چهارشنبه 10 نوامبر 10 | 14:21

تهیه شکایت نامه از سازندگان مقبره قیصر

جمعی از ایثارگران خوزستانی درصدد تهیه‌ی شکایت از سازندگان طرح مقبره‌ی قیصر امین‌پور به دلیل توهین به ارزش‌های دفاع مقدس و حیف و میل بیت‌المال هستند که با طی مراحل قانونی، به دادگستری خوزستان ارائه خواهد شد.


نادر دريابان از تهيه‌ي شكايت از سازندگان طرح مقبره‌ي قيصر امين‌پور خبر داد.

اين پژوهشگر دفاع مقدس كه پيش‌تر از تشابه مقبره‌ي قيصر امين‌پور با نماد بعثي‌ها در عراق خبر داده بود عنوان كرد: جمعي از ايثارگران خوزستاني درصدد تهيه‌ي شكايت از سازندگان طرح مقبره‌ي قيصر امين‌پور به دليل توهين به ارزش‌هاي دفاع مقدس و حيف و ميل بيت‌المال هستند كه با طي مراحل قانوني، به دادگستري خوزستان ارائه خواهد شد.

سمت راست: گتوند، مقبره قیصر - سمت چپ: عراق، بنای یادبود بعثی‌ها

<!–

در حالي‌كه احمد طلايي – مدير پروژه‌ي قيصر امين‌پور – مي‌گويد، اين اولين گنبدي است كه در كشور ما روي زمين نصب شده و از اين موضوع به عنوان نقطه‌ي قوت كار ياد مي‌كند، دريابان با ارائه‌ي اطلاعاتي درباره‌ي يادمان «اشبال صدام» (نصب الشهيد) كه نماد بعثي‌ها در عراق است، گفت: اين طرح به زير كشيدن ايراني‌ها و شيعيان را از آسمان نشان مي‌دهد.

او در توضيح بيش‌تر افزود: گنبد در اين طرح آسماني است كه پايين كشيده شده و گنبد، نماد معماري اسلامي ايرانيان و شيعيان است كه طراحان صدام آن را به نشانه‌ي ايراني بودن، از آسمان به زير كشيده و در روي زمين قرار داده‌اند و سپس با شمشير اشبال صدام، آن را به دو نيم كرده‌اند.

دريابان همچنين گفت: صدام پس از شنيدن اين توضيحات از سوي اسماعيل فتاح التركي – سازنده‌ي اين نماد – دستور ساخت و نصب اين يادمان بعثي را صادر كرد و دستور داد بر روي اسكناس‌هاي 25 ديناري عراق، تصوير آن چاپ شود.

اين پژوهشگر دفاع مقدس در ادامه گفت: توضيحات مدير پروژه‌ي طراحي و اجراي يادمان مرحوم استاد قيصر امين‌پور تلاشي براي پوشاندن خطاي بزرگي است كه متأسفانه تبعات آن متوجه استاد قيصر امين‌پور، شاعر ارزشي معاصر كشورمان، و كربلاي لاله‌خيز خوزستان شده است.

دريابان همچنين عنوان كرد: در كشورمان رسم شده است خطاها را با توجيهات عجيب و غريب و آسمان و ريسمان بافتن، درست و راست كنند كه نمونه‌هاي آن در خوزستان ما بسيار يافت مي‌شود.

مدير پيشين مركز فرهنگي دفاع مقدس خرمشهر به بخشي از سخنان مدير پروژه‌ي مقبره‌ي قيصر امين‌پور درباره‌ي تهيه‌ي طرح «اشبال صدام» در جمعه‌بازاري در تهران اشاره كرد و گفت: او مي‌گويد چون در عمل، نيمي از پروژه‌ي ساخت پيش رفته بود، آن را ادامه داديم كه نشان مي‌دهد حداقل آن‌ها در نيمه‌ي راه خود متوجه شده بودند كه اين طرح كپي همان طرح «نصب الشهيد» يا «اشبال صدام» است.

او در ادامه اضافه كرد: نمي توان‌با استدلال كاشي‌كاري و لوستر و جمع شدن مردم بر اطراف اين يادمان، از خطاي بزرگي كه روي داده، چشم‌پوشي كرد.

دريابان همچنين تأكيد كرد: اين آقايان نمي‌توانند با نقاب مردم‌فريبي از خطاي بزرگي كه كرده‌اند، فرار كنند. وقتي هنرمندان برجسته‌ي كشور در وضعيت بي‌اطلاعي محض در خصوص اين‌گونه طرح‌ها در كشوري كه با آن هشت سال در جنگي سخت بوده‌ايم، هستند، از ديگراني كه به سازمان‌هاي انقلابي هنري وابسته نيستند و ارزش‌هاي جنگ و انقلاب را درك نكرده‌اند، چه انتظاري داريم؟

اين پژوهشگر دفاع مقدس در ادامه خاطرنشان كرد: جاي بسي تأسف است كه در بازارهاي هنرهاي تجسمي كشور، يادمان «اشبال صدام» به راحتي به فروش مي‌رسد. توضيحات ناقص و الكن سازندگان اين طرح شكي باقي نمي‌گذارد كه اين طرح (يادمان قيصر) كپي‌شده از «نصب الشهدا» در عراق است كه بيش از 500 ميليون تومان از بيت‌المال مسلمانان ايراني براي آن هزينه شده است.

او همچنين گفت: به جاي گفتن جملات تكراري، همچون نيمه‌ي پر ليوان را ببينيد و يا حسين خسروجردي آدم شناخته‌شده‌اي است، از محضر قيصر، شهداي دفاع مقدس، خانواده‌هاي شهدا و ايثارگران عذرخواهي كنيد كه كپي نماد بعثي‌ها را در كربلاي ايران خوزستان اجرا كرده‌ايد.

دريابان در پايان با انتقاد از برخي رسانه‌ها گفت: برخي از رسانه‌ها در حمايت از اين اشتباه بزرگ، اعتراضات صورت‌گرفته را سانسور و فقط به ارائه‌ي توضيحات سازندگان اين بنا بسنده كردند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.