دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹
پنج شنبه ۲۵ دی ۹۳ | ۱۰:۳۵
عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت:

اقتصاد داخلی باید اصلاح شود

عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: دسترسی به بازارهای مصرف کشورهای دیگر، عوامل تولید، مواد اولیه و دارا بودن نیازهای صنعت، معدن و کشاورزی از جمله ظرفیت های کشورمان است و لازم نیست درهای اقتصاد را ببندیم و باید اقتصاد داخلی را اصلاح کنیم.


download (3)

عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: دسترسی به بازارهای مصرف کشورهای دیگر، عوامل تولید، مواد اولیه و دارا بودن نیازهای صنعت، معدن و کشاورزی از جمله ظرفیت های کشورمان است و لازم نیست درهای اقتصاد را ببندیم و باید اقتصاد داخلی را اصلاح کنیم.

دکتر حسین اکبری فرد با اشاره به اینکه اقتصاد ایران اقتصاد توام با رکود تورمی است، اظهار کرد: از یک سو به دلیل عوامل خارجی از جمله ارز و قیمت های جهانی، اقتصاد ما دچار تورم شده و از سوی دیگر اقتصاد ما متاثر از عوامل داخلی و بالا بودن هزینه های تولید و وابستگی به مواد اولیه متکی به ارز بالا است.

وی افزود: با افزایش نرخ ارز، بسیاری از کالاهای تولید داخل توجیه صادرات پیدا کرد و به بازار خارجی رفته و کمبودی در اقتصاد داخلی به لحاظ عرضه ایجاد شد به این دلیل دچار تورم شدیم.

اکبری فرد تصریح کرد: عامل مهم دیگر که باعث تورم شد پایه پولی بود که با افزایش حجم نقدینگی در کشور، ارزش پول ملی کاهش پیدا کرد.

این استاد اقتصاد بیان کرد: در دولت های قبل بیشتر تورم را نشانه گیری می کردند و هدفشان کاهش تورم بود، اما دولت یازدهم هم کنترل تورم و هم خروج از رکود را مد نظر قرار داده است.

وی ادامه داد: دولت برای خروج از رکود سیاست‌ها و راهکارهایی مطرح کرده که به نظر می‌آید حمایت از تولید ملی که در فرمایشات مقام معظم رهبری نیز مورد تاکید بوده و بسیاری از اقتصادهایی که با مسائل بین المللی از جمله تحریم مواجه می شوند، بر تکیه به توان داخل متمرکز می شوند را در دستور کار قرار داده است.

اکبری فرد تاکید کرد: ایران کشور بسیار غنی است و مانند روسیه هم نیستیم که تحریم اینقدر بر ما تاثیر بگذارد؛ روسیه در بسیاری از روزهای سال سرمای شدید داشته و توان تولید برخی محصولات را ندارد، اما ما کمتر مشکل داریم و در حال حاضر در فصل سرد سال به عنوان مثال در جنوب استان کرمان انواع محصولات کشاورزی تولید می شود، براین اساس اقتصاد ما ظرفیت بالایی دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: حمایت از تولید ملی در سال های اخیر مطرح شده که دیدگاه بسیار خوبی است و به نظر می‌آید راهی که دولت برای خروج از رکود می خواهد بپیماید، در صورتی که با طراحی درست، وفاق و همراهی همه، نگاه به تولید داخلی و نیازهای کشور باشد، موفق می شود.

اکبری فرد تصریح کرد: در سال‌های گذشته قیمت نفت بالا و بودجه کشور زیاد بود و حیف و میل می شد، اکنون که محدودیت‌های بودجه‌ای ایجاد شده باید بهتر بتوانیم از درآمدهای عایدی استفاده کنیم.

وی بیان کرد: قبل از این مانند فرد ثروتمندی بودیم که به وفور ثروت را در اختیار فرزند قرار می دادیم و او حیف و میل می کرد و در حال حاضر مانند خانواده ای هستیم که پدر خانواده به سختی درآمد کسب می کند و اعضای خانواده باید در استفاده از درآمد ملاحظاتی داشته باشند.

استاد اقتصاد دانشگاه شهید باهنر کرمان اظهار کرد: بسته خروج از رکود بیشتر نگاهش به بخش خصوصی است و در واقع نگاه به داخل، به معنی نگاه به مردم و بخش خصوصی است.

وی تصریح کرد: فضای کسب و کار مسموم است و پیچ و خم زیادی دارد که باید باز شود در غیر این صورت وارد عرصه تولید نمی شویم.

اکبری فرد تاکید کرد: باید ریسک های عرصه تولید به حداقل برسد تا سرمایه داران سرمایه خود را وارد عرصه تولید کنند، زیرا زمانی که تولید دچار مشکل شود، کسی به این عرصه سرمایه وارد نمی شود.

وی در ادامه گفت: در ماه های اخیر قیمت نفت به نصف کاهش پیدا کرده که البته طبق نظر کارشناسان، امیدواریم در آینده مقداری افزایش داشته باشیم، اما باید بنا را بر این بگذاریم که اتفاقات زیادی در زمینه کاهش تولید، صادرات و قیمت برای نفت می تواند بیفتد.

این استاد اقتصاد تصریح کرد: به دلیل وابستگی شدید به نفت، ممکن است در کوتاه مدت مشکلاتی به ویژه در فعالیت های زیربنایی ایجاد شود که البته رقم قابل توجهی نیست که مسئله ساز شود.

وی بیان کرد: وضعیت کنونی قیمت نفت به نظر می‌آید یک فرصت است و ما از اول انقلاب این دغدغه را داشتیم که از نفت رهایی پیدا کنیم و نفت را در بودجه کاهش دهیم که راه آن، فعال کردن تولید و عملیاتی نمودن بسته خروج از رکود است.

استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: زمانی که به مردم و سرمایه گذار بها داده و تولید را رونق دهیم، نقش دولت کم می شود و هرچه فعالیت‌های اقتصادی را افزایش دهیم، از راه مالیات ها می توانیم درآمدهایی را داشته باشیم که به عنوان بودجه دولت بتواند نیازهای کشور را رفع کند.

وی تصریح کرد: رفع نیازهای کشور با بودجه کم در کوتاه مدت به تدبیر و سیاست دولتمردان برمی گردد و قطعا امکان صرفه جویی های زیادی است.

اکبری فرد ادامه داد: اقتصاد ما مصرف‌گراست و اتلاف منابع دولتی را زیاد داشتیم و راه جبران، مصرف بهینه در بخش دولتی است و بخش دیگر جبران از طریق افزایش مالیات ها، باز بودن فضای کسب و کار، مداخله بخش خصوصی در اقتصاد و تغییر قیمت و افزایش قیمت نفت است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: