یکشنبه ۲۱ دی ۹۳ | ۱۱:۵۹
عضو هیأت مدیره کانون بازنشستگان تهران گفت:

حداقل دستمزد واقعی چقدر است؟

عضو هیأت مدیره کانون بازنشستگان تهران با تأکید بر اینکه طبق آمار تورم بانک مرکزی، کارگران هم‌اکنون ۶۶ درصد در تأمین سبد معیشتی عقب هستند، گفت: طبق بررسی ۳ نوع پرداختی حداقل میانگین قیمت و حداکثر قیمت اکنون کارگران زیر خط فقر مطلق قرار دارند.


download

عضو هیأت مدیره کانون بازنشستگان تهران با تأکید بر اینکه طبق آمار تورم بانک مرکزی، کارگران هم‌اکنون ۶۶ درصد در تأمین سبد معیشتی عقب هستند، گفت: طبق بررسی ۳ نوع پرداختی حداقل میانگین قیمت و حداکثر قیمت اکنون کارگران زیر خط فقر مطلق قرار دارند.

حسن صادقی با اشاره به اینکه طبق تحقیق میدانی انجام شده برای وضعیت اقتصادی کارگران در سال ۹۳ و به استناد ماده ۴۱ قانون کار برای یک خانواده ۴ نفره بین حداقل دستمزد و هزینه خانوار شکاف زیاد وجود دارد، اظهار داشت: وزارت کار سال ۸۵ به عنوان مرجع رسمی تعیین حداقل دستمزد کارگران آخرین سبد معیشتی کارگری را به صورت حداقل قیمت ۱۲۱ هزار و ۶۵۴ ریال، میانگین قیمت روزانه ۱۵۳ هزار و ۱۵۳ ریال و حداکثر قیمت را ۱۸۵ هزار و ۲۱۷ ریال اعلام کرد.

صادقی افزود: با بررسی‌ به عمل آمده براساس تعدیلات تورم در سال‌های ۸۵ تا آبان ۹۳ که تورم ۱۸.۲ درصد اعلام شد، هم‌اکنون باید طبق آمار بانک مرکزی حداقل مزد سبد معیشتی خانوار روزانه ۵۶۷ هزار و ۸۷۵ ریال، میانگین روزانه ۷۱۴ هزار و ۹۱۱ ریال و ماهانه ۲۱ میلیون و ۴۴۷ هزار و ۳۴۶ ریال تعیین شود.

این فعال کارگری با اشاره به اینکه طبق آمارهای رسمی جهانی سرانه روزانه مزد برای قرار گرفتن در فقر مطلق ۲ دلار است، گفت: برای یک خانواده ۴ نفره این میزان به ۸ دلار می‌رسد که روزانه باید دریافت کند، بنابراین اگر خانواری کمتر از این مزد دریافت کند، قطعاً زیر خط فقر مطلق قرار می‌گیرد.

وی گفت: با محاسباتی که انجام شد اگر ۲۴۰ دلار به صورت ماهانه در نظر گرفته شود، با احتساب ارز مبادله‌ای ۶ میلیون و ۴۸۰ هزار ریال به دست خواهد آمد بنابراین اگر سهم غذا از سبد معیشتی ۴۰ درصد باشد مابقی موارد از جمله آموزش، بهداشت، درمان و تغذیه باید به آن اضافه شود.

صادقی با بیان اینکه اکنون متوسط هزینه خانوار یک میلیون و ۸۲۲ هزار تومان است، گفت: در سال ۹۲ طبق آمار رسمی مرکز آمار ایران حداقل دستمزد ۶۶ درصد عقب‌تر از هزینه‌ها تعیین می‌شود. بنابراین مابقی اختلاف میان دستمزد و هزینه‌های جاری خانوار از طریق پرکاری، دوباره‌کاری و مابقی موارد تأمین می‌شود.

پیشنهاد کارشناسی برای کاهش شکاف میان حداقل دستمزد و هزینه‌های کارگران

عضو هیئت مدیره کانون بازنشستگان تهران با اشاره به اینکه هم‌اکنون ۶۶.۹ درصد حداقل دستمزد کارگران طی ۹ سال گذشته با هزینه‌های فعلی اختلاف دارد، گفت: بر همین اساس پیشنهاد می‌شود این میزان طی ۵ سال به علاوه میزان تورم به حداقل دستمزد اضافه شود. وی با اشاره به لزوم جبران عقب‌ماندگی ۶۶.۹ درصدی حداقل دستمزد کارگران، گفت: در این صورت شکاف میان هزینه‌ها و حداقل دستمزد کارگران به طور منطقی برطرف می‌شود.

صادقی همچنین از جامعه صنفی کارگری درخواست کرد، تا با صدای واحد از حقوق کارگران قشر زحمتکش جامعه حمایت و دفاع کنند، گفت: در صورتی کارگران به حقوق واقعی خودشان دست خواهند یافت که اصناف و انجمن‌های کارگری به طور یک صدا و واحد با پیشنهاد کارشناسی و منطقی حرکت کنند.

عضو هیئت مدیره کانون بازنشستگان تهران افزود: هم‌اکنون وقتی انجمن‌ها و اصناف کارگری به دنبال پرداخت یکجای عقب‌ماندگی حدود ۶۷ درصدی دستمزد کارگران هستند که با توجه به شرایط فعلی اقتصاد، صنایع و تولید کشور بهترین نوع جبران و عملی شدن آن پروسه زمانی ۵ ساله است در این صورت کارفرمایان و صاحبان کار توانایی پاسخگویی به این مطالبه را خواهند داشت.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: