پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹
یکشنبه ۲۱ دی ۹۳ | ۰۹:۵۷
یک استاد اقتصاد گفت:

سود دسترنج‌کشاورزان به واسطه‌ها می‌رسد

یک استاد اقتصاد گفت: اگر کشاورزان از دسترنج خود سود حاصل کنند انگیزه تولید بیشتری می‌یابند، در حالی که معمولا سود چندانی از کشت محصولات کشاورزی عایدشان نمی‌شود و سود کشاورزان به واسطه‌ها می‌رسد.


13911008000208_PhotoA

یک استاد اقتصاد گفت: اگر کشاورزان از دسترنج خود سود حاصل کنند انگیزه تولید بیشتری می‌یابند، در حالی که معمولا سود چندانی از کشت محصولات کشاورزی عایدشان نمی‌شود و سود کشاورزان به واسطه‌ها می‌رسد.

آلبرت بغزیان استاد اقتصاد دانشگاه تهران درباره اینکه آیا می‌‌توان بخشی از درآمدهای نفت را از طریق تکیه بر درآمدهای کشاورزی جبران کرد، گفت: در بخش کشاورزی توانایی تولید و حتی خودکفایی برخی محصولات وجود دارد، اما قیمت تمام شده بالاست.

وی با بیان اینکه مدیریت منسجمی در تولیدات کشاورزی وجود ندارد، افزود: نوسان شدید گاه و بی‌گاه قیمت‌ها (پدیده تارعنکبوتی) در محصولات کشاورزی حاکی از فقدان برنامه کشت برای کشاورزان است.

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: اگر کشاورزان از دسترنج خود سود حاصل کنند انگیزه تولید بیشتری می‌یابند، در حالی که معمولا سود چندانی از کشت محصولات کشاورزی عایدشان نمی‌شود و سود دسترنج کشاورزان به واسطه‌ها می‌رسد.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران بیان داشت: درآمد این بخش نمی‌تواند جایگزین درآمد نفت شود، اما تولیدات این بخش برای رفع نیاز داخلی و خودکفایی در تولید برخی محصولات می‌تواند مانع خروج درآمدهای نفتی از کشور شود.

این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: کشورهایی که درآمدشان تک محصولی و وابسته به ثروت بین نسلی مثل نفت نیست، معمولا درآمد‌های دولت از طریق اخذ مالیات و عوارض  از مردم حاصل می‌شود و با رونق اقتصاد درآمد دولت هم بیشتر می‌‌شود.

وی افزود: در این کشورها بودجه واقع‌بینانه بسته می‌شود و کسری بودجه هم قابل پیش‌بینی است و شوک‌های بیرونی روی اقتصاد کشور چندان تأثیرگذار نیست.

بغزیان بیان داشت: بودجه در ایران بر اساس سه مؤلفه تعیین می‌شود، یکی میزان صادرات نفت که معمولا براثر تحریم‌ها دچار کاهش می‌شود و دیگری درآمد حاصل از صادرات نفت که آن هم متأثر از قیمت‌های جهانی است.

وی افزود: مؤلفه سوم و تاثیرگذار بر بودجه نرخ ارز است که در واقع همیشه دچار نوسان است و بنابراین برای جلوگیری از کسری بودجه، وجود حساب ذخیره ارزی و صندوق توسعه ملی در مواقعی که نفت بیش از قیمت پیش‌بینی شده در بودجه فروخته می‌شود، لازم است.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران تصریح کرد: تولیدات صنعتی در کشور متکی به مواد اولیه خارجی است و وابستگی شدیدی به ارز دارد، به طوری که با کوچکترین تلنگر در نرخ ارز قیمت تمام شده دچار نوسان و یا جهش می‌شود و قادر به رقابت در بازارهای جهانی نیست.

وی با بیان اینکه باید روی درآمدهای مالیاتی تکیه کرد، افزود: برای درآمدزایی جلوی فرارهای مالیاتی باید با جدیت گرفته شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: