چهارشنبه 21 ژانویه 15 | 08:33
در ششمین سخنرانی سالانه در کنگره

اوباما:هر گونه تحریم علیه ایران را وتو می‌کنم

رئیس‌جمهور آمریکا در ششمین سخنرانی سالانه خود در کنگره هشدار داد که هرگونه تحریم‌های جدید علیه ایران را در حالیکه مذاکرات هسته‌ای در جریان است، وتو خواهد کرد.


13931005000036_PhotoA

رئیس‌جمهور آمریکا در ششمین سخنرانی سالانه خود در کنگره هشدار داد که هرگونه تحریم‌های جدید علیه ایران را در حالیکه مذاکرات هسته‌ای در جریان است، وتو خواهد کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در ششمین سخنرانی سالانه خود در کنگره بار دیگر هشدار داد هر گونه طرح تحریمی جدید علیه ایران را وتو می‌کند.

باراک اوباما در کنگره آمریکا ششمین سخنرانی سالانه خود را در حالی آغاز کرد که این اولین سخنرانی سالانه وی پس از تسلط کامل جمهوریخواهان به کنگره آمریکا محسوب می شود.

آقای اوباما در بخشی از این سخنرانی که به موضوع ایران و مذاکرات هسته‌ای اختصاص داشت گفت: «درباره ایران، دیپلماسی ما کارگر افتاده است و ما در آنجا برای اولین بار در طول دهه اخیر پیشرفت برنامه هسته‌ای این کشور را متوقف کرده و ذخائر مواد هسته‌ای آن را کاهش داده‌ایم.»

آقای اوباما افزود ایران و گروه 1+5 از اکنون تا بهار سال جاری فرصتی برای مذاکره درباره رسیدن به یک توافق جامع هسته‌ای دارند که می‌تواند از ایران مسلح به سلاح‌های هسته‌ای جلوگیری کند، آمریکا و متحدان این کشور ـ از جمله اسرائیل ـ  را ایمن کند و در همان حال از یک درگیری دیگر در خاورمیانه جلوگیری کند.

رئیس جمهوری امریکا اضافه کرد: «هیچ ضمانتی وجود ندارد که مذاکرات موفق شوند و من تمامی گزینه‌ها را برای جلوگیری از یک ایران هسته‌ای روی میز نگاه می‌دارم.»

آقای اوباما در ادامه به تأثیرات مخرب تصمیم کنگره آمریکا برای وضع تحریم‌های جدید علیه ایران اشاره کرد و گفت: «تصویب تحریم‌های چدید توسط کنگره در این مقطع زمانی تقریباً شکست دیپلماسی را تضمین خواهد کرد، آمریکا را از متحدان این کشور جدا می‌کند و این امر را تضمین می‌کند که ایران بار دیگر برنامه هسته‌ای خود را از سر خواهد گرفت.»

رئیس جمهوری آمریکا سپس با بیان اینکه وضع تحریم‌های جدید «بی‌معناست» هشدار داد: «به همین دلیل است که من هر طرح تحریم جدید که تهدید کند این پیشرفت‌ها را از بین می‌برد، وتو خواهم کرد.»

باراک اوباما در ادامه تأکید کرد: «مردم آمریکا از ما انتظار دارند تنها به عنوان گزینه آخر به سراغ جنگ برویم و من قصد دارم به این خرد، وفادار بمانم.»

رئیس دولت آمریکا در بخش دیگری در اظهاراتش خاطر نشان کرد به «نوع هوشمندانه‌تری از رهبری آمریکا» اعتقاد دارد؛ وی گفت: «رهبری ما هنگامی بهترین است که ما قدرت نظامی را با دیپلماسی قوی ترکیب می‌کنیم؛ وقتی که ما قدرتمان را به ائتلاف‌سازی متکی می‌کنیم؛ وقتی که ما اجازه نمی‌دهیم ترس‌هایمان باعث شود چشم‌هایمان را به روی فرصت‌هایی که این قرن پیش روی ما قرار می‌دهد، ببنیدیم. این کاری است که ما الان داریم انجام می‌دهیم ـ و البته این در سرتاسر دنیا به ایجاد تفاوت منجر شده است.

رئس‌جمهور آمریکا در ادامه با ادعای اینکه  آمریکا در کنار مردم سرتاسر دنیا که هدف تروریست‌ها قرار گرفته‌اند می‌ماند تأکید کرد: «ما همچنان به جستجوی تروریست‌ها و نابود کردن شبکه‌های آنها ادامه خواهیم داد و این حق را برای خود محفوظ می‌دانیم که یکجانبه اقدام کنیم، همان‌طور که از زمانی که من روی کار آمدم ما به طرزی خستگی‌ناپذیر تلاش کرده‌ایم تروریست‌هایی که تهدیدی برای ما و متحدان ما به وجود می‌آورند را هدف قرار دهیم.»

اوباما در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: «ما اکنون داریم قدرت نیرومندی آمریکا و دیپلماسی این کشور را نشان می‌دهیم. ما با مخالفت با تجاوزگری روسیه، حمایت ار دموکراسی اوکراین و اطمینان‌بخشی دوباره به متحدانمان در ناتو از این اصل حمایت می‌کنیم که ملت‌های بزرگ‌تر نمی‌توانند به ملت‌های کوچکتر زور بگویند.»

وی اضافه کرد: «سال گذشته هنگامی که ما به همراه متحدانمان داشتیم کار سخت وضع تحریم‌هایی علیه روسیه را پیش می‌بردیم برخی این ایده را مطرح کردند که تجاوز آقای پوتین جلوه ماهرانه‌ای از راهبرد و قدرت است. اما امروز این آمریکا است که قدرتمند و همراه متحدانش باقی مانده است، در حالی که روسیه منزوی است و اقتصادش از هم پاشیده است.»

تحولات سوریه یکی دیگر از موضوعات سخنرانی اوباما بود. رئیس‌جمهور امریکا ادعا کرد «رهبری آمریکا» توانسته در عراق و سوریه از پیشروی‌های گروه داعش جلوگیری کند. وی گفت آمریکا به جای وارد شدن در یک جنگ زمینی دیگر در خاورمیانه اکنون رهبری ائتلافی گسترده ، شامل کشورهای عرب برای تضعیف و در نهایت نابودی این گروه تروریستی را به عهده گرفته است.

اوباما ادمه داد: «ما همچنین در حال حمایت از معارضان میانه‌رو در سوریه هستیم که می‌توانند در راستای این تلاش به ما کنند.»

رئیس جمهوری آمریکا خاطرنشان کرد مبارزه با داعش به زمان و تمرکز نیاز خواهد داشت، اما اضافه کرد: «اما ما موفق می‌شویم.»

اوباما در ادامه تصریح کرد: «امشب من از کنگره می‌خواهم با تصویب قطعنامه‌ای که استفاده از زور علیه داعش را مجاز می‌کند به دنیا نشان دهد که ما در این مأموریت، متحد هستیم.»

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.