سه شنبه ۱۶ دی ۹۳ | ۲۱:۵۹

تاسیس کارشناسی‌ارشد حقوقی کشاورزی

بزودی رشته کارشناسی ارشد حقوقی کشاورزی در دانشگاه تهران راه‌اندازی می‌شود، تصریح کرد: وجود قوانین انبوه و پراکنده موجب وابستگی شدید به بهره‌برداری از منابع طبیعی شده است.


الهام امین‌زاده معاون حقوقی رئیس‌جمهور در اولین همایش سراسری هم‌اندیشی مدیران حقوقی وزارت جهاد کشاورزی که در تالار کنفرانس موسسه سرم سازی رازی برگزار شد، با تبریک ایام میلاد پیامبر اکرم (ص) و هفته وحدت اظهارداشت: با توجه به آسیب شناسی که در حوزه جهاد کشاورزی انجام شده بنظر می‌رسد مباحث حقوقی در این حوزه بسیار زیاد است که نیاز به تنظیم و ساماندهی دارد.

وی افزود:  قطعا وزارتخانه‌ها و استانداری‌ها به یک معاون حقوقی مسلط بر مباحث کشاورزی نیاز دارند.

معاون حقوقی رئیس جمهور سیاست دولت را به حداقل رساندن فروش اراضی کشاورزی برای حفظ منابع ملی عنوان کرد و ضمن اشاره به اصول 3، 43 و 44 قانون اساسی بر ضرورت توجه به سیاست‌های کلی مانند اصلاح الگوی مصرف، سیاست کلی آمایش سرزمین، سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های کلی اقتصاد کشاورزی مصوب 1391 تاکید کرد.

وی با اعلام اینکه با انجام اقدامات لازم، بزودی رشته کارشناسی ارشد حقوقی کشاورزی در دانشگاه تهران راه‌اندازی می‌شود، تصریح کرد: وجود قوانین انبوه و پراکنده موجب وابستگی شدید به بهره‌برداری از منابع طبیعی شده است.

امین‌زاده با اشاره به اینکه بخش تنقیح قوانین معاونت حقوقی، قوانین منسوخ را شناسایی و اعلام کرده است، تصریح کرد: این معاونت قوانین سالم را به دستگاه ها معرفی کرده زیرا بیشترین دعوای حقوقی در محاکم به دلیل اجرای قوانین منسوخ در کنار قوانین جاری است بنابراین قوانین پالایش شده از سامانه حقوقی معاونت حقوقی در دسترس همگان است.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور درباره علل وضعیت نامناسب منابع طبیعی گفت: توسعه مناطق مسکونی، شهرسازی بی‌رویه، تخریب جنگلها و مراتع، بی‌توجهی به تنوع زیستی ، ساماندهی نشدن برنامه‌های آمایش سرزمین، برداشت غیر مجاز از آب، پراکندگی قوانین، نبود نظارت کافی، فعالیت‌های بی‌رویه واحدهای صنعتی و واگذاری‌های بدون ارزیابی از جمله دلایل این معضل است.

امین زاده با ارائه راهکارهایی به وزارت جهاد کشاورزی برای حفاظت از منابع طبیعی گفت: ارائه تعریف مشخصی از منابع طبیعی، بهره‌برداری از اصول و قوانین، حفاظت جدی از منابع خاکی، اتخاذ کشاورزی پایدار و حفاظتی، کاهش صادرات و افزایش واردات چوب، تسریع در برنامه ملی آمایش سرزمین و پیگیری جدی درخصوص سازه‌های عمرانی از جمله پیشنهادهایی است که می‌تواند به این حوزه کمک کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: