دوشنبه 12 ژانویه 15 | 09:43
کانترپانچ گزارش داد:

تلاش غرب برای تبدیل داعش به نماد اسلام

پایگاه «کانترپنچ» در گزارشی با موضوع افراط‌گرایی، به تلاش غرب برای برساختن چهره‌ای خشن از اسلام اشاره کرده اشت.


13931022000036_PhotoA

پایگاه «کانترپنچ» در گزارشی با موضوع افراط‌گرایی، به تلاش غرب برای برساختن چهره‌ای خشن از اسلام اشاره کرده اشت.

به دنبال حوادث تروریستی هفته گذشته در پایتخت فرانسه و ارتباط آن با افراط‌­گرایان مسلمان، پایگاه «اینترپانچ» ضمن توجه به سابقه مسلمانان و فرهنگ اسلام، به ریشه­‌های بروز خشونت در میان مسلمانان پرداخته است.

کانترپانچ در گزارش خود نوشته است اسلام تنها یک مذهب نیست، بلکه اسلام یک فرهنگ غنی است که دستاوردهای عظیمی را در زمینه­‌های مختلف از جمله علم، معماری، ادبیات و موسیقی به بشریت تقدیم کرده است. مسلمانان در طول تاریخ زیرساخت­‌های اجتماعی ارزشمندی همچون بنای بیمارستان­‌های عمومی و یا اولین مراکز آموزش عالی از جمله دانشگاه «القروئین» در مراکش را از خود به یادگار گذاشته­‌اند. ایده توجه به زیرساخت­‌های عمومی برای سیاستمداران مسلمان کاملا عادی بوده و هرگز تحت دخالت حکومت‌های چپ­گرای غربی بدان­ها القا نشده بود.

غرب به دنبال سطره بر جهان اسلام است

در گذشته بسیاری از رهبران مسلمان مقابل سیطره غرب بر جهان ایستادگی کردند. از این میان می­توان به «احمد سوکارنو» رئیس جمهور اندونزی اشاره کرد. سوکارنو که گرایشات چپ داشت جنبش عدم تعهد را با سویه­های ضدامپریالیستی در کنفرانس باندونگ در سال 1955 بنیان نهاد.

بدین ترتیب رویه حاکم بر کشورهای مسلمان در تعارض جدی با رویکرد محافظه­‌کارانه و مسیحیت نخبه محور حاکم بر جوامع غربی بود که در نهایت منجر به سیطره حاکمان فاشیست، استعمارگر و الیگارش‌­های ثروتمند می‌­شد.

به گفته کانترپانچ افزایش محبوبیت رهبران حاکم بر کشورهای مسلمان در خاورمیانه از سوی غرب مطلوب به نظر نمی­رسید. استفاده این دولت­‌ها از منابع طبیعی خود برای بهبود شرایط زندگی مردمان خویش، دست کشورهای غربی و شرکت­های آنها از منابع سودده این منطقه را کوتاه می­‌کرد. همین دلیل انگیزه‌­ای برای ایجاد تفرقه در میان مسلمانان و نفوذ شخصیت‌­های رادیکال در میان این جمعیت بود.

انگلیس و آمریکا خالق وهابیت سعودی و رادیکالیسم اسلامی

بنا بر این گزارش هم اکنون همه جنبش‌های رادیکال اسلامی به نحوی وابسته به وهابیت هستند. وهابیت که قرائتی فوق محافظه­‌کارانه از اسلام دارد، در کنترل حیات سیاسی عربستان سعودی، قطر و سایر متحدان غرب در منطقه خلیج فارس است.

در همین زمینه پایگاه مذکور به تحلیل دکتر «عبدالله محمد سیندی» اشاره می‌کند. وی می‌­گوید: «سابقه تاریخی نشان می­‌دهد که بدون کمک انگلیس، نه وهابیت و نه خاندان سعودی وجود نداشتند. آمریکا نیز علی­رغم نسبت حملات تروریستی 11 سپتامبر به عربستان، به طور مستقیم و غیرمستقیم از وهابیت و خاندان آل سعود حمایت می­‌کند. وهابیت واجد قرائتی خشن، محافظه کارانه، افراطی، جنسیت زده و غیرمتساهل است.»

در دهه 1980 و با درگیر شدن اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان، غرب به حمایت مالی و تسلیحاتی از وهابیت پرداخت. مجاهدین وهابی که از کشورهای مختلف وارد افغانستان شده بودند، به مبارزه با نیروهای شوروی و نیروهای دولت چپ­گرای افغانستان پرداختند و در پایان کار نیز شوروی فروپاشیده و به چندین جمهوری جدید تفکیک شد.

بنا بر اسناد وزارت خارجه آمریکا، «اسامه بن لادن» رهبر القاعده یکی از مجاهدین وهابی بوده که در افغانستان با شوروری مبارزه می­‌کرده است.

داعش؛ تازه‌ترین دست‌پرورده ایالات متحده

به گفته کانترپانچ عمده گروه‌­های افراط گرای مسلمان با تحریک ایالات متحده ایجاد شده و سرانجام به سایر کشورها سرریز شده‌­اند. متاخرترین نمونه آن نیز گروه تروریستی داعش است. این گروه در اردوگاه پناهندگان در مرزهای سوریه/ترکیه  و سوریه/اردن به وجود آمده و تحت حمایت مالی نیروهای ناتو برای مبارزه با دولت بشار اسد در سوریه قرار داشت.

بر اساس این گزارش، غرب از این گروه­‌های افراطی در چندین جهت برای رسیدن به مطامع خود استفاده می‌­کند. در گام نخست این گروه­‌ها به عنوان ابزار غرب برای جنگ با دشمنان مورد استفاده قرار می­‌گیرند. در مرحله بعد و پس از آنکه قدرت آنها از کنترل خارج شد، غرب از این گروه­‌ها به عنوان توجیهی جهت مداخله‌گری و اشاعه آموزه مبارزه با تروریسم به سودای بسط سلطه گری جهانی خود استفاده می­کند.

روند تصویر پیشرو و مسالمت‌آمیز اسلام به نمادی از تروریسم توسط غرب

هدف از پوشش مداوم اخبار مربوط به گرو­ه‌های افراط‌­گرای مسلمان القای این تفکر به افکار عمومی جهانی است که این گروه­‌ها بسیار خطرناک هستند و در نتیجه مداخله غرب در کنترل و نابودی آنها بسیار ضروری است.

بدین ترتیب غرب با استفاده از دستگاه عظیم تبلیغاتی خود و با اتکا به قدرت نظریه پردازان خود از یک تمدن صلح آمیز و پیشرو، تهدیدی بزرگ و نمادی از تروریسم و عدم تساهل خلق کرد.

حاصل این اقدامات مرگ هزاران انسان و بروز ویرانی‌­های عظیم بوده است.

کانترپانچ در ادامه خسارت­های استعمارگری برای ملت­‌های مسلمان را فراتر از تخریب فرهنگ آنها خوانده است. غرب نقش موثری در جلوگیری از علم­ آموزی در میان مسلمانان و توقف خلاقیت و ابتکار در میان آنها داشته است. استعمارگرایان در ابتدا از دانش اسلام بهره ­های بسیار بردند. در واقع اسلام بنیان رنسانس اروپایی و عصر روشنگری بود. پس از آن اروپا به مبارزه با این دانش پرداخت. این مبارزه از راه ­های مختلف از جمله تخریب مراکز آموزشی مسلمانان، کشتن متفکران آن و تحریف تاریخ به نفع خود صورت گرفت.

در مقابل جهان اسلام از این رویکرد آسیب دیده و همواره در موضع دفاعی قرار گرفته است. تساهل، آموزش و دغدغه اجتماعی که به فرهنگ اسلام جذابیت می­ بخشید، توسط نیروهای خارجی از آن جدا شده است.

حاکمان مستبد و وابسته به غرب، معضل جهان اسلام

در حال حاضر عمده کشورهای مسلمان از سوی حاکمان مستبد و وابسته به غرب اداره می­شوند. غرب همانطور که در آمریکای مرکزی و جنوبی و در آفریقا به نابودی ملت­ها و فرهنگ­ های بومی پرداخت، قصد دارد فرهنگ مسلمانان را نیز به نابودی بکشاند. به نظر می­‌رسد غرب در صدد است که هر آنچه بر بنیان­های غیر مسیحی استوار شده است، از میان بردارد.

به گفته کانترپانچ هرگاه یک کشور مسلمان سعی می­کند تا به واقعیت جوهری خود رجوع کند- مانند ایران، اندونزی، مصر و اخیرا عراق وسوریه- با واکنش خشن غرب مواجه می‌شود و خواست مردم آن نیز مورد بی‌توجهی قرار می­گیرد.

چندین دهه است که آزادی و حق تعیین سرنوشت مردم فلسطین توسط رژیم اسرائیل و کشورهای غربی نادیده انگاشته شده است. تحولات جهان عرب موسوم به «بهار عربی» با نفوذ و مداخله قدرت­های غربی در همه کشورها از مسیر خود خارج شد. به نظر می­‌رسد مردم مسلمان هزینه سکونت در کشورهای غنی و ثروتمند خود را به بدترین شکل می‌پردازند.

غرب داعش را به نماد اسلام بدل کرد

در حال حاضر هیچ کس در غرب در مورد دستاوردهای عظیم اسلام و چهره‌­های تاثیرگذار آن چیزی نمی­داند. اما همه داعش را به عنوان یک گروه افراط گرای مسلمان که تهدیدی جدی علیه بشریت است، می­شناسند.

کانترپانچ در ادامه به حوادث تروریستی فرانسه و استفاده از آن برای برساختن چهره‌­ای خشن از اسلام اشاره می­‌کند. در حالی که فرانسه در غم کشتار بی‌رحمانه خبرنگاران مجله شارلی ایبدو فرو رفته، بار دیگر اسلام در سراسر اروپا با چهره­ای خشن و نظامی به تصویر کشیده شده و اقدامات غرب در اعصار پس از جنگ­های صلیبی و دکترین­های بنیادگرایانه مسیحیت در نابودی همه سیستم­‌های معتدل و پیشرو در جهان اسلام از چشم‌­ها پوشیده مانده است.

به گفته این گزارش طی پنج سال گذشته نزدیک 10 میلیون مسلمان در سرتاسر جهان جان خود را از دست داده‌­اند، زیرا حکومت­‌های آنها در خدمت غرب نبوده‌­اند. عمده کشورهایی که از تروریسم حمایت می­‌کنند و تامین مالی آنها را به عهده دارند، از جمله عربستان و قطر از متحدان نزدیک آمریکا هستند و آمریکا هیچ ‌گاه آنها را برای این عملکرد مواخذه نکرده است. در مقابل جنبشی همچون جنبش «حزب الله» در لبنان که هم اکنون در صف اول مبارزه با داعش قرار گرفته و پیش از این نیز به دفاع از خاک لبنان در مقابل اسرائیل پرداخته بود، در لیست گروه­های تروریستی غرب قرار دارد.

کانترپانچ در نهایت اینگونه نتیجه‌­گیری می­‌کند که غرب از دوران پس از جنگ صلیبی نابودی مطلق کشورهای مسلمان و فرهنگ آنها را در دستور کار قرار داده است و تنها قرائتی بزدلانه از این فرهنگ که از سوی خود غرب و متحدان آن در منطقه ساخته شده است را مورد تساهل و پذیرش قرار می­دهد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: