سه‌شنبه 09 نوامبر 10 | 21:25

شکایت تجار دبی از محدودیت‌های تجارت با ایران

تجار و بازرگانان دبی از مقامات این امیر نشین امارات متحده عربی درخواست کردند که محدودیت های تجاری و بازرگانی با ایران را بردارند. تجار دبی که به نظر می رسد از تحریم های اعمالی کشورشان بر ضد ایران متضرر شده اند ، در دیدار خود با شیخ “مکتوم بن محمد بن راشد المکتوم” فرزند و معاون حاکم دبی این درخواست را مطرح کرده اند.


تجار و بازرگانان دبی از مقامات این امیر نشین امارات متحده عربی درخواست کردند که محدودیت های تجاری و بازرگانی با ایران را بردارند

تجار دبی که به نظر می رسد از تحریم های اعمالی کشورشان بر ضد ایران متضرر شده اند ، در دیدار خود با شیخ “مکتوم بن محمد بن راشد المکتوم” فرزند و معاون حاکم دبی این درخواست را مطرح کرده اند.

شیخ نشین دبی که بزرگ ترین شریک تجاری ایران در منطقه خلیج فارس است ، در ماه های گذشته برای اعمال تحریم های شورای امنیت و ایالات متحده علیه ایران ، محدودیت های جدیدی علیه موسسات مالی و شرکت های تجاری ایران و دبی وضع کرده است.

این تجار دبی که در بخش صادرات و واردات کالا به ایران مشغول هستند می گویند که تحریم های اعمال شده بر موسسات مالی و بانکی و شرکت های ایرانی کار آنها را برای تجارت با این کشور سخت تر از گذشته کرده است.

این تجار اعلام کرده اند که آنها حتی در صادرات مجدد کالاهایی چون مواد غذایی و مصرفی به ایران که مشمول تحریم های سازمان ملل نیستند ، نیز با مشکل مواجه شده اند.

در جلسه معاون حاکم دبی با بازرگانان دبی ، شیخ احمد بن سعید ال مکتوم رییس شرکت هواپیمایی دبی و نیز محمد ابراهیم شیبانی رییس دفتر حاکم دبی نیز شرکت داشتند.

ایران و دبی بزرگ ترین شریک تجاری یکدیگر در منطقه محسوب می شوند که حجم تجارت سالانه دو طرف در سال 2008 بالغ بر 12 میلیارد دلار و در سال 2009 بیش از 8 میلیارد دلار بوده است.

پیش بینی می شود تجارت دوجانبه دو طرف در سال جاری به دلیل ایجاد محدودیت های جدید دبی برای تجارت با ایران به حدود 6 میلیارد دلار کاهش یابد.

آمار دولت دبی حاکی است که بیش از 400 هزار ایرانی در این منطقه ساکن بوده و نیز قریب به 8 هزار شرکت ایرانی در دبی فعالیت دارند.

در ماه های گذشته دولت دبی حساب های 41 شرکت و موسسه مالی و بانکی ایران را به دلیل تحریم ها و تحت فشارهای آمریکا مسدود کرده است. تجار دبی می گویند که پس از اعمال محدودیت های جدید این شیخ نشین امارات ، تجارت آنها با ایران حدود 40 درصد کاهش یافته است.

شیخ نشین دبی همچنین تا کنون مجوز فعالیت 40 شرکت و موسسه را به دلیل همکاری با ایران و ارسال قطعات و تجهیزات دارای کاربرد دوگانه در بخش نظامی ایران ، لغو کرده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.