفتی چه اقدامی می تواند انجام دهد؟ نیز گفت: منتظر تصمیمات مجلس هستیم. درزمینه برق امکان افزایش صادرات برق را داریم. صنعت برق اکنون از بازار بسیار خوبی برخوردار است و از لحاظ صدور خدمات فنی و مهندسی شرایط خیلی خوبی داریم.

وی در جمع خبرنگاران در مورد ذخایر سوختی نیروگاه‌ها نیز گفت: وزارت نفت تلاش می کند به تعهدات خود عمل کند اما مانند فصل گرما امکان ذخیره سازی سوخت را نداریم.

وزیر نیرو در مورد بدهی‌های صنعت آب وبرق نیز گفت:‌ بدهی وزارت نیرو در این دو حوزه قریب به 30 هزار میلیارد تومان است که بخشی از طریق تهاتر طلب دولت از شرکت‌ها با بدهی دولت به این شرکت‌ها تسویه می شود. بخشی از طریق صکوک اجاره و اسناد خزانه اسلامی جبران می شود و موارد مالی دیگری نیز برای پرداخت بدهی‌ها وجود دارد.

چیت‌چیان افزود: مجموعا کشور و دولت توانمندی‌هایی دارد که اگر هوشمندانه از آن استفاده می کند می توانیم به این شرایط مالی کنونی غلبه کنیم.

وی با اشاره به این‌که منتظر تصویب قانون بودجه 94 و قانون خروج از رکود و رشد تولید هستیم گفت: پس از تصویب این قوانین می توانیم جدول پرداخت بدهی‌ها را تنظیم کنیم.

وزیر نیرو در مورد استفاده از گاز فلر نیز برای نیروگاه‌های تولید پراکنده گفت: بخش خصوصی باید دراین زمینه سرمایه‌گذاری کند. به نظرم نرخ سوخت نیز عادلانه است.

چیت‌چیان در پایان خاطرنشان کرد: افزایش صادرات برق به عنوان صادرات غیر نفتی در اولویت برنامه‌های وزارت نیرو است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: