پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
سه شنبه ۱۶ دی ۹۳ | ۰۹:۲۱
یادداشت

راز چراغ سبز لوپن به سازمان سیا

در لابه لای جنجال و اعتراض ایجاد شده بر سر اقدامات تروریستی سازمان سیا، مارین لوپن رهبر جریان راست افراطی در فرانسه پیام معناداری را به سازمان سیا مخابره کرد


139308191657231264052613

در لابه لای جنجال و اعتراض ایجاد شده بر سر اقدامات تروریستی سازمان سیا، مارین لوپن رهبر جریان راست افراطی در فرانسه پیام معناداری را به سازمان سیا مخابره کرد.

افشای شکنجه گری سازمان سیا علیه زندانیان ، آن هم با مشارکت 24 کشور( که در انتقال و شکنجه زندانیان نقش داشتند)، خشم افکار عمومی دنیا را برانگیخت. در این میان حتی هم پیمانان امنیتی واشنگتن در نظام بین الملل نیز ترجیح داند لااقل در این مورد سکوت کنند تا گذشت زمان بتواند به عاملی جهت عادی سازی فضا تبدیل شود. با این حال در لابه لای جنجال و اعتراض  ایجاد شده بر سر اقدامات تروریستی سازمان سیا، مارین لوپن رهبر جریان راست افراطی در فرانسه پیام معناداری را به  سازمان سیا مخابره کرد . لوپن  اعمال شکنجه توسط سازمان جاسوسی آمریکا علیه افراد مظنون به دست داشتن در اقدامات تروریستی را طبیعی دانست و در دفاع از آن عنوان کرد :

هنگامی که موارد تروریستی مطرح باشد استفاده از شکنجه مفید است و باید انجام گیرد.  من این گونه اقدامات را محکوم نمی‌کنم. درباره این گونه مسائل خیلی آسان است که به تلویزیون بیاییم و اظهار نظر کنیم و بگوییم بله انجام این کارها بد است و نباید انجام گیرد. اما من بر این باورم کسانی که به امور مربوط به تروریست‌ها می پردازند و گاهی اوقات برای نجات جان انسان های بی گناه مجبورند اطلاعاتی را از تروریست ها با زور بگیرند، افراد مسئولی هستند.

لوپن در حالی این اظهارات را بر زبان آورد که حتی نومحافظه کاران دولت بوش و افرادی که در این شکنجه گری های دست داشته اند، چنین توجیهاتی را برای اقدام شنیع خود به کار نبردند. شاید اگر نام مارین لوپن به عنوان گوینده این سخنان مطرح نمی شد، مخاطبان تصور می کردند که فردی مانند دیک چنی یا جان بولتون چنین اظهاراتی را در دفاع از شکنجه گری سازمان سیا بر زبان رانده است.

در این اظهارات، لوپن ترجیح داده است میان متهم،مظنون و مجرم هیچ گونه مرزبندی معینی صورت ندهد و صرفا کلیت شکنجه گری را اقدامی قابل توجیه بداند. البته نباید فراموش کرد که خود لوپن نیز نسبت به پوچ بودن اظهارات خود واقف است. او در ماورای این اظهارات ، که در ظاهر نیز برای وی پرهزینه است، اهداف خاصی را دنبال می کند. این اظهارات چراغ سبزی از سوی جریان راست افراطی فرانسه برای جمهوریخواهان( و در راس آنها نومحافظه کاران) و سازمان سیا محسوب می شود. به این ترتیب لوپن که اخیرا در انتخابات پارلمانی اروپا توانسته است 25 نماینده خود را راهی پارلمان اروپا کند، به دنبال جلب حمایت حداکثری حزب جمهوریخواه آمریکا در انتخابات سال 2017 فرانسه است. لوپن پیش بینی کرده است که احتمالا در سال 2017 میلادی جمهوریخواهان به رهبری جب بوش یا هر فرد دیگری بتوانند دموکراتها را شکست داده و وارد کاخ الیزه شوند. در چنین شرایطی وی جهت پیروزی در مقابل دو حزب سنتی فرانسه یعنی راست میانه و سوسیالیستها نیاز به حمایت کاخ سفید و سازمان سیاخواهد داشت.

لوپن پس از اینکه سکوت جریان راست میانه فرانسه را در قبال شکنجه گری آمریکا مشاهده کرد انگیزه مضاعفی نسبت به ارسال سیگنال سیاسی برای سازمان سیا و حزب جمهوریخواه ( که در ماجرای شکنجه گری سیا متهم اصلی محسوب می شود) پیدا کرد. محکوم کردن ظاهری دستگاههای امنیتی آمریکا از سوی حزب سوسیالیست فرانسه این انگیزه را دوچندان ساخت.

واقعیت امر این است که جریان راست افراطی در فرانسه در صدد است با استفاده از ضعف اقتصادی و سیاسی شدید دو حزب سوسیالیست و راست میانه از یک سو و جلب حمایتهای بین المللی وارد کاخ الیزه شود. پیروزی راستگرایان افراطی در انتخابات پارلمانی اروپا تلاش این جریان را جهت حضور در راس معادلات اجرایی پاریس دوچندان خواهد ساخت.

با این حال اقدام اخیر لوپن حکم یک ریسک سیاسی را دارد. در صورتی که جمهوریخواهن بنا به هر دلیلی نتوانند در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 میلادی پیروز شوند و دموکراتها بار دیگر در کاخ سفید مستقر شوند، پیش فرض تحلییل اصلی لوپن به طور کامل بر هم می ریزد. در آن صورت دموکراتهای آمریکا ترجیح می دهند بنا بر مقتضیات سیاسی آن زمان، حمایت از اولاند یا رقیب راستگرای میانه روی وی را در دستور کار قرار دهند. در این صورت، حضور لوپن و جریان راست افراطی برای دموکراتها حکم یک ” گزینه بسیار بد” را خواهد داشت. ارسال سیگنال اخیر لوپن برای جمهوریخوان و سازمان سیا موضوعی نیست که از دید حزب دموکرات پنهان بماند.

لوپن هم اکنون به شدت در فکر یارگیری در نظام بین الملل است. لوپن  اصلی ترین برگ برنده خود را وجود دو کاندیدای ضعیف در انتخابات ریاست جمهوری سال 2017 میلادی می داند. حضور سارکوزی و اولاند در رقابتهای انتخاباتی سال 2017 میلادی به معنای افزایش قدرت مانور راستگرایان افراطی به رهبری مارین لوپن خواهد بود. لازم به ذکر است که راستگرایان افراطی در فرانسه و دیگر کشورهای اروپای، رویکردی ملی گرایانه، ضد مهاجرت، ضد همگرایی در منطقه یورو و…دارند. مارین لوپن بارها در اظهارات خود اتحادیه اروپا را به یک زندان تشبیه کرده و فروپاشی اروپای واحد را به مانند فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی اجتناب ناپذیر دانسته است.

حال باید در انتظار تحولات  ایالات متحده آمریکا و تحولات سیاسی داخلی فرانسه ،منطقه یورو و اتحادیه اروپا تا سال 2017 میلادی، یعنی زمان برگزاری انتخابات سراسری فرانسه ماند و مشاهده کرد که قمار سیاسی لوپن چه نتیجه ای به سود یا ضرر وی خواهد داد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: