پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
سه شنبه ۲۳ دی ۹۳ | ۰۹:۴۹
تهیه‌کننده جلال‌الدین

«جلال‌الدین» ۱۰ سال پیش نوشته شده است

تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی «جلال الدین» با بیان اینکه نویسنده این سریال، داستان آن را ۱۰ سال پیش نوشته، گفت: به زودی ساخت فازهای بعدی این مجموعه تاریخی با حضور بازیگران جدید آغاز می‌شود.


تهیه‌کننده مجموعه تلویزیونی «جلال الدین» با بیان اینکه نویسنده این سریال، داستان آن را ۱۰ سال پیش نوشته، گفت: به زودی ساخت فازهای بعدی این مجموعه تاریخی با حضور بازیگران جدید آغاز می‌شود.

«مهدی همایون‌فر» گفت: متن زندگی مولانا را آقای مقصودی قریب 10 سال پیش نگاشته بود و از آنجایی که مولانا یکی از بی‌نظیرترین چهره های ادبی و عرفانی تاریخ ایران محسوب می‌شود از طرفی در سال‌های اخیر کشورهای همسایه ایران با برگزاری مراسم‌ها و سالگردها و جشن‌های خاصی با موضوع مولانا سعی دارند تا او را غیر ایرانی جلوه دهند؛ همین تلاش‌ها من را بر آن داشت تا برای خنثی کردن این اقدامات، فیلمنامه آقای مقصودی را به سازمان صدا و سیما ارائه کنم و خوشبختانه با استقبال مدیران رسانه ملی مواجه شد.

وی ادامه داد: این فیلمنامه حدود 5 سال پیش توسط شهرام اسدی برای تولید مجموعه 26قسمتی بازنویسی شد. از تیر ماه سال 1390 کار تولید سریال جلال الدین به تهیه کنندگی مرحوم اردشیر ایران‌نژاد و کارگردانی شهرام اسدی آغاز شد و چند ماه بعد و با بروز بیماری برای مرحوم ایران‌نژاد از من بعنوان تهیه کننده دعوت شد و من از نیمه سال 90 کار را شروع کردم.

وی افزود: با بازنویسی فیلمنامه توسط آقای اسدی، زندگی مولانا در 3 بخش نوجوانی که به موضوع شروع حمله مغولان به ایران، ماجرای رفتن به سفر حج با خانواده و بخش جوانی مولانا در قونیه که با مرگ پدرش آغاز می‌شود، ادامه دارد. همچنین این ماجرا تا جانشینی مولانا به عنوان مفتی قونیه و آشنایی او با شمس تبریزی ادامه دارد و بخش سوم داستان مربوط به دوران پیری مولانا تا زمان مرگ اوست که در همین دوران است که مثنوی معنوی نگاشته می‌شود و از طرفی بخشی از ایران هم به تصرف مغولان درآمده است.

تهیه‌کننده جلال الدین تصریح کرد: فاز نخست سریال در 11 قسمت تولید شده که شهرام اسدی از تیر ماه سال 90 تا پایان سال 90 و آرش معیریان از ابتدای سال 91 تا تابستان 91 کارگردانی این مجموعه را بر عهده داشتند و هم اکنون این سریال از شبکه یک سیما در حال پخش  است.

مهدی همایونفر همچنین از آغاز فیلمبرداری فاز دوم مجموعه تلویزیونی جلال الدین در آینده نزدیک خبر داد و اظهارداشت: با آماده شدن بخشی از صحنه‌ها و دکورهای فازهای دو و سه کار تصویربرداری این دو فاز نیز به زودی آغاز خواهد شد. البته کارگردان و بازیگران این فازهای بعدی هنوز مشخص نشده‌اند.

او درباره لوکیشن های این سریال هم اظهار داشت: بخش زیادی از شهر دکور بلخ را بعلت وجود بناهای قدیمی، سنتی و تاریخی، در خوانسار و گلپایگان تولید کردیم. همچنین بخش از کار در مسجدجامع اصفهان و نطنز فومن و شمال کشور ضبط شده است.

این تهیه کننده درباره علت دوبله و صداگذاری سریال جلال الدین هم گفت: تجربه دوبله در برخی سریال‌های صدا و سیما مسبوق به سابقه است ولی بمنظور سرعت در تولید و ایجاد جذابیت بیشتر در این سریال تاریخی برآن شدیم تا از بزرگان صداپیشه کشور استفاده کنیم و الان می‌بینید به جز یکی دو شخصیت مانند ولی الله مومنی که خودش از دوبلورهای قدیمی رسانه ملی است و محمد جواد جعفرپور که نوجوانی مولانا را بازی می‌کند، همگی بازیگران جلال‌الدین صدای دوبله دارند.

مهدی همایونفر درباره علت وجود 2 شخصیت با نام جلال‌الدین در سریال هم تصریح کرد: خوب این از گره‌های داستانی است. ما در ساخت فاز اول اصرار داشتیم تا شرایط تاریخی حاکم بر ایران گفته شود که چه شرایطی پیش می‌آید که مغولان به ایران حمله می‌کنند و در کنار اینکه ما داستان زندگی شخصیت مولانا در قرن هفتم را به تصویر می‌کشیم گزارش شرایط تاریخی آن برهه را هم نمایش دهیم. در آن مقطع خوارزمشاهیان بر ایران حاکم هستند و محمد خوارزمشاه بعنوان آخرین پادشان این سلسله دست به یک اشتباه بزرگی می‌زند که منجر به هجوم گسترده مغول به ایرن می شود. و براساس اسناد تاریخی، یکی از افرادی که شجاعانه از مرزهای ایران دفاع کرد فرزند بزرگ محمد خوارزمشاه بود که نام او بر حسب اتفاق در تاریخ جلال الدین ذکر شده است. ما هم نام این سریال را جلال الدین گذاشتیم تا این ابهام تا پایان قصه باقی بماند که منظور از جلال‌الدین، مولاناست یا فرزند بزرگ محمد خوارزمشاه و به لحاظ داستانی هم این دو شخصیت یک گره‌ای دارند که در قسمت‌های آینده مجموعه روشن خواهد شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: