چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
یکشنبه ۲۱ دی ۹۳ | ۱۰:۵۱
بروکینگز، اینفو وارز، تلگراف، وال‌استریت‌و...مطرح کردند

پیامدهای ناگوار سوء استفاده از حادثه «شارلی ابدو» علیه اسلام

صاحب نظران و سیاستمداران غربی و عربی تلاش می کنند از حادثه تیراندازی به دفتر نشریه طنز « شارلی ابدو » برای توجیه دیدگاه منفی خود در قبال اسلام و مسلمانان استفاده کنند .


13931018000297_PhotoA

صاحب نظران و سیاستمداران غربی و عربی تلاش می کنند از حادثه تیراندازی به دفتر نشریه طنز « شارلی ابدو » برای توجیه دیدگاه منفی خود در قبال اسلام و مسلمانان استفاده کنند .

فرانسه از اواسط دهه 1990 و پس از دهها سال جولان تروریسم در خیابانهای آن ، تاکنون شاهد حمله تروریستی با این شدت نبوده است .  در حمله ای که سه فرد مسلح روز چهارشنبه هفتم ژانویه 2015 به دفتر نشریه فکاهی « شارلی ابدو » انجام دادند 12 تن کشته و حدود 11 فرد دیگر زخمی شدند . رسانه های غربی بلافاصله انگشت اتهام را بسوی مسلمانان نشانه گرفتند .

اندیشکده بروکینگز درباره این حادثه نوشت : پس از وقوع تیراندازی و در حالی که بسیاری معتقدند اندیشه های مذهبی در پس پرده چنین اقدامی قرار دارد ، دو سوال در جریان اصلی رسانه های غربی مطرح می شود : « اول اینکه ، چرا مسلمانان ( تلاش صاحبنظران و رسانه های غربی همواره برمبنای تلفیق ناگسستنی میان افراط گرایی اسلام و جهان اسلام بوده است ) این اقدامات وحشیانه و خشونت آمیز را محکوم نمی‌کنند؟ و دوم ، آیا نباید هرچه سریعتر ریشه های این گونه ایدئولوژی افراطی  در دستور کار قرار گیرد؟ البته شاید زیاده خواهی باشد که بخواهیم یک جامعه 1 میلیاردی مسلمان اقدام تعدادی محدود از افراطی ها را محکوم کنند»

این اندیشکده در بخش دیگری از مقاله خود با نقض اظهارات قبلی مبنی بر دخالت مسلمانان در حادثه تیراندازی پاریس تصریح کرد : این فرضیه مشکوک به نظر می رسد . چطور ممکن است مهاجمان مسلح که ادعا می کنند به احترام پیامبر اسلام به ” شارلی ابدو ” حمله کردند فردی را که هم نام پیامبر است را نیز به قتل برسانند ؟ یکی از افسران پلیسی که بدست این مهاجمین کشته شد ” احمد مرابت ” نام داشت . این پلیس فرانسوی نیز همانند بسیاری از مسلمانان در سراسر دنیا قربانی تقویت افراط گرایی در دین خود شد . احمد مرابت پیشتر نیز در معرض واکنش های ضداسلامی در محل سکونت خود قرار داشت .

تروریست های عامل حادثه پاریس مسلمانان بیشتری را درمقایسه با غیرمسلمانان قتل عام می کنند . در روز حادثه ” شارلی ابدو” ، دهها مسلمان در یمن نیز بدست گروه های رادیکالی و تندرو _ که از سوی حامیان بین المللی تروریسم مسلح و تجهیز شده اند _  کشته شدند . مسلمانان ساکن عراق و سوریه نیز به طور روزانه بدست چنین افرادی به خاک و خون کشیده می شوند .

اندیشمندان و سیاستمداران غربی و عربی تلاش می کنند از این حادثه برای توجیه دیدگاه منفی خود در قبال اسلام و مسلمانان استفاده کنند. این مسئله از اظهارنظرهای آنها در رسانه ها و نیز حمله به مساجد پس از حادثه روز چهارشنبه ” شارلی ابدو” قابل تائید می باشد . تلاش برای تحمیل چنین تفکرات، تبعات ناگوار دیگری نیز خواهد داشت و آن اینکه می تواند اینگونه وانمود کند که مسلمان و غیرمسلمان نمی تواند به شکل مسالمت آمیز در کنار یکدیگر زندگی کنند .

چرا فرانسه؟

به گفته فرانسوا اولاند ، طی ماه های اخیر چندین حادثه تروریستی و برنامه ریزی شده برای اجرا در شهرهای مختلف فرانسه وجود داشته که توسط نیروهای امنیتی این کشور خنثی شده است.

 در واقع این حادثه را می توان نتیجه مستقیم  بازگشت اتباع فرانسوی ای دانست که با تحریک و تبلیغ مسموم دولت برای جنگ علیه دولت بشار اسد به سوریه اعزام شده و به تدریج به سطح شهرها و خیابان های خود باز می گردند .

بخش عمده ای از نگرانی مردم فرانسه در قبال تکرار اینگونه حوادث نیز ناشی از همین اعزام بی حساب اتباع افراط گرای فرانسوی به سوریه و عراق برای پیوستن به ” داعش ” است . این افراد به تدریج به محل سکونت خود _ یعنی فرانسه بعنوان بزرگترین جامعه مسلمان در اروپا _ باز می گردند در حالی که سفر خود تحت انواع آموزش های تروریستی و خطرناک قرار گرفته اند . کمااینکه سال گذشته پلیس اعلام کرده بود  جوانی که به جرم قتل سه یهودی در بروکسل بازداشت شده از جمله ” مجاهدانی ” بوده که در سوریه علیه دولت اسد مبارزه می کرده است .

واقعیت این است که حمله به شارلی ابدو را باید انعکاس سیاست خارجی فرانسه بر امنیت و سیاست داخلی این کشور دانست . روزنامه انگلیسی « تلگراف » در تحلیل حادثه پاریس می نویسد : سفرهای مکرر مظنونین حادثه به عراق و سوریه نشان می دهد که آنها تحت آموزش های حرفه ای تروریستی در کمپ های مرزی قرار گرفته اند .

وال استریت ژورنال نیز بر قطعیت آموزش تروریستی عاملین این حادثه در کمپ هایی که توسط تعدادی در دولت های غربی و عربی در غرب آسیا راه اندازی شده ، تاکید کرد .

فرانسه یکی از پیشگام ترین کشورها در اجرای مداخلات نظامی در کشورهای آفریقایی و نیز منطقه محسوب می شود. این در حالی است که برخی تحلیلگران منطقه تلاش می کنند این گونه وانمود کنند که حمله تروریستی به « شارلی ابدو » ناشی از مبارزاتی است که دولت فرانسه علیه گروه های اسلام گرای افراطی در آفریقا و غرب آسیا انجام می دهد .

اسرائیل و تروریسم بین المللی

در این میان نقش رژیم صهیونیستی نیز حائز اهمیت است . بنیامین نتانیاهو روز جمعه ( دو روز پس از حادثه تیراندازی ) در نامه ای به اولاند نوشت : « مظنونان حادثه پاریس همان دشمنان تل آویو هستند و با عوامل کشتاری که راکت های حماس از نوار غزه در اسرائیل ایجاد می کنند ، ارتباط دارند . آنها نام های مختلفی دارند _ بوکوحرام ، داعش ، حماس ، الشباب ، القاعده و حزب الله _ اما ریشه تمامی آنها تنفر، تعصب و تشنگی برای خون است»

این ادعا در شرایطی مطرح می شود که به اذعان روزنامه صهیونیستی جروزالم پست ، ترکیه و اسرائیل از نخستین روزهای فعالیت های تروریستی داعش در سوریه و عراق همکاری های نزدیکی با آنها داشته و مراحل درمان و بهبود تروریست ها در بیمارستان های پیشرفته و مجهز تل آویو انجام می گردد. پایگاه خبری «اینفووارز» نیز در تائید این موضوع نوشته است : علاوه بر حملات متعدد جنگنده های اسرائیلی بر فراز آسمان سوریه ، تروریست های به اصطلاح مجاهد نیز از انواع کمک های مالی ، تسلیحاتی و پزشکی رژیم اسرائیل بهره می برند.

هنچنین روزنامه لوموند فرانسه این حادثه را « 11 سپتامبر فرانسه » نامید و نوشت : « همانگونه که تاریخ مدرن ایالات متحده به دو دوره پیش از 11 سپتامبر و پس از آن تقسیم شده ، تاریخ فرانسه نیز به دوره های قبل و بعد از 7 ژانویه تقسیم خواهد شد .»

به نظر می رسد این تحلیل نه از جهت قربانی شدن تعدادی از شهروندان بی گناه توسط گروه های تندرو است بلکه در لوای چنین مطلبی ، اقدامات احتمالی فرانسه در آینده و علیه جهان اسلام _ که متهم شماره یک غرب در هر حمله مسلحانه و اقدام تروریستی به شمار می آید _ القا شده است .

یکی از اعضای شبکه « سی ان ان » در مطلبی در صفحه شخصی خود در یکی از شبکه های اجتماعی تصریح کرد : رژیم اسرائیل تلاش می کند با تحریف واقعیت موجود در حادثه تیراندازی در دفتر نشریه فکاهی شارلی ابدو احساسات ضداسلامی را در میان افکار عمومی تحریک کند .
شایان ذکر است که پاریس در بسیاری از مسائل بین المللی جزو حامیان شماره یک رژیم صهیونیستی دسته بندی می شود به گونه ای که در برخی موارد حتی از ایالات متحده نیز پیشی می گیرد.

نتیجه گیری

جهان کنونی با یک ایدئولوژی رادیکالی و افراط گرایی مواجه است که دارای اهدافی مشخص می باشد . قتل عام انسان های بی گناه در فرانسه یکی از جنبه های تاسیس و تقویت این عقاید رادیکالی است . روی دیگر این سکه شوم کشتاری است که ماه ها در عراق و سوریه علیه مسلمانان انجام میشود و از آن بعنوان اهرمی برای ایجاد ” جنگ فرهنگی ”  میان پیروان اسلام با سایر ادیان استفاده می گردد .
جامعه سیاسی غرب ناچار است این بحران و جنبه های مختلف آن را درک کرده و بداند که  حداقل شرایط ” بازی حماقت بار با تروریسم ” این است که  نباید مهره های کلیدی و اصلی در دستان آنها ( تروریست ها )  باشد ؛ همانگونه که در حادثه پاریس این گونه بود . گفتنی است ؛ در عرض چند ساعت پس از وقوع حادثه تروریستی پاریس ، بسیاری از رهبران مذهبی مسلمان و شخصیت های برجسته دینی از جمله مقامات دانشگاه الازهر ، اتحادیه عرب و امارات متحده عربی آن را محکوم کردند .
پیش از 1/7 فرانسه با پیگیری سیاستی مبهم در عرصه بین المللی تقلای فراوانی برای جلب و حفظ رضایت ایالات متحده در میدان های نظامی و جنگی داشته است ؛ این روند پس از 1/7 چگونه خواهد بود؟

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: