دوشنبه 12 ژانویه 15 | 15:16
فرمانده ناجا مطرح کرد

ضرورت تشکیل پلیس اقتصادی

فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به ضرورت تشکیل پلیس اقتصادی در کشور گفت: مجرمین از خلاءها و ضعف‌های قانونی استفاده می‌کنند و قوانین ما تخلفات را صورت می‌دهند.


13930701000225_PhotoA

فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به ضرورت تشکیل پلیس اقتصادی در کشور گفت: مجرمین از خلاءها و ضعف‌های قانونی استفاده می‌کنند و قوانین ما تخلفات را صورت می‌دهند.

سردار اسماعیل احمدی مقدم در نشست تخصصی رؤسای ادارات مبارزه با جرائم اقتصادی پلیس آگاهی استان‌های کشور ضمن تبریک به مناسبت میلاد پیامبر اکرم و امام صادق (ع) گفت: یکی از ارکان ویژگی‌های جامعه اسلامی و دستگاه‌های اداری این است که باید از جرایم و فساد منزه باشند و در حکومت اسلامی، نیروی انتظامی و دستگاه قضایی جایگاه ویژه‌ای دارند.

وی افزود: در نیروی انتظامی باید سعی کشود توانمندی‌های حرفه‌ای ایجاد شود.

فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه در گذشته پرونده‌ها خرد و کوچک بود، گفت: در حال حاضر پرونده‌ها بزرگ و بسیار پیچیده شده است مانند شرکت‌های هرمی یا فروش یک ملک به چند نفر و مجرمین از خلاء ها و ضعف‌های قانونی استفاده می‌کنند و وقتی هم می‌خواهی با آنها مقابله کنی می‌بینی مستمسک زیادی نداری.

احمدی مقدم ادامه داد: قوانین ما نسبت به پدیده‌های جدید نوسازی نشده و حتی بعضاً برخی از پدیده‌ها جدید نیستند ولی در کشور ما نوظهور است مانند پدیده زمین‌خواری.

وی با بیان اینکه وقتی تفاوت ارزش‌ها زیاد می‌شود و اختلاف قیمت‌ها افزایش می‌یابد طمع‌های زیادی را به دنبال خود می‌آورد همچنین مدتی است می‌بینیم که شرکت‌هایی با اسم سرمایه‌گذاری راه افتادند که حتی فعالیت‌هایی هم می‌کنند حال با روش‌های قانونی یا شبه قانونی.

احمدی مقدم ماجرای توسعه غیرقانونی یکی از صندوق‌های قرض‌الحسنه را اینگونه مطرح کرد که یک صندوق قرض‌الحسنه که بانک مرکزی به آن مجوز داده بود ولی تعهد کرده بود که این صندوق حق توسعه نداشته باشد بعد از 5 روز 150 شعبه در کل کشور راه‌اندازی کرد، کار این صندوق غیرقانونی بوده ولی طبیعتاً بستن این شعب هزینه و تلاش فراوانی را می‌برد.

وی اضافه کرد: متاسفانه مجرمین از خلاء های قانونی استفاده می‌کنند و تا ما این خلاء ها را کشف کنیم یکسری از تخلفات صورت می‌گیرد همچنین اقدامات پیش‌گیرانه و پیگیرانه باید در یک ظرف قرار بگیرد.

فرمانده ناجا با اشاره به اینکه گاهی بانک‌ها پلیس را مزاحم خود می‌بینند، گفت: کم نظارتی، بی‌توجهی یا تعامل خلاف بین زیردستان موجب پیدایش فسادهایی مانند فساد 3 هزار میلیاردی می‌شود.

وی به الکترونیکی شدن سیستم بانکی اشاره کرد و اظهارداشت: امروز تقریباً‌می‌توان گفت سیستم بانکی ما در زمینه الکترونیکی پیشرو است که فعالیت خوبی است و می‌تواند موجب کاهش فساد اقتصادی شود.

احمدی مقدم با بیان اینکه پیشنهاد ما از ابتدا این بوده که مجموعه کار یک مجموعه یکپارچه شود و تمام دستگاه‌ها از ناجا حمایت کنند، گفت: الحمدولله امروزه حمایت دستگاه‌های دیگر از ناجا خیلی بهتر شده است.

وی با اشاره به ضرورت ایجاد پلیس اقتصادی در کشور گفت: در ایتالیا 3 پلیس فعالیت می‌کند که دو پلیس از آنها اقتصادی است، ما هم سال‌های گذشته پیشنهاد تاسیس پلیس اقتصادی را دادیم که این پلیس مستقل باشد و حتی زیر نظر فرماندهی ناجا هم نباشد و حتی گفتیم این پلیس در دولت مستقر شود و حتی ما حقوق و نیروی پلیس اقتصادی را تامین می‌کنیم و فقط دولت جایی برای آن تعیین کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.