دوشنبه 12 ژانویه 15 | 11:04
کمیته هسته‌ای مجلس عنوان کرد

20توصیه راهبردی به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس، ۲۰ اصل راهبردی را که حاصل یک مطالعه جامع فنی، سیاسی و حقوقی بوده و در چارچوب اصول سه‌گانه سیاست خارجی جمهوری اسلامی یعنی عزت، حکمت و مصلحت تدوین شده است، به عنوان بایدهای مذاکره با گروه 1+5 به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ارائه کرد.


13930415000497_PhotoA

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس، ۲۰ اصل راهبردی را که حاصل یک مطالعه جامع فنی، سیاسی و حقوقی بوده و در چارچوب اصول سه‌گانه سیاست خارجی جمهوری اسلامی یعنی عزت، حکمت و مصلحت تدوین شده است، به عنوان بایدهای مذاکره با گروه 1+5 به تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ارائه کرد.

در آستانه آغاز دور جدید مذاکرات هسته‌ای کشورمان و گروه 1+5، ابراهیم کارخانه‌ای رئیس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی، ضمن گفت‌و‌گویی اختصاصی با خبرنگار ما درباره این مذاکرات، 20 اصل راهبردی را که باید مد نظر تیم مذاکره‌کننده ایرانی باشد برشمرد.

به گفته کارخانه‌ای، بدون شک جمهوری اسلامی ایران اگر می خواست معادلات پیشرفت، عزت، اقتدار و رفع مشکلات مردم را با خوش بینی به دشمن و کسب رضایت آنان رقم بزند امروز ایران اسلامی در صفحه تاریخ جهان فاقد برجستگی و نقطه ای تاریک در معادلات سیاسی جهان بود. اکثر کشور های طرف مذاکره و در راس آنها آمریکا، در طول 35سال گذشته تمامی توان خود را در عرصه های مختلف سیاسی، نظامی فرهنگی و اقتصادی بکار گرفتند تا چرخ دنده حرکت پر شتاب و قدرتمند انقلاب اسلامی را از حرکت باز دارند.
رئیس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی تاکید کرد، ملت سلشحور ایران با اطاعت از رهبری هوشمند انقلاب و ایستادگی، مقاومت، اتکاء به درون و خودباوری تمامی توطئه های دشمن را نقش بر آب ساخته و قدرتمندتر از همیشه در قله عزت و اقتدار، معادلات سیاسی منطقه‌ای و جهانی می‌درخشد.
کارخانه‌ای افزود:‌اکنون با وجود گذشت بیش از یک دهه از آغاز مذاکرات هسته‌ای علیرغم همکاری‌های گسترده و تعاملات بی‌سابقه جمهوری اسلامی ایران به ویژه در یک سال اخیر، آمریکایی ها همچنان  در نقطه آغاز مذاکرات، ایران را غیر قابل اعتماد دانسته و اصرار دارند که فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران را در حدی محدود کنند تا چرخ فعالیتهای هسته ای ایران را در حدی محدود کنند تا چرخ فعالیتهای هسته ای ایران فراتر از خواسته های آنان نچرخد.
رئیس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی یادآور شد:‌ این شیوه برخورد آنان و همدستانش هوشمندی تیم مذاکره را در اتخاذ راهبردهایی می طلبد که قادر باشد به درو از هرگونه اعتماد به کشور های مذاکره کننده خواسته های بحق ملت ایران را در صحنه عمل محقق سازد.
کارخانه‌ای بر این اساس، 20 اصل راهبردی را که حاصل یک مطالعه جامع فنی، سیاسی و حقوقی بوده و در چارچوب اصول سه گانه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران یعنی عزت، حکمت و مصلحت تدوین شده است، به عنوان بایدهای مذاکره با گروه 1+5 برشمرد که به شرح زیر است:
1- عدم پذیرش هرگونه محدودیت در ساخت و استفاده از سانتریفیوژها، تاسیسات غنی سازی، مکان، حجم و ذخایر مواد غنی شده و دستیابی و تامین سوخت 20هزار مگاوات برق هسته‌ای کشور بر پایه توان 190 هزار سو غنی سازی به ازای هر نیروگاه هزار مگاواتی بر اساس ماده 4 معاهده NPT
2- حفظ هویت، قدرت و شار نوترونی راکتور آب سنگین اراک با توجه به گسترش دامنه نیاز کشور در عرصه‌های مختلف تحقیقاتی و کاربردی جامعه و لزوم تسریع در راه‌اندازی و بهره‌برداری از آن.
3- انجام غنی سازی در تاسیسات هسته‌ای فردو با راهبرد حراست و بهره‌برداری از دستاوردهای هسته‌ای و امکان تامین سوخت بالای 5 درصد مورد نیاز فعالیت‌های صلح آمیز تحقیقاتی و کاربردی در عرصه های پزشکی، کشاورزی، صنعتی و سایر موارد حسب نیاز کشور.
4- عدم پذیرش هرگونه محدودیت در تحقیق و توسعه غنی‌سازی و دیگر ملزومات چرخه سوخت هسته‌ای با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین و پیشرفته طبق ماده4 NPT
5- عدم پذیرش هر گونه بازرسی و نظارت و همکاری با آژانس فراتر از توافقنامه پادمان معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) در راستای حراست از منافع ملی، امنیت ملی و مصالح ملی کشور.
6- لزوم برخورداری ملت ایران از حقوق کامل هسته‌ای ناشی از عضویت در NPT و دیگر معاهدات بین‌المللی انرژی اتمی.
7- ضرورت خاتمه دادن به اتهامات بی پایه و مبتنی بر وهم و خیال از قبیل اتهام فعالیت‌های مخفیانه هسته‌ای و گزارشات کذب دریافتی آژانس از منابع خارجی که هیچگاه پایانی بر آنها متصور نیست.
8- تسریع در مختومه نمودن پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد و شورای حکام با توجه به بازرسی‌ها و نظارت‌های فنی و کارشناسی به عمل آمده طی یک‌سال اخیر و حدود 7 هزار نفر ساعت بازرسی طی 12 سال از فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران که در تاریخ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بی‌سابقه بوده است.
9- ضرورت جلوگیری از سیاسی کردن برخورداری جمهوری اسلامی ایران از فناوری هسته‌ای  و ارتباط دادن آن با مسائل منطقه‌ای و جهانی.
10- عدم ورود به امور دفاعی و موشکی جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته‌ای
11- تاکید بر عدم تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای طبق فتوای تاریخی رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی که از جایگاهی بالاتر از قانون برخوردار است.
12- لزوم خلع سلاح، منع تولید، گسترش و بکار‌گیری سلاح‌های هسته‌ای از سوی کشور‌های دارای سلاح هسته‌ای در جهت امن‌تر شدن جهان.
13- ضرورت اعلام پایبندی کشورهای 1+5 به مفاد و تعهدات NPT و دیگر معاهدات انرژی اتمی
14- لزوم پرهیز آژانس از انجام اقدامات جانبدارانه و تبعیض‌آمیز بر خلاف مفاد و اساسنامه آژانس در برخورد با موضوع هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران
15- لغو یکباره کلیه‌ تحریم‌ها اعم از تحریم‌های شورای امنیت، کنگره،‌ دولت آمریکا و اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران همزمان با شروع اجرای توافقنامه جامع.
16- عدم اعمال هر گونه تحریم جدید علیه جمهوری اسلامی ایران
17- آزاد سازی و واریز مستقیم کلیه وجوه مسدود شده جمهوری اسلامی ایران از طریق بانکی به بانک مرکزی در ایران
18- عدم پذیرش هر گونه دخالت در نحوه هزینه وجوه آزاد شده متعلق به ملت ایران
19- لزوم توقف هرگونه تهدید و اقدام خصمانه در روند برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران که عدم پایبندی به آن موجبات بی اعتبار شدن توافقنامه را فراهم می‌سازد.
20- فسخ خود بخودی توافق‌نامه در صورت هرگونه عدم پایبندی و یا نقض تعهدات از سوی 1+5

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: